فراخوانی ...
نقش بنگاههای اقتصادی کوچک در توسعه اقتصادی نسخه چاپی RSS
 • سه‌شنبه 10 اردیبهشت 1392 ساعت 14:14

  نقش بنگاههای اقتصادی کوچک در توسعه اقتصادی را می توان در محورهای زیرخلاصه کرد :

  -1 تشکیل سرمایه:

  توسعه سرمایه گذاری عامل اصلی افزایش تولید و اقتصادی است و سهم بنگاههای اقتصادی کوچک به دلیل آنکه بیش از هر بخش دیگری ، توانایی جذب سرمایه های محدود و پراکنده موجود در جامعه و هدایت آنها به سمت فعالیت های تولیدی وصنعتی کشور را دارند بسیار حائز اهمیت است . بخش عمده ای از سرمایه ای که دربنگاههای اقتصادی کوچک به کار می رود، اکثراَ از ثروت صاحب موسسه ، فامیل دوستان و بستگان وی تشکیل می گردد . بنابر این بنگاههای اقتصادی کوچک عامل مهمی در تبدیل پس اندازهای راکد جامعه به سرمایه های مولد به شمار می رود.

  -2اشتغال زایی :

  بیشترین قابلیت بنگاههای اقتصادی کوچک ، را برای ایجاد اشتغال مولد و سازنده وهدایت قشر جوان جامعه به سوی فعالیت های تولیدی دارا می باشند . آمار1367 نشان می دهد که سهم - کارگاههای صنعتی کشور در طی سالهای 1376بنگاههای اقتصادی کوچک از کل اشتغال صنعتی همواره بیش از 60 % بوده و به این معنی است که اشتغالی که بنگاههای اقتصادی کوچک ایجاد کرده اند، همواره بیشتراز صنایع بزرگ( که بخش اعظم تسهیلات اعطائی بانک ها را به خود اختصاص می دهند) بوده است.

  -3 پرورش مدیران و کارفرمایان کارآمد:

  بنگاههای اقتصادی کوچک بهترین بستر برای تربیت مدیران و نیروهای انسانی متخصص و کارآمد مورد نیاز صنایع بزرگ می باشند . مدیران در این واحدها قدرت ریسک پذیری ، انعطاف پذیری ، برخورد با مشکلات و بسیاری از فنون مدیریت را فراگرفته و روحیه کارآفرینی و نوآوری در آنها ایجاد می گردد به همین دلیل بنگاههای اقتصادی کوچک را " دانشگاه علمی مدیران " معرفی کرده اند.

  -4ایجاد محیط مناسب برای خلاقیت و نوآوری :

  بنگاههای اقتصادی کوچک جوانان فعال ، پر انرژی ، دارای روحیه خلاق و ریسک پذیررا وارد صحنه های رقابت و تولید نموده و به کمک آنها بیشترین خلاقیت و نوآوریهای صنعتی و تحقیقات کاربردی را در جهت تنوع بخشیدن به تولیدات و حضور بیشتر دربازارهای جهانی از خود به ثبت رسانده اند..

  -5 تمرکز زدایی و کمک به توسعه اقتصادی مناطق روستایی:

  بنگاههای اقتصادی کوچک در مناطق روستایی نه تنها از مهاجرت به شهرها جلوگیری و مانع بروز مشکلاتی از قبیل ترافیک ، تامین مسکن و افزایش مخارج عمرانی جلوگیری می کند . همچنین به واسطه پایین تر بودن سطح دستمزد در روستاها،هزینه های تولید نیز کاهش می یابد.

  -6 تولید پیوند حلقه های مفقوده : ( در بخش بنگاههای اقتصادی زود بازده ودیر بازده )

  بنگاههای اقتصادی کوچک حلقه های ارتباطی مصرف کنندگان محصولات تولیدی وصنایع بزرگ می باشند . به این معنی که این بنگاهها از طریق پیمانکاری و با تولیدقطعات نیمه ساخته مورد نیاز صنایع بزرگ ، این امکان را به برنامه ریزان صنایع بزرگ می دهند تا بتوانند همزمان به تولید کالاهای متعدد پرداخته و ضمن تغییر خط تولیدکارخانه و تولید کالاعای با تکنولوژی پیشرفته تر ، تا مدتی طولانی با فروش قطعات به بنگاههای بزرگ به آنان یاری رسانند.

   

   

     صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: پایگاه اطلاع رسانی و اموزش پست
  شماره مطلب: 1297
  دفعات دیده شده: 2980 | آخرین مشاهده: 1 روز پیش
مرتبط
 • دومین کنفرانس بین المللی کارآفرینی با تأکید بر بهبود محیط کسب و کار برگزار شد.

  دومین کنفرانس بین المللی کارآفرینی با تأکید بر بهبود محیط کسب و کار برگزار شد.
  دومین کنفرانس بین المللی کارآفرینی به همت دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران با حضور 35 نفر از دانشمندان معروف و جهانی کارآفرینی و بیش از 400 نفر از صاحبنظران داخلی در روزهای سوم و چهارم اسفندماه در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 5 اسفند 1392
 • انعقاد تفاهمنامه همکاری بین اداره کل آموزش فنی وحرفه ای استان خوزستان و کانون کارآفرینان این استان

  انعقاد تفاهمنامه همکاری بین اداره کل آموزش فنی وحرفه ای استان خوزستان و کانون کارآفرینان این استان
  تفاهمنامه همکاری بین اداره کل آموزش فنی وحرفه ای استان خوزستان و کانون کارآفرینان این استان منعقد شد.
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 21 بهمن 1392
 • افتتاح بیش از 50 کارگاه آموزشی گذر مهارتی در سطح استان تهران

  افتتاح بیش از 50 کارگاه آموزشی گذر مهارتی در سطح استان تهران
  همزمان با هفته ملی مهارت، کارآفرینی و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای صورت گرفت
  خبر | اجتماعی | چهارشنبه 9 مرداد 1392
 • معرفی رشته مهندسی صنایع - صنایع در مقطع کارشناسی ارشد


  معرفی رشته مهندسی صنایع - صنایع در مقطع کارشناسی ارشدمهندسی صنایع ، شامل کاربرد روش های تجزیه و تحلیل اصول فیزیکی برای تبدیل موادخام و سایر منابع به فرمی است که رضایت و احتیاجات آدمی را تامین کند. با پیشرفت علم و تکنولوژی و تعامل این دو با هم، تخصص ها و گرایش های مختلفی …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 7 مرداد 1392
 • فعالیت 17 مراکز مشاوره و کارآفرینی در کشور

  فعالیت 17 مراکز مشاوره و کارآفرینی در کشور
  معاون توسعه کار آفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از راه اندازی 17 مرکز مشاوره و کارآفرینی درسطح کشور خبر داد.
  خبر | اجتماعی | چهارشنبه 5 تیر 1392