فراخوانی ...
معرفی رشته دبیر فنی برق (گرایش الکترونیک) نسخه چاپی RSS
 • دوشنبه 17 تیر 1392 ساعت 13:42

  معرفی رشته دبیر فنی برق (گرایش الکترونیک)

  تدریس در مقطع دبیرستان از حساسیتهای خاص خود است.از یک سو نسل نوین در حال آموزش و یادگیری است و از سوی دیگر برای آموزش آنان مهارت و فن های ویژه ای لازم است.

   

  انجام این مهم و تربیت افرادی که بتوانند دو ویژگی یادشده را به طور همزمان بکارگیرند، بعنوان یکی از دل مشغولی مهم برنامه ریزان و طراحان دروس رشته های دانشگاهی ظاهر شده و از این رو رشته های دانشگاهی تنظیم گردیده است.

   

  دبیری فنی برق با گرایش الکترونیک یکی از این رشته ها می باشد. هدف اصلی از این رشته تربیت دانشجویان برای تدریس در هنرستانهای الکترونیک و برق می باشد و به این لحاظ رشته علمی کاربردی حساب می شود.

   

  دانشجویان در این رشته قادر خواهند بود تا در رشته مهندسی برق در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به ادامه تحصیل بپردازند. برخورداری دانشجویان از خوابگاه ، کمک هزینه درسی، بورسیه بودن از سوی وزارت، آموزش و پرورش و معافیت از نظام وظیفه از ویژگیهای جانبی این رشته است.

   

  در این رشته باید به این نکته توجه کرد که در دنیای الکترونیک آموزش حرف اول را می زند و کاربرد بر پایه آموزش مناسب می تواند بسیار کارآمد باشد.

   

  هدف از آموزش الکترونیک در دبیری فنی برق و الکترونیک اینست که دانش آموز وقتی وارد دانشگاه می شود بتواند توانایی هایی را کسب کند که برای یک معلم و یک دانشجویی که می خواهد در آینده داشته باشد، تا این مملکت را بسازد، در حد کاربردی و مفاهیم کمی باشد، تا در آینده آنها را به کار بگیرد.

   

  رشته الکترونیک امروزه پیشرفت وسیعی کرده است، بطوریکه در تمام بخشهای صنعت ردپایی از الکترونیک می توان دید رشته الکترونیک را می توان به دو بخش مواد آلی یا نیمه آلی و مدار تقسیم کرد.

   

  در بخش مواد دانشجویان با چگونگی مراحل تولید یک قطعه الکترونیکی و ساخت قطعه آشنا می شوند. در بخش مدار کاربرد قطعه الکترونیک و طراحی به کمک آن قطعه آموزش داده می شود و مهندسین و فارغ التحصیلان این رشته با چگونگی کاربرد قطعات در صنعت آشنا می شوند.

   

  در یک تقسیم بندی کلی می توان رشته الکترونیک را به دو بخش الکترونیک آنانول و الکتریکی دیجیتال تقسیم بندی کرد که الکترونیک دیجیتال به شدت وسعت پیدا کرده بطوریکه پایه و اساس کامپیوترهای امروزی و سیستهای کنترل کامپیوتری همان رشته الکترونیک دیجیتال است.

   

  مواد درسی که برای رشته دبیری فنی الکترونیک آموزش داده می شود، در واقع همان دروس تخصصی رشته مهندسی الکترونیک است، با این تفاوت که علاوه بر آن دروس تخصصی یکسری واحدهای تربیتی به این دانشجویان تعلیم داده می شود و به این علت که افراد فارغ التحصیل در این رشته وظیفه تدریس در مراکز فنی را دارا هستند، باید با فوت و فن دبیری آشنا بشوند.

   

  دانشجویان این رشته به تحصیل در دروس پایه همچون ریاضی، فیزیک، معادلات دیفرانسیل و برنامه ریزی کامپیوتر می پردازند. هدف از گذراندن دروس یاد شده تقویت پایه نظری آنان است.

   

  از سوی دیگر انجام کارهای عملی در کارگاه بر غنای دروس این رشته می افزاید. از میان دروس این رشته می توان به دروس قابل توجهی از جمله مدار 1، الکترو مغناطیس، ریاضی مهندسی می توان اشاره کرد.

