فراخوانی ...
زندگینامه پروفسور لطفی زاده نسخه چاپی RSS
 • سه‌شنبه 22 اسفند 1391 ساعت 10:00
  زندگینامه پروفسور لطفی زاده

  تمامی لوازم پیرامون ما که از اندکی هوشمندی و توانایی محاسبه برخوردار باشند بر اساس منطق فازی که از ابداعات دانشمند برجسته ایرانی، پروفسور لطفی زاده است، طراحی شده اند. این منطق جهان علم و صنعت را دگرگون ساخته و بین بله و خیر (منطق کلاسیک ارسطویی) منطق «شاید» را که تا سال 1970 ماشین و کامپیوتر از تشخیص آن عاجز بودند،  ارائه کرده است. به طور مثال در ماشین های لباس شویی با سیستم کنترل اتوماتیک فازی، ماشین می تواند ضمن برآورد مقدار و تشخیص جنس لباس ها میزان تمیزی و چرکی آن ها را حدس زده و بر اساس یافته های خود حرارت آب، مقدار آن و نیز سرعت چرخش ماشین را تعیین کند.
  پروفسور «لطفی زاده» که در جهان علم به پروفسور «زاده» مشهور است در سال 1921 در شهر باکو در جمهوری آذربایجان به دنیا آمد. مادرش پزشکی روس و پدرش روزنامه نگار ایرانی اهل اردبیل بود. او در سن 10 سالگی همزمان با حکومت دیکتاتوری استالین و در اثر شیوع قحطی در سال 1931، به همراه خانواده مجبور به مراجعت به خانه پدری شد و در تهران زندگی جدیدی را شروع کرد. لطفی زاده در کالج البرز تهران تحصیلات متوسطه را به پایان رساند و در کنکور سراسری، مقام دوم را کسب کرد. او در سال 1942 رشته برق و الکترونیک دانشگاه تهران را با موفقیت به پایان رساند و هنگام جنگ جهانی دوم برای ادامه تحصیلات به امریکا رفت و دوره فوق لیسانس مهندسی برق را در انستیتوتکنولوژی ماساچوست (MIT) گذراند. سپس در سال 1949 موفق به دریافت درجه دکترای خود از دانشگاه کلمبیا شد و در فاصله سال های 1963 تا 1968، ریاست دانشکده مهندسی برق دانشگاه کالیفرنیا در برکلی را عهده دار بود. در سال 1965  وی تئوری و منطق فازی را پایه گذاری کرد و در یک مقاله علمی، مفهوم مجموعه فازی را بر اساس زبان طبیعی معرفی کرد. بر خلاف آموزش سنتی در ریاضی، او منطق انسانی و زبان طبیعت را وارد ریاضی کرد. اگر در ریاضی، دو رنگ سیاه و سفید را صفر و یک تصور کنیم، منطق ریاضی، طیفی جز این دو رنگ سفید و سیاه نمی بیند و نمی شناسد، ولی در مجموعه های نامعین منطق فازی، بین سیاه و سفید مجموعه ای از طیف های خاکستری هم لحاظ می شود و به این طریق فصل مشترک ساده ای بین انسان و کامپیوتر به وجود می آید. پس از این معرفی، بیش از 15 هزار مقاله علمی توسط دانشمندان جهان درباره منطق فازی و کاربردهای گسترده آن، در نشریات علمی منتشر شد و در حدود 3 هزار درخواست ثبت اختراع در این زمینه در کشورهای مختلف به عمل آمد.
  این منطق اولین بار در سال 1974 در اروپا برای تنظیم دستگاه تولید بخار در یک نیروگاه، کاربرد عملی پیدا کرد. با پیشرفت چشمگیر ژاپن در عرصه وسائل الکترونیکی، در سال 1990 کلمه «فازی» در آن کشور به عنوان «کلمه سال» شناخته شد. امروزه 12 ژورنال علمی دنیا که در عناوین آن ها کلمه «فازی» دیده می شود به چاپ می رسد. پروفسور لطفی زاده به طور رسمی از سال 1991 بازنشسته شده و مقیم سانفرانسیسکو است. وی به هنگام فراغت به سرگرمی محبوبش عکاسی می پردازد. تاکنون شخصیت های معروفی همچون روسای جمهور امریکا، ترومن و نیکسون، رو به دوربین وی لبخند زده اند. سرگرمی دیگر لطفی زاده «Hi-Fi» است. او در اتاق نشیمن خود بیست و هشت بلندگوی حساس تعبیه کرده تا به موسیقی کلاسیک گوش کند. او در فاصله سال های 1986 تا 2001 میلادی چهارده دکترای افتخاری از دانشگاه های فرانسه، آلمان، ایالا ت متحده، کانادا، اسپانیا، آذربایجان، چک و لهستان دریافت کرده است. همچنین موفق به کسب بیش از ده مدال و نشان افتخار و حدود پانزده جایزه بین المللی از موسسات علمی جهان، به ویژه انجمن بین المللی مهندسان برق و الکترونیک، IEEE شده است. از آخرین افتخارات وی می توان به کسب بیش از 12 دکترای افتخاری و جایزه دیگر در چهار سال اخیر اشاره کرد. او در سخنرانی خود در دانشکده فنی برلین در سال 2005، مطالبی را در مورد اوضاع مهاجران در کشورهای غربی بیان کرد: «می خواهم مقایسه ای کنم بین جامعه ایرانی ها در امریکا، کانادا و آلمان. یک فرق اساسی این است که ایرانی های مقیم کانادا برای دولت کار می کنند. ولی آنچه در برلین متوجه شدم، این است که ایرانی ها یا در صنایع و یا در دانشگاه ها کار می کنند و ندیدم که یک ایرانی در استخدام دولت آلمان باشد. به گمان من این موضوع مربوط می شود به این که آلمان یک جامعه سنتی است و یک فرق اساسی بین خارجی ها و آلمانی ها وجود داشته و دارد. این مسئله فقط مربوط به آلمان نیست، مربوط به تمام کشورهای اروپایی است». به نظر او امروزه اوضاع در کانادا و امریکا عوض شده است ولی مهاجران همچنان با محدویت در ارتقای اجتماعی، مانند ریاست بر یک دانشگاه معتبر، مواجهند.
  نظر او در مورد ملیتش چنین است: «مهم نیست که من امریکایی هستم یا روس یا ایرانی یا آذربایجانی و یا هر جای دیگر، من از همگی این فرهنگ ها تاثیر گرفته ام و احساس آرامش و راحتی از همگی آنان دارم. سرسختی، کله شقی و نترسیدن از گرفتار شدن در مباحثه عادت بسیاری از ترک هاست. این هم قسمتی از شخصیت من است. من می توانم بسیار سرسخت باشم. این همان چیزی است که برای من در راه خلق منطق فازی مفید بوده است».
  صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: مرکز اشتغال و کارافرینی
  شماره مطلب: 1136
  دفعات دیده شده: 1760 | آخرین مشاهده: 5 روز پیش
مرتبط
 • منابع کنکور کارشناسی ارشد شهرسازی (برنامه ریزی و طراحی شهری)


