فراخوانی ...
معرفی رشته کاردانی علمی کاربردی کامپیوتر ( نرم افزار) نسخه چاپی RSS
 • چهارشنبه 26 تیر 1392 ساعت 13:54

  نصب و طراحی شده اند شامل ورود اطلاعات، اجرای نرم افزار، تولید خروجی ها و گزارشهای پیش بینی شده از عهده کاردان بر می آید. این رشته در ایران در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تدریس می شود.

   

  رشته کامپیوتر در دو گرایش سخت افزار کامپیوتر و نرم افراز کامپیوتر تقسیم بندی می شود. در نرم افزار کامپیوتر، دانشجویان با چگونگی برنامه نویسی و استفاده از کامپیوتر آشنا شده و خیلی به جزئیات ساخت کامپیوتر و نحوه ارتباطات داخلی کامپیوتر کاری ندارند؛ ولی برعکس در رشته سخت افزار، دانشجویان با چگونگی ساخت کامپیوتر و نحوه ارتباطات داخلی قطعات درونی آن آشنا می شوند.

   

  این رشته در مفاهیم تئوریکی، آموزش داده می شود و دانشجویان، آن را در عمل پیاده می کنند. نقش این رشته در جامعه امروز به اندازه نفوذ خود تکنولوژی در جامعه اهمیت دارد همچنان که در تمامی ابعاد جامعه، گسترش پیدا کرده پس نیروی انسانی زیادی را می طلبد. دانشجویان این رشته باید از توانایی استنباط مفاهیم، تحلیل گری و ارتباط بین مفاهیم و تا حدودی قدرت ریاضی برخوردار باشند و بتوانند بین داده ها تحلیل و ارتباط برقرار کنند.

   

  معمولاً دانشجویانی که به کارهای عملی علاقمند هستند به رشته سخت افزار و دانشجویانی که به چگونگی برنامه نویسی علاقمندند به نرم افزار، روی می آورد. دانشجویان دختر و پسر هر دو می توانند به راحتی وارد این رشته شوند و از توانایی کافی برخوردار باشند و دانشجویان باید به زبان انگلیسی هم نسبتاً مسلط باشند و توانایی دیگری مثل فیزیک و ریاضی داشته باشند و همچنین به آن علاقمند باشند و لطف این رشته در این است که می توان از طریق رشته های دیگری مثل مهندسی، پزشکی، غیرپزشکی هم وارد آن شد.

   

  در حال حاضر بسیاری از مسائل تشخیص، مهندسی، بالینی و ... از طریق کامپیوتر صورت می گیرد. چون کامپیوتر دارای دقت کافی می باشد و همین امر بازار خوبی را برای فارغ التحصیلان این رشته به وجود آورده است. شبکه های اطلاع رسانی اینترنت بسیاری از اطلاعات جهانی را در اختیار افراد تحصیل کرده و غیر تحصیل کرده، می گذارند و می توانند از تجارت جهانی برخوردار شوند. بسیاری از مسائل آموزش از راه دور در حال حاضر از طریق سی دی های آموزشی، هنری و دبیرستانی صورت می گیرد که افراد می توانند از طریق کامپیوتر به اینگونه آموزشها دسترسی پیدا کنند و مزیتهای بسیار خوبی را برای افراد به وجود آورده که افراد بسیار زیادی از آن بهره مند می شوند.

   

  دانشجویان این دوره مستلزم گذراندن 72 واحد درسی هستند که تا 5 نیم سال تحصیلی دارای سرفصلهای مشترک با دانشجویان کارشناسی می باشد. در عین حال برخی از دروس با دوره کارشناسی متفاوت است.

   

  در یک نگاه جامع دوره کاردانی از جنبه کاربردی بیشتری برخوردار است و دانشجویان این دوره بیشتر در سایتهای کامپیوتری به سر می برند.

   

   

  دروسی همچون:

  1- برنامه نویسی

  2- پاسکال    3 - اسمبلی     4 - درس سیستم عامل از دروس مهم این رشته است.

