فراخوانی ...
مرکز آموزش عالی سوانح طبیعی وابسته به دانشگاه جامع علمی‌کاربردی نسخه چاپی RSS
 • شنبه 28 مرداد 1391 ساعت 11:38

  مرکز علمی کاربردی سوانح طبیعی وابسته به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در دی ماه سال 1382طی تفاهم نامه ای بین دانشگاه جامع علمی- کاربردی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فعالیت خود را آغاز نمود.
  مرکز فعالیت خود را با تعداد 75 دانشجو در سه رشته معماری، حسابداری مالی و نرم افزار کامپیوتر مقطع کاردانی درمحل دانشگاه تربیت معلم آغاز، و سال 1383 با انتقال مرکز به ساختمان جدید التاسیس در محل پژوهشکده سوانح طبیعی و افزایش تعداد دانشجویان به 400 نفر به فعالیت خود ادامه داد و در سال 1385 با افزودن رشته‌های کاردانی امداد و سوانح و در نیمسال دوم تحصیلی سال 88-1387 رشته‌های کارشناسی مدیریت عملیات امداد و نجات و مدیریت امداد در سوانح و همچنین یک سال بعد با اضافه نمودن رشته کارشناسی معماری تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل را به بالای 1000 نفر افزایش داد.

  جدول رشته‌های تحصیلی مرکز آموزش عالی علمی‌کاربردی سوانح طبیعی

   

  1382

  1383

  1384

  1385

  1386

  1387

  1388

  1389

  مجموع

  کارشناسی معماری

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  63

  63

  کاردانی (پودمانی) معماری

  20

  47

  44

  93

  63

  76

  66

  74

  483

  کارشناسی مدیریت سوانح طبیعی

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  38

  62

  100

  کارشناسی مدیریت امداد و نجات

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  51

  62

  113

  کاردانی (پودمانی) امداد و سوانح

  -

  -

  -

  40

  60

  126

  55

  65

  346

  کاردانی (پودمانی) حسابداری 

  27

  42

  67

  128

  66

  100

  -

  -

  430

  کاردانی (پودمانی) نرم افزار کامپیوتر  

  8

  23

  41

  63

  -

  -

  -

  -

  135

  مجموع

  1670

  - اهداف
  با توجه به نیاز افزایش توانایی‌ها و قابلیت‌های نیروی انسانی سازمان‌ها، ادارات این مرکز جهت ارتقاء سطح مهارت‌های شغلی کارکنان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، وزارت مسکن شهرسازی و سایر نهادها و سازمان‌ها بنیان نهاده شد. همچنین فراهم نمودن زمینه مناسب برای دسترسی علاقمندان به سطوح مختلف آموزش های عالی علمی‌کاربردی، استفاده از امکانات و قابلیت‌های موجود در جهت توسعه و پیشبرد آموزش‌های عالی علمی‌کاربردی و کمک به افزایش ظرفیت دانشجویی در نظام آموزش عالی علمی‌کاربردی از اهداف دیگر مرکز آموزش‌عالی علمی‌کاربردی می‌باشد.
  - توانمندی‌ها و برنامه‌ها
  تحت حمایت و پشتیبانی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و پژوهشکده سوانح طبیعی
  بهره‌گیری از هیأت علمی پژوهشکده سوانح طبیعی در تامین و تکمیل استاد و مدرسان علمی
  بهره‌گیری از امکانات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در تامین اهداف کاربردی
  بهره‌مندی از ساختمان، تجهیزات و امکانات قابل توسعه برای پیشبرد اهداف مرکز آموزش عالی علمی کاربردی
  وجود نیروی انسانی ماهر و کارشناس در رشته‌های علمی و آموزشی
  استفاده جنبی از تحقیقات و مطالعات انجام شده پژوهشکده در زمینه های مختلف
  بهره مندی از کتابخانه مناسب، آزمایشگاه‌های فنی و حرفه‌ای مجهز و فضاهای آموزشی با رعایت استانداردها در سطح ملی
  توسعه کمی و کیفی برنامه‌های آموزشی و پژوهشی
  بهره‌مندی از موقعیت مناسب مکانی و فضایی مرکز آموزش عالی علمی کاربردی

  جدید

  خلاصه ای از اطلاعات مرکز علمی کاربردی سوانح طبیعی

  مرکز علمی کاربردی سوانح طبیعی با مساحت آموزشی معادل 1770 متر مربع و فضای کالبدی 8820 متر مربع از سال 1382 تاکنون تأسیس و مشغول به فعالیت می باشد. این مرکز طبق مصوبات دانشگاه جامع علمی-کاربردی توانایی ارائه کلیه خدمات آموزشی به 1600 نفر دانشجو را دارای میباشد.

  وجود امکاناتی نظیر آزمایشگاههای مکانیک خاک، مصالح، ژئوفیزیک، ژئوتکنیک، غیرمخرب و کارگاه­های  طراحی و ترسیم فنی و نقشه کشی، جوش و ورق، سفالگری و همچنین آتلیه عکاسی، سایت نقشه برداری و سایت کامپیوتری باعث بالارفتن سطح آموزشی گردیده تا براین اساس مرکز بتواند در راستای ارتقاء سطحی کیفی آموزش عالی در جامع خدمات بیشتری را به اساتید و دانشجویان ارائه نماید.