  شهرسازی، یکی از رشته هایی است که در نیم قرن اخیر توجه بسیاری به آن شده است و دانشکده و کالجهای معروف بسیاری به آن روی آورده اند. این رشته، امروزه، کمک شایانی به حل معضلات در سطح شهر و کل جوامع کرده است و توانسته جایگاه ویژه ای برای خود کسب کند.در کشور نیز نیاز بسیاری به متخصص و …
  صفحات داخلی | اجتماعی | سه‌شنبه 5 شهریور 1392
 • در سراسر کشور؛ واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی و کاردانی بدون کنکور دانشجو می پذیرند

  در سراسر کشور؛
 واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی و کاردانی بدون کنکور دانشجو می پذیرند
  دانشگاه آزاد اسلامی در واحدهای سراسر کشور در رشته های مختلف مقاطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته و کاردانی پیوسته و ناپیوسته، بدون کنکور دانشجو می پذیرد.
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 28 مرداد 1392
 • نشریات علمی


   رشته نام نشریه اعتبار سردبیر مهندسی برق انرژی ایران  کمیته ملی انرژی ج.ا.ا علمی  ترویجی سید محمد صادقزاده پردازش علائم و داده ها  موسسه فرهنگی و هنری پردازش علائم هوشمند علمی  پژوهشی احمد اکبری رادار دانشگاه جامع امام حسین(ع) …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 5 خرداد 1393
 • ثبت نام 30 تیم دانشجویی در مسابقات ملی بازی سازی رایانه ای

  ثبت نام 30 تیم دانشجویی در مسابقات ملی بازی سازی رایانه ای
  دبیر سومین مسابقات ملی بازی سازی رایانه ای از ثبت نام 30 تیم از دانشگاه های دولتی، پیام نور و آزاد اسلامی سراسر کشور برای شرکت در این دوره از مسابقات خبر داد.
  خبر | اجتماعی | چهارشنبه 20 فروردین 1393
 • معرفی رشته مهندسی فناوری اطلاعات


   در کشور ما نیز در راستای ایجاد تغییرات بنیادین و منطقی و دستیابی به نیروهای متخصص و کارآمد رشته فناوری اطلاعات به صورت متمرکز و غیرمتمرکز در مراکز آموزش عالی از جمله دانشگاه ها ارایه می شود. رشته مهندسی فناوری اطلاعات، زیرمجموعه گروه فنی در دانشگاه محسوب می شود. این …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392