فراخوانی ...
معرفی رشته دبیر فنی برق (گرایش الکترونیک) نسخه چاپی RSS
 • چهارشنبه 26 تیر 1392 ساعت 14:03

  تدریس در مقطع دبیرستان از حساسیتهای خاص خود است.از یک سو نسل نوین در حال آموزش و یادگیری است و از سوی دیگر برای آموزش آنان مهارت و فن های ویژه ای لازم است.

   

  انجام این مهم و تربیت افرادی که بتوانند دو ویژگی یادشده را به طور همزمان بکارگیرند، بعنوان یکی از دل مشغولی مهم برنامه ریزان و طراحان دروس رشته های دانشگاهی ظاهر شده و از این رو رشته های دانشگاهی تنظیم گردیده است.

   

  دبیری فنی برق با گرایش الکترونیک یکی از این رشته ها می باشد. هدف اصلی از این رشته تربیت دانشجویان برای تدریس در هنرستانهای الکترونیک و برق می باشد و به این لحاظ رشته علمی کاربردی حساب می شود.

   

  دانشجویان در این رشته قادر خواهند بود تا در رشته مهندسی برق در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به ادامه تحصیل بپردازند. برخورداری دانشجویان از خوابگاه ، کمک هزینه درسی، بورسیه بودن از سوی وزارت، آموزش و پرورش و معافیت از نظام وظیفه از ویژگیهای جانبی این رشته است.

   

  در این رشته باید به این نکته توجه کرد که در دنیای الکترونیک آموزش حرف اول را می زند و کاربرد بر پایه آموزش مناسب می تواند بسیار کارآمد باشد.

   

  هدف از آموزش الکترونیک در دبیری فنی برق و الکترونیک اینست که دانش آموز وقتی وارد دانشگاه می شود بتواند توانایی هایی را کسب کند که برای یک معلم و یک دانشجویی که می خواهد در آینده داشته باشد، تا این مملکت را بسازد، در حد کاربردی و مفاهیم کمی باشد، تا در آینده آنها را به کار بگیرد.

   

  رشته الکترونیک امروزه پیشرفت وسیعی کرده است، بطوریکه در تمام بخشهای صنعت ردپایی از الکترونیک می توان دید رشته الکترونیک را می توان به دو بخش مواد آلی یا نیمه آلی و مدار تقسیم کرد.

   

  در بخش مواد دانشجویان با چگونگی مراحل تولید یک قطعه الکترونیکی و ساخت قطعه آشنا می شوند. در بخش مدار کاربرد قطعه الکترونیک و طراحی به کمک آن قطعه آموزش داده می شود و مهندسین و فارغ التحصیلان این رشته با چگونگی کاربرد قطعات در صنعت آشنا می شوند.

   

  در یک تقسیم بندی کلی می توان رشته الکترونیک را به دو بخش الکترونیک آنانول و الکتریکی دیجیتال تقسیم بندی کرد که الکترونیک دیجیتال به شدت وسعت پیدا کرده بطوریکه پایه و اساس کامپیوترهای امروزی و سیستهای کنترل کامپیوتری همان رشته الکترونیک دیجیتال است.

   

  مواد درسی که برای رشته دبیری فنی الکترونیک آموزش داده می شود، در واقع همان دروس تخصصی رشته مهندسی الکترونیک است، با این تفاوت که علاوه بر آن دروس تخصصی یکسری واحدهای تربیتی به این دانشجویان تعلیم داده می شود و به این علت که افراد فارغ التحصیل در این رشته وظیفه تدریس در مراکز فنی را دارا هستند، باید با فوت و فن دبیری آشنا بشوند.

   

  دانشجویان این رشته به تحصیل در دروس پایه همچون ریاضی، فیزیک، معادلات دیفرانسیل و برنامه ریزی کامپیوتر می پردازند. هدف از گذراندن دروس یاد شده تقویت پایه نظری آنان است.

   

  از سوی دیگر انجام کارهای عملی در کارگاه بر غنای دروس این رشته می افزاید. از میان دروس این رشته می توان به دروس قابل توجهی از جمله مدار 1، الکترو مغناطیس، ریاضی مهندسی می توان اشاره کرد.