  از دیگرامکانات می توان به تجهیزمرکز به وسایل کمک آموزشی همچون دستگاه های ویدئوپروژکتور و اورهد ،امکانات سمعی و بصری ، شبکه کامپیوتری،وب سایت اینترنتی  و....اشاره نمود.

  همچنین در راستای ایجاد تسهیلات برای دانشجویا ن؛ در سالهای اخیر مرکز اقدام به تجهیز و توسعه فضاهای رفاهی نظیر کتابخانه، سالن تربیتی سرپوشیده، زمین فوتبال و بسکتبال، آشپزخانه ،سالن غذاخوری و بوفه ، وضوخانه و نمازخانه،سالن اجتماعات و... نموده است.

   

  برپایی نمایشگاه های از پروژه های دانشجویان رشته های معماری، مانورهای اجرایی رشته های مدیریت عملیات امدادو نجات و همچنین برگزاری مراسم و جشنها در مناسبتهای مختلف وهمچنین تئاتر دانشجویی  و.... از مجموع فعالیتهای فرهنگی و بسیج دانشجویی می باشد.

   با عنایت خداوند متعال وپی گیریهای مستمر ریاست و   کادر آموزشی مرکز، از بهمن ماه سال1389 امکان ثبت نام اینترنتی دانشجویان در زمان انتخاب واحد و همچنین امکان ورود نمرات امتحانی به اساتید فراهم گردید که این امر نقش شایانی در ارتقاو اعتلاء راندمان خدمات آموزشی داشته است.

  از سال1388 با توجه به ابلاغ دانشگاه جامع علمی کاربردی مقررگردید رشته های دانشگاهی قابل اجرا در مرکز علمی کاربردی سوانح طبیعی با توجه به ماهیت و زمینه فعالیت بخشهای پژوهشی بنیادمسکن انقلاب اسلامی(دستگاه متقاضی) و پژوهشکده سوانح طبیعی( ارگان آموزشی) و همچنین اساسنامه های مصوب؛ به صورت تخصصی مطابق با فعالیت های این دومتولی برگزار گردد و بدین ترتیب مرکزمجری برگزاری دوره ها ی دراز مدت دانشگاهی در مقاطع مختلف کاردانی و کارشناسی در زمینه های معماری،عمران ،ساختمان و امدادو سوانح و امدادو نجات و .... گردید. براین اساس رشته های نرم افزار و حسابداری دیگر مورد درخواست این مرکز نبوده است.

  در حال حاضر مجموع تعداد دانشجویان این مرکز در نیمسال دوم سال تحصیلی90-89 ، هشتصدو دوازده نفر می باشد. 

  رشته های موجود در مرکز از سال 1382 تاکنون:

  1-                    رشته نرم افزار در مقطع کاردانی ناپیوسته  نظام پودمانی (کلیه دانشجویان در این رشته تا سال1385فارغ التحصیل شده اند)

  2-                   رشته معماری در مقطع کاردانی ناپیوسته  نظام پودمانی

  3-                 رشته  حسابداری در مقطع کاردانی ناپیوسته  نظام پودمانی(کلیه دانشجویان در این رشته تاسال1389فارغ التحصیل شده اند)

  4-                  رشته امدادو وسوانح  در مقطع کاردانی ناپیوسته  نظام پودمانی

  5-                  رشته مدیریت امداد در سوانح طبیعی در مقطع کارشناسی ناپیوسته  نظام ترمی

  6-                  رشته مدیریت عملیات امدادو نجات در مقطع کارشناسی ناپیوسته  نظام ترمی

  7-                  رشته مهندسی معماری در مقطع کارشناسی ناپیوسته  نظام ترمی

  درکلیه سالهای فعالیت آموزشی؛ مرکز با توجه به ظرفیت های موجود و درخواست دانشجویان از کلیه مراکز آموزشی با انتقال تعدادزیادی از دانشجویان موافقت نموده است و این دانشجویان درحال حاضر  در حال تحصیل می باشند.

  ضمناً، در نیمسال دوم سال تحصیلی 90-89 مرکز پذیرای 65 دانشجوی میهمان از سایر مراکز بوده که در حال گذراندن ترم و دروس ارائه شده می­باشند.

  لازم به یادآوری است بیش از 50 درصد دانشجویان میهمان برای دومین ترم تحصیلی در این مرکز میهمان می باشند.

  در نیمه دوم سال 1389  باتوجه به وسعت فضای آموزشی ،امکانات جانبی و خدمات آموزشی مرکز درخواست برگزاری چند رشته جدید در مقاطع مختلف را به دانشگاه جامع علمی کاربردی ارائه نموده بودکه باتوجه به پتانسیل وظرفیت مرکزبرگزاری رشته های مورد درخواست از طرف دفتر گسترش وزات علوم ،تحقیقات و فناوری موردتصویب قرارگرفت و متعاقب آن رشته های ذیل به مرکز ابلاغ گردید:

  ·     در مقطع کاردانی پیوسته  ترمی؛ رشته های:

     معماری

     ساختمان :کارهای عمومی ساختمان

  ·     در مقطع کارشناسی ناپیوسته پودمانی؛ رشته های:

     مدیریت امداد در سوانح ( سوانح طبیعی و سوانح غیرطبیعی)

     آتشنشانی و خدمات ایمنی با گرایش پیشگیری از حریق و حوادث  مقاله| اجتماعی
  نام منبع: پژوهش کده سوانح طبیعی
  شماره مطلب: 138
  دفعات دیده شده: 10659 | آخرین مشاهده: 3 ساعت پیش