فراخوانی ...
معرفی رشته مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی ارشد نسخه چاپی RSS
 • دوشنبه 7 مرداد 1392 ساعت 10:15

  معرفی رشته مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی ارشد

  اولین بخش مهندسی شیمی در سال ۱۳۲۳ در دانشکده فنی دانشگاه تهران دایر شد. مهندسی شیمی شاخه ای از مهندسی است که با ایجاد و کاربرد فرآیندهایی رابطه دارد که در آنها تغییرات شیمیایی یا فیزیکی صورت می گیرد. وظیفه اصلی مهندسی شیمی این است که کشفیات شیمیدانان پژوهشگر را در اختیار گیرد و به آن در صنعت شیمی، جامه عمل بپوشاند. محصولات شیمیایی امروزه در همه زمینه های زندگی انسان به چشم می آیند. فعالیت های کشاورزی- صنعت نفت- صنعت پتروشیمی- علوم ارتباطات- بهداشت و غیره گوشه ای از محصولات شیمیایی است که برای فن آوری آنها نیاز به دانش مهندسی شیمی است و یک مهندس شیمی با اطلاع از شرایط و نحوه ساخت آنها اقدام به طراحی و محاسبه تجهیزات و امکانات جهت ساخت آن محصول مبادرت به ساخت آن صنعت می کند.
  مهندسی شیمی را می توان به گروههای زیر تقسیم کرد: صنایع پالایش- صنایع پتروشیمی- صنایع شیمیایی معدنی- صنایع غذایی- صنایع گاز- طراحی فرایندهای صنایع نفت- بهره برداری از منابع نفت و صنایع پلیمر.
  این رشته در مقطع کارشناسی ارشد ۳۲ واحد دارد که ۲۴ واحد آن تئوری و ۸ واحد مخصوص پایان نامه و سمینار می باشد و مدت تحصیل این دوره ۵ ترم می باشد.


  رشته مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی ارشد به چهار گرایش کلی

  1-مخازن هیدروکربوری    


  ۲- بیوتکنولوژی


  ۳- مهندسی شیمی


  ۴- فراوری گاز

  تقسیم می شود که در ذیل هر یک بطور مفصل توضیح داده شده اند.

  1-مهندسی شیمی- مخازن هیدروکربوری

  رشته های مورد قبول شامل مهندسی شیمی کلیه گرایشها- مهندسی مکانیک- مهندسی نفت- مهندسی معدن و کارشناسی طراحی مهندسی پتروشیمی میباشد.

  در هر سال حدود ۵۱ نفر از طریق آزمون مخصوص این رشته جذب و در دانشگاه صنعت نفت- دانشگاه تهران- دانشگاه صنعتی امیرکبیر- دانشگاه صنعتی شریف به تحصیل مشغول می شوند.

  2-مهندسی- بیوتکنولوژی


  رشته های مورد قبول شامل مهندسی شیمی کلیه گرایشها- شیمی کاربردی- مهندسی مکانیک با گرایش حرارت و سیالات- مهندسی پلیمر و کارشناسی طراحی مهندسی پتروشیمی.

  در هر سال حدود ۲۶ نفر از طریق آزمون مخصوص این رشته کد (۱۲۸۵) جذب و در دانشگاههای صنعتی شریف- صنعتی امیرکبیر- تربیت مدرس- صنعتی اصفهان مشغول به تحصیل می شوند. دانشگاه آزاد اسلامی نیز در واحد علوم و تحقیقات تعدادی از داوطلبان را پذیرش می کند.

  ۳- مهندسی شیمی- مهندسی شیمی


  رشته های مورد قبول شامل مهندسی شیمی با کلیه گرایشها- مهندسی پلیمر- مهندسی مکانیک با گرایش حرارت و سیالات- تکنولوژی و علوم رنگ- کارشناسی طراحی مهندسی پتروشیمی میباشد.

