فراخوانی ...
معرفی رشته دبیری فنی برق (گرایش قدرت) نسخه چاپی RSS
 • چهارشنبه 26 تیر 1392 ساعت 14:00

  هدف اصلی از ایجاد این رشته تربیت دانشجویان برای تدریس در هنرستانهای الکترونیک و برق است، بنابراین ، چنانکه ملاحظه می شود کاربردی این رشته از  نکات قابل توجه و اساسی آن محسوب می گردد.

   

  دانش آموختگان این رشته قادر به ادامه آن در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای آن هستند که عنوان رشته آنها مهندسی برق می باشد. از ویژگی این رشته برخورداری دانش جویان از خوابگاه، هزینه کمک درسی، معافیت از خدمت نظام وظیفه و بورسیه وزارت آموزش و پرورش بوده است.

   

  در زمینه دبیری برق و قدرت، این رشته در اصل همان رشته مهندسی برق قدرتی است که وزارت فرهنگ و آموزش عالی است به اضافه دروس تربیتی و تخصصی، روشهای تدریس و طراحی تولید که دانش آموختگانی که این درسها را طی می کنند علاوه بر تخصص در زمینه برق، توانایی تدریس دروس فنی و حرفه ای در رشته های برق را در هنرستانهای فنی حرفه ای و دبیرستانهای کاردانش وابسته به وزارت آموزش و پرورش را خواهند داشت.

   

  با توجه به اینکه رشته های برق یکی از رشته های حیاتی جامعه است، برق به عنوان محرک اولیه صنعت و همچنین زیر بنای اولیه برای رفاهیات جامعه است، لذا ورود دانشجویان به این رشته از اهمیت خاصی برخوردار است.

   

  بطور کلی دانشجویان می بایست از توانایی های جسمی، روحی، بدنی بالایی برخوردار باشند، این رشته نیاز به انجام کار عملی در سطح تخصصی و پیشرفته است.

   

  دانشجویان این رشته نخست در نیمه اول تحصیلی به مطالعه برخی از دروس پایه، همچون ، ریاضی ، فیزیک ، معادلات دیفرانسیل و برنامه ریزی کامپیوتر می پردازند، تا پایه نظری خویش را تقویب نمایند.

   

   

  از سوی دیگر به طور همزمان کارهای عملی در کارگاه صورت می گیرد. در میان دروس قابل توجه این رشته می توان به برخی از دروس اشاره کرد: مدار الکترو مغناطیس و ریاضی مهندسی :

  گذرانیدن بیش از 20 واحد تربیتی برای روانشناسی برخورد با دانش آموزان لازم است. درس تمرین دبیری 2 و 1 در واقع اداره کردن کلاس به صورت عملی از سوی دانش جویان است که از جمله دروس قابل توجهی در این رشته محسوب می شود.

   

  دروس الکترونیکی 2 و 1 و ماشین 2 و 1 و تأسیسات و کنترل از دروس مهم در دبیری برق با گرایش قدرت است.

   

  برای تحصیل در این رشته علاقه فرد شرط مهم را دارا می باشد، ........که این رشته بسیار مشکل می باشد،بنابراین فرد می بایست از تواناییهای بالایی برخوردار باشد.

   

  فعالیت اصلی دانش آموختگان این رشته کار در هنرستانهاست، اما در صورت لزوم می توانند ، ریاضی و فیزیک را در دبیرستانها تدریس کنند.

   

  البته فارغ التحصیلان می توانند بدون وابستگی به دستگاههای دولتی کارهای فنی را مستقلاً انجام دهند، آنها قادر خواهند بود تا در شرکتهای خصوصی و همچنین در مراکز مهارتهای فنی و حرفه ای و کاردانش ها به تدری بپردازند.

   

  دانشجویان در بدو ورود خود 4  استان را اعلام کنند و وزارت آموزش و پرورش بر اساس اولویتهای خود آنان را جای گذاری می کند، معمولاً به حال استان محصل تحصیل دوره دبیرستان فرستاده می شوند. تقسیمات داخلی در استان براساس معدل کل مدرک کارشناسی است.

     صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: سامانه ملی مقالات و تحقیقات دانشگاهی
  شماره مطلب: 1607
  دفعات دیده شده: 3106 | آخرین مشاهده: 4 ساعت پیش
مرتبط
 • منابع کنکور کارشناسی ارشد ریاضی


  رشته ریاضی یکی از مهم ترین رشته های علوم پایه می باشد که هدف اصلی آن تربیت متخصصانی برای آموزش و پژوهش در زمینه های گوناگون ریاضی در بخش های مختلف می باشد . مقطع کارشناسی شامل سه گرایش محض ،کاربردی و دبیری و در مقطع کارشناسی ارشد شامل سه گرایش محض، کاربردی و آموزش ریاضی می باشد. …
  صفحات داخلی | اجتماعی | سه‌شنبه 5 شهریور 1392
 • در سراسر کشور؛ واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی و کاردانی بدون کنکور دانشجو می پذیرند

  در سراسر کشور؛
 واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی و کاردانی بدون کنکور دانشجو می پذیرند
  دانشگاه آزاد اسلامی در واحدهای سراسر کشور در رشته های مختلف مقاطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته و کاردانی پیوسته و ناپیوسته، بدون کنکور دانشجو می پذیرد.
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 28 مرداد 1392
 • معرفی رشته دبیر فنی برق (گرایش الکترونیک)


  تدریس در مقطع دبیرستان از حساسیتهای خاص خود است.از یک سو نسل نوین در حال آموزش و یادگیری است و از سوی دیگر برای آموزش آنان مهارت و فن های ویژه ای لازم است.   انجام این مهم و تربیت افرادی که بتوانند دو ویژگی یادشده را به طور همزمان بکارگیرند، بعنوان یکی از دل مشغولی مهم …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 26 تیر 1392
 • معرفی رشته دبیر فنی برق (گرایش الکترونیک)


  معرفی رشته دبیر فنی برق (گرایش الکترونیک)تدریس در مقطع دبیرستان از حساسیتهای خاص خود است.از یک سو نسل نوین در حال آموزش و یادگیری است و از سوی دیگر برای آموزش آنان مهارت و فن های ویژه ای لازم است. انجام این مهم و تربیت افرادی که بتوانند دو ویژگی یادشده را به طور همزمان …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 17 تیر 1392
 • معرفی رشته دبیری فنی برق (گرایش قدرت)


  معرفی رشته دبیری فنی برق (گرایش قدرت)   هدف اصلی از ایجاد این رشته تربیت دانشجویان برای تدریس در هنرستانهای الکترونیک و برق است، بنابراین ، چنانکه ملاحظه می شود کاربردی این رشته از  نکات قابل توجه و اساسی آن محسوب می گردد.   دانش آموختگان این رشته قادر به …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 17 تیر 1392