  5- ذخیره و بازیابی اطلاعات

  6- ساختمان داده ها

  7- شبکه های کامپیوتری

  8- کارگاه شبکه های کامپیوتری همچنین استفاده از نرم افزارهای ریاضی و آمار

  9- درس تجزیه و تحلیل از جمله دیگر دروس قابل توجه در این رشته است.

   

  دانش آموختگان دوره کاردانی کامپیوتر گرایش نرم افزار به عنوان تکنسین به فعالیت مشغول می شوند و از آنجایی که بیش از 70 درصد از فارغ التحصیلان، جذب بازار کار می شوند، می توان این دوره را از دوره های مورد نیاز جامعه دانست.

   

  مشاغل و محیطهای شغلهای زیر، عرصه فعالیتهای دانش آموختگان این رشته است: برنامه نویسی، نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری، که بازار کامپیوتری خوبی دارد اما سطح دانش نسبتاً بالایی را تلقی می کند - بانکهای اطلاعاتی سیستم رزرواسیون هواپیمایی - حسابداری ها و مجموعه ای دیگر از مشاغل که با ذخیره سازی مجموعه های اطلاعاتی سروکار دارد. مشاغلی که پیرامون اینترنت و امور مربوطه وجود دارد، طراحی گرافیکی و انیمیشن- تدریس در برخی از آموزشکده ها و مدارس - کاربردی بودن دروه کاردانی یکی از اهداف اصلی این دوره می باشد که در افزایش قابلیت جذب دانش آموختگان، تأثیر قابل ملاحظه ای دارد.  صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: سامانه ملی مقالات و تحقیقات دانشگاهی
  شماره مطلب: 1605
  دفعات دیده شده: 4247 | آخرین مشاهده: 4 روز پیش
مرتبط
 • پذیرش دانشجوی ارشد در دوره های مجازی دانشگاه علم و صنعت

  پذیرش دانشجوی ارشد در دوره های مجازی دانشگاه علم و صنعت
  مسئول دانشکده مجازی دانشکده علم و صنعت گفت: دانشگاه علم و صنعت ایران برای نیمسال دوم سال تحصیلی 93- 92 به شیوه الکترونیکی در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد.
  خبر | اجتماعی | شنبه 7 دی 1392
 • بررسی مفهوم کارافرینی اجتماعی


  روجر. ال. مارتین Roger L.Martin سلی اوزبرگ  Sally Osverg مترجم: فاطمه فرهنگ خواه مرکز بررسی خلاقیت های اجتماعی دانشگاه استنفوردبهار 2007کــــــــــــــــارآفرینی اجتماعی رشد قابل ملاحظه ای از نظر دانش، سرمایه و توجه داشته است. اما در کنار این محبوبیت روزافزون، اطمینان کمتری در …
  صفحات داخلی | اجتماعی | شنبه 27 مهر 1392
 • اعلام زمان برگزاری آزمون ارشد پردیس خودگردان دانشگاه شهید بهشتی

  اعلام زمان برگزاری آزمون ارشد پردیس خودگردان دانشگاه شهید بهشتی
  آزمون کارشناسی ارشد پردیس خودگردان دانشگاه شهید بهشتی صبح و بعد از ظهر روزهای 21، 27 و 28 شهریور ماه برگزار می شود.
  خبر | اجتماعی | سه‌شنبه 19 شهریور 1392
 • موارد آزمون دکترای مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف


  موارد آزمون دکترای مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف موارد آزمون دکترای مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف:این آزمون از دروس لیسانس گرفته شده و شامل موارد زیر است:* دروس مشترک (کارشناسی) شامل :١- ساختمان داده ها٢- ساختمان گسسته٣- مدارهای منطقی٤- معماری کامپیوتر٥- شبکه های …
  صفحات داخلی | اجتماعی | سه‌شنبه 5 شهریور 1392
 • معرفی رشته مهندسی فناوری اطلاعات


   در کشور ما نیز در راستای ایجاد تغییرات بنیادین و منطقی و دستیابی به نیروهای متخصص و کارآمد رشته فناوری اطلاعات به صورت متمرکز و غیرمتمرکز در مراکز آموزش عالی از جمله دانشگاه ها ارایه می شود. رشته مهندسی فناوری اطلاعات، زیرمجموعه گروه فنی در دانشگاه محسوب می شود. این …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392