   

  گذراندن بیش از 20 واحد تربیتی برای دانشجویان به علت برخورد روانی مناسب با دانش آموزان و درس تمرینی و بعدی 2 و 1 که در واقع اداره کردن کلاس به صورت عملی از سوی دانشجویان است، از جمله دروس قابل توجه به این رشته می باشد.

   

  دروس الکترونیکی 2 و 1 ، ماشین 2 و 1 ، تأسیس و کنترل از دروس مهم در دبیری برق محسوب می شود.

   

  فعالیت اصلی دانش آموختگان این رشته، کار در هنرستانهاست اما در صورت لزوم می توانند ریاضی و فیزیک را در دبیرستانها تدریس کنند.

   

  البته فارغ التحصیلان می توانند در بخشهای رادیو، تلویزیون ، مراکز نیرو، مخابرات، به صورت آزاد به کار بپردازنند. دانشجویان پس از اخذ مدرک استانهایی را برای کاریابی خود انتخاب می کنند و وزارت آموزش و پرورش بر اساس اولویت های خود آنها را برای تدریس جایابی می کند.

   

  پس از جابجای که معمولاً در محل تحصیل دوره دبیرستان فرد است، تقسیمات داخلی براساس معادل دوره کارشناسی است.  صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: سامانه ملی مقالات و تحقیقات دانشگاهی
  شماره مطلب: 1608
  دفعات دیده شده: 2359 | آخرین مشاهده: 14 ساعت پیش
مرتبط
 • نشریات علمی


   رشته نام نشریه اعتبار سردبیر مهندسی برق انرژی ایران  کمیته ملی انرژی ج.ا.ا علمی  ترویجی سید محمد صادقزاده پردازش علائم و داده ها  موسسه فرهنگی و هنری پردازش علائم هوشمند علمی  پژوهشی احمد اکبری رادار دانشگاه جامع امام حسین(ع) …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 5 خرداد 1393
 • در سراسر کشور؛ واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی و کاردانی بدون کنکور دانشجو می پذیرند

  در سراسر کشور؛
 واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی و کاردانی بدون کنکور دانشجو می پذیرند
  دانشگاه آزاد اسلامی در واحدهای سراسر کشور در رشته های مختلف مقاطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته و کاردانی پیوسته و ناپیوسته، بدون کنکور دانشجو می پذیرد.
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 28 مرداد 1392
 • معرفی رشته دبیر فنی برق (گرایش الکترونیک)


  معرفی رشته دبیر فنی برق (گرایش الکترونیک)تدریس در مقطع دبیرستان از حساسیتهای خاص خود است.از یک سو نسل نوین در حال آموزش و یادگیری است و از سوی دیگر برای آموزش آنان مهارت و فن های ویژه ای لازم است. انجام این مهم و تربیت افرادی که بتوانند دو ویژگی یادشده را به طور همزمان …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 17 تیر 1392
 • معرفی رشته های دانشگاهی

  معرفی رشته های دانشگاهی
  کاردان فنی برق (گرایش الکترونیک)  رشته کاردانی علمی کاربردی کامپیوتر ( نرم افزار)  رشته مراقبت پروازرشته دبیری فنی برق (گرایش قدرت)  رشته دبیر فنی برق (گرایش الکترونیک) رشته مهندسی برق – کنترل رشته مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی برق درمقطع کارشناسی ارشد …
  منتخب | اجتماعی | دوشنبه 17 تیر 1392
 • کادراموزشی هنرستان انفورماتیک


  غلامرضا محمدنژاد سمت: موسس دیپلم ریاضی از دبیرستان دکتر نصیری 1357 با نمره عالی لیسانس مهندسی الکترونیک از دانشگاه شهید باهنر کرمان 1364 با نمره عالی فوق لیسانس مهندسی سیستم از دانشگاه علم و صنعت 1374 با نمره عالی دکتری مدیریت …
  صفحات داخلی | اجتماعی | سه‌شنبه 20 فروردین 1392