فراخوانی ...
زندگینامه دکتر علی جوان نسخه چاپی RSS
 • سه‌شنبه 22 اسفند 1391 ساعت 9:43
  زندگینامه دکتر علی جوان

  نمی خواهم همه چیز برای همه کس باشم، من تنها می خواهم چیزی برای کسی باشم، کسی مثل تو، مثل ما، مثل یک ایرانی، فرقی نمی کند؛ شاید منظور او کسانی است که محتاج تکنولوژی امروزند.
  در نهمین روز سرد دی ماه سال 1305 پسرکی آذری زبان در کوچه پس کوچه های تهران قدم به دنیای نور گذاشت؛ دنیایی که قرار بود در آینده ای نزدیک بخش عظیمی از پیشرفت هایش را مدیون باشد. علی جوان، تحصیلات دبیرستانی اش را با اشتیاقی تمام در دبیرستان البرز، همان دبیرستانی که مدیری چون مجتهدی داشت، گذراند. در دانشگاه تهران در رشته ریاضی فیزیک ادامه تحصیل داد و وقتی افق های پیش رویش گسترده تر از مرزهای جغرافیایی شد، کوله بار سفرش را در سال 1949 میلادی بست و راهی کشوری شد تا افکار عجیبی که در سر داشت عملی کند. او دانشگاه کلمبیای نیویورک را انتخاب کرد و در سال 1954 میلادی تحت نظر استادش چارلز تونز مدرک دکترای خود را گرفت و دوره فوق دکترا را هم آنجا گذراند. دکتر جوان در حین تحصیل، به گروه تحقیقاتی لابراتور تلفنی بل در نیوجرسی ملحق شد. چند ماه پس از اینکه تئودور مایمن در سال 1960 میلادی مبانی نظری لیزر را عملی کرد، جرقه های کشف لیزر گازی در اندیشه علی جوان توجه همگان را به خود جلب کرد؛ آن روز دوازدهم دسامبر بود. اختراع او انقلابی در دنیای تکنولوژی ایجاد کرد، بسیاری از پژوهشگران، اختراع لیزر گازی را نقطه عطفی در تاریخ فناوری های نوین دنیا می دانند. فردای آن روز، دکتر جوان لیزر گازی را به وسیله فرستادن پیغامی تلفنی امتحان کرد و چهل سال بعد از آزمایش او ارتباطات به وسیله لیزر به صورتی عادی در آمد و از آن در صنایع اینترنتی استفاده زیادی شد.
  جوان در سال 1961 میلادی به عضویت انستیتوی تحقیقاتی ماساچوست در آمد و امروز در سراسر دنیا او را به عنوان رهبر و پیشرو در لیزر گازی و الکترونیک ذره ای می شناسند.
  دکتر جوان در 80 سالگی پیش بینی می کند که روزی جای مگاهرتزهای رادیویی را گیگاهرتزهای لیزری بگیرند. او مشغول تحقیقاتی بر روی نسل جدید تراشه هایی است که درون آنها فوتون ها به جای الکترون ها حرکت خواهند کرد. اگر این انقلاب کهکشانی عملی شود تحولی چشمگیر در سرعت تراشه ها و وسائل الکترونی و رایانه ای پدید خواهد آمد.
  بسیاری از پیشرفت های صنایع امروز بخصوص الکترونیک، نتیجه تلاش های پروفسور جوان است. پیشرفت هایی که حاصل جرقه های بزرگی بود که شاید در دهه 60 و 70 در آزمایشگاه های کوچک به وقوع پیوست و باعث شد داوران او را جزو 10 نابغه برتر زنده جهان بدانند. به گزارش «دیلی تلگراف» او در رتبه دوازدهم نوابغ جهان است.
  لیزر گازی همان اختراعی که به خاطر کشفش جایزه بین المللی تحسین به علی جوان تعلق گرفت، ترکیبی از دو گاز هلیم و نئون است که رنگی قرمز دارد و بی خطر است. گاز لیزر به گونه ای است که با تابش یک فوتون به ذره (اتم یا مولکول یا یون) و یک فوتون دیگر آزاد می شود. این دو فوتون هم فرکانسند در صورت ادامه این روند تعداد فوتون ها افزایش پیدا می کند و می توانند باریکه ای از فوتون ها را ایجاد کند. بسیاری از پیشرفت های اولیه در استفاده از لیزر بعد از این اختراع به وقوع پیوست. این پیشرفت ها شامل ابداعات زیادی در زمینه اسپکتروسکوپی لیزری به صورت دقیق، نسبیت و ایزوتروپی در فضا، ابداع تکنولوژی اندازه گیری فرکانسی دقیق در طیف نوری و اولین ساخت ساعت های اتومیک لیزری است.
  پایان نامه های تحقیقاتی زیادی در این زمینه تحت نظر او بوده است که با دسترسی به سایت  انستیتو تحقیقاتی ماساچوست یا آزمایشگاه دانشگاه ام.آر.تی می توانید آنها را مطالعه کنید.
  گرچه پروفسور علی جوان از کشورش دور است اما صدای پیشرفت هایش به گوش می رسد و این برای هر ایرانی افتخار بزرگی است. مهم ترین نشان انجمن نورشناسی امریکا یعنی مدال فردریک ایوز این بار بر پیشانی یک آذری اهل تبریز درخشیده است. او در سال 1993 میلادی جایزه علمی- جهانی آلبرت انیشتین را دریافت کرد و در سال 2007 رتبه دوازدهمین انسان باهوش در جهان را به خود اختصاص داد. او با تواضع بسیاری که در رفتارش موج می زند می گوید: «نمی خواهم همه چیز برای همه کس باشم. من تنها می خواهم چیزی برای کسی باشم».

     صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: مرکز اشتغال و کارافرینی
  شماره مطلب: 1134
  دفعات دیده شده: 1858 | آخرین مشاهده: 1 روز پیش
مرتبط
 • کارآفرینی:شانس یا هوش


  کتاب کارآفرینی: شانس یا هوشنویسنده: بو پی بادیمترجم ایثار کیانیانتشارات فراسال نشر:1385«بر خلاف شانس های روزمره زندگی شانس در کسب و کار را می توان خلق کرد» کتاب کارآفرینی :شانس یا هوش به قلم پی بادی کارآفرینی جوان و نام ور نوشته شده که خود پایه گذار یک شرکت اینترنتی به نام …
  صفحات داخلی | اجتماعی | یکشنبه 17 شهریور 1392
 • کارآفرینی و سابقه ان در دنیا

  کارآفرینی و سابقه ان در دنیا
  چکیده: در دنیای درحال تحول امروز، کامیابی از آن جوامع و سازمان هایی است که بین منابع کمیاب و قابلیت های مدیریتی و کارآفرینی منابع انسانی خود رابطه معنی داری برقرار سازد. به عبارتی دیگر جامعه و سازمانی می تواند در مسیر توسعه، حرکت روبه جلو و با شتابی داشته باشد که با …
  مقاله | اجتماعی | سه‌شنبه 28 خرداد 1392
 • مبانی کارآفرینی


  نویسنده: محمود احمدپور داریانی، سیدمحمد مقیمی ناشر: مرکز کارآفرینی دانشگاه تهران چاپ سوم: 1385 جوامع پیشرفته امروزی، توسعه خود را مدیون انسان هایی است که قادر به تبدیل رویاها و ایده های خلاقانه خود به حقیقت بوده اند، روحیه استقلال طلبی برای کاوش موقعیت های جدید را داشته …
  صفحات داخلی | اجتماعی | سه‌شنبه 15 اسفند 1391
 • چرا جوانان از کارآفرینی می ترسند؟


  جوانان معمولاً به خاطر ترس از شکست و ناکامی و نداشتن سرمایه یا فشاری که روی آن هاست، یک کار مستقل را شروع نمی کنند و محققان بر این باورند که مهمترین دلیل این ترس این است که جوانان امروز الگوی مناسبی از کارآفرینان جوان گذشته ندارند که از آن ها پیروی کنند‎. ‎بررسی ای که …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 14 اسفند 1391
 • نقش حمایت های دولت در گسترش کارآفرینی در میان زنان


  نقش حمایت های دولت در گسترش کارآفرینی در میان زنان 1- مقدمه امروزه میزان مشارکت زنان درفعالیت های اقتصادی - اجتماعی، به یکی از شاخص های مهم توسعه انسانی مبدل گردیده است . ولی حضور در بازار کار از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، زیرا فعالیت اقتصادی زنان رابطه مستقیمی …
  مقاله | اجتماعی | سه‌شنبه 17 مرداد 1391