  در هر سال حدود ۳۱۵ نفر در دو نوبت روزانه و شبانه از طریق آزمون مهندسی شیمی جذب و در دانشگاههای: تربیت مدرس تهران، سمنان، رازی کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، شیراز، صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر، صنعتی مالک اشتر، صنعتی سهند تبریز، صنعتی شریف، علم و صنعت ایران، فردوسی مشهد، مازندران و دانشگاه علوم و فنون مازندران (غیر انتفاعی) مشغول به تحصیل می شوند. دانشگاه آزاد اسلامی در واحد تهران ۳۰ نفر و در واحد ماهشهر ۱۲ نفر و در واحد تهران شمال ۳۰ نفر دانشجو جذب می کند.


  این رشته خود به گرایشهای زیر تقسیم می شود:


  ترموسنتیک- فرایندهای جداسازی- طراحی فرایندها- پدیده های انتقال- صنایع غذایی- مهندسی

  پزشکی- مهندسی سیستم های انرژی- صنایع شیمیایی معدنی.


  در جداول صفحه بعد برنامه مطالعاتی تنظیم گردیده که شامل ۷ آزمون طبقهبندی شده است و طبق این جدول سوال طرح می شود. منابع مطالعاتی در جدول قید شده است. اولویت با منابع مطالعاتی اصلی است که در دانشگاهها تدریس می شود. تعدادی منابع جدید نیز که خلاصه شده همان مطالب اصلی است به شما معرفی شده است.

  جمع پذیرش: مهندسی شیمی ۴۳۴


  مخازن هیدروکربوری ۷۹ نفر


  بیوتکنولوژی ۴۵ نفر

     صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: سامانه ملی مقالات و تحقیقات دانشگاهی
  شماره مطلب: 1636
  دفعات دیده شده: 2406 | آخرین مشاهده: 14 ساعت پیش
مرتبط
 • معرفی رشته مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی ارشد


  اولین بخش مهندسی شیمی در سال ۱۳۲۳ در دانشکده فنی دانشگاه تهران دایر شد. مهندسی شیمی شاخه ای از مهندسی است که با ایجاد و کاربرد فرآیندهایی رابطه دارد که در آنها تغییرات شیمیایی یا فیزیکی صورت می گیرد. وظیفه اصلی مهندسی شیمی این است که کشفیات شیمیدانان پژوهشگر را در اختیار …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 26 تیر 1392
 • معرفی رشته مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی ارشد


  معرفی رشته مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی ارشد   اولین بخش مهندسی شیمی در سال ۱۳۲۳ در دانشکده فنی دانشگاه تهران دایر شد. مهندسی شیمی شاخه ای از مهندسی است که با ایجاد و کاربرد فرآیندهایی رابطه دارد که در آنها تغییرات شیمیایی یا فیزیکی صورت می گیرد. وظیفه اصلی مهندسی …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 17 تیر 1392
 • معرفی رشته مهندسی نفت


  حیات در کره زمین که مدام در جنب و جوش و حرکت است، بیشترین انرژی جنبشی، گرمایی و شیمیایی خود را از نفت می گیرد. در واقع به یاری این ماده حیاتی است که کوچکترین موتور ماشین تا غول آساترین ناوگان های سنگین به حرکت در می آید و هزاران نوع تولیدات و مصنوعات صنایع سنگین و جدید پتروشیمی، …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392
 • معرفی رشته مهندسی عمران دانشکده صنعت آب و برق (شهید عباسپور)


  دیباچه:آب، راز ماندگاری جهان و از عناصر اصلی بقا و دوام زندگی در کره زمین است.در عصر حاضر، این ماده حیاتی در مصارف کشاورزی، خانگی و صنعتی نقش اساسی دارد و کمبود آن، مشکلاتی را در اکثر کشورها، بویژه کشورهای خشک و نیمه خشک به وجود آورده است.گفته می شود که در سال های آینده، جهان با …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392
 • معرفی رشته مهندسی پلیمر


  دیباچه: هرکجا هستید باید بدانید که یکی از فرآورده های صنعت پلیمر در اطراف شما است . چرا که این صنعت در ساخت رنگ درها و دیوارهای خانه ها و پوشاک ، پوشش کابل ها و سیم ها و هرآنچه که از لاستیک یا پلاستیک ساخته شده است ، نقش کلیدی دارد. پلیمرها به دو دسته طبیعی و مصنوعی …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392