   

  گذراندن بیش از 20 واحد تربیتی برای دانشجویان به علت برخورد روانی مناسب با دانش آموزان و درس تمرینی و بعدی 2 و 1 که در واقع اداره کردن کلاس به صورت عملی از سوی دانشجویان است، از جمله دروس قابل توجه به این رشته می باشد.

   

  دروس الکترونیکی 2 و 1 ، ماشین 2 و 1 ، تأسیس و کنترل از دروس مهم در دبیری برق محسوب می شود.

   

  فعالیت اصلی دانش آموختگان این رشته، کار در هنرستانهاست اما در صورت لزوم می توانند ریاضی و فیزیک را در دبیرستانها تدریس کنند.

   

  البته فارغ التحصیلان می توانند در بخشهای رادیو، تلویزیون ، مراکز نیرو، مخابرات، به صورت آزاد به کار بپردازنند. دانشجویان پس از اخذ مدرک استانهایی را برای کاریابی خود انتخاب می کنند و وزارت آموزش و پرورش بر اساس اولویت های خود آنها را برای تدریس جایابی می کند.

   

  پس از جابجای که معمولاً در محل تحصیل دوره دبیرستان فرد است، تقسیمات داخلی براساس معادل دوره کارشناسی است.  صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: سامانه ملی مقالات و تحقیقات دانشگاهی
  شماره مطلب: 1572
  دفعات دیده شده: 1777 | آخرین مشاهده: 2 روز پیش
مرتبط
 • نشریات علمی


   رشته نام نشریه اعتبار سردبیر مهندسی برق انرژی ایران  کمیته ملی انرژی ج.ا.ا علمی  ترویجی سید محمد صادقزاده پردازش علائم و داده ها  موسسه فرهنگی و هنری پردازش علائم هوشمند علمی  پژوهشی احمد اکبری رادار دانشگاه جامع امام حسین(ع) …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 5 خرداد 1393
 • تحول آفرینان اقتصادی ربع قرن اخیر


  طی سال های اخیر سرعت تحولات در حوزه های مختلف مالی، اقتصادی، فناوری و... جهان افزایش یافته است.   برترین تحول آفرینان ربع قرن اخیر 25 سال پیش نسبت به اکنون، در بازارهای مالی تعداد بسیار کمتری شرکت وجود داشت، شرکت وال مارت هنوز جزو 500 شرکت بزرگ آمریکایی قرار نگرفته بود، …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 22 اردیبهشت 1393
 • اتاقی که اینترنت در آن متولد شد

  اتاقی که اینترنت در آن متولد شد
  اتاق 3420 در Boelter Hall – بخشی از دانشکده مهندسی و علوم کاربردی – دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) با دستگاه های الکترونیک قدیمی، محل تولد اینترنت محسوب می شود.   در 29 اکتبر 1969 میلادی «لئونارد کلاین راک» و تیم تحقیقاتی، نخستین پیام را با استفاده از آنچه امروز اینترنت نامیده …
  دانستنی و سرگرمی | اجتماعی | شنبه 17 اسفند 1392
 • نوبت گیری صف بانک، بدون مراجعه حضوری با سیستم پیامکی مبتکر ایرانی

  نوبت گیری صف بانک، بدون مراجعه حضوری با سیستم پیامکی مبتکر ایرانی
  دانش آموخته مهندسی الکترونیک دانشگاه آزاداسلامی واحد گرمسار موفق به اختراع «سیستم پیامک دهی و ارتباط صوتی با مشتریان بانک در دستگاه نوبت دهی» شد که امکان نوبت گیری بدون مراجعه حضوری به بانک را برای مشتریان فراهم می کند.
  خبر | اجتماعی | شنبه 16 آذر 1392
 • موارد آزمون دکترای مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف


  موارد آزمون دکترای مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف موارد آزمون دکترای مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف:این آزمون از دروس لیسانس گرفته شده و شامل موارد زیر است:* دروس مشترک (کارشناسی) شامل :١- ساختمان داده ها٢- ساختمان گسسته٣- مدارهای منطقی٤- معماری کامپیوتر٥- شبکه های …
  صفحات داخلی | اجتماعی | سه‌شنبه 5 شهریور 1392