فراخوانی ...
معرفی رشته مهندسی هوافضا در مقطع کارشناسی ارشد نسخه چاپی RSS
 • دوشنبه 7 مرداد 1392 ساعت 10:41

  معرفی رشته مهندسی هوافضا در مقطع کارشناسی ارشد

  صنایع هوافضا در دنیا یکی از پیشروترین زمینه های تحقیقاتی است و همواره موجبات ترقی و جهش در سایر رشته های علوم و مهندسی را فراهم ساخته و در این راستا بودجه های عظیم نظامی و غیرنظامی را به خود اختصاص داده است، موضوعاتی از قبیل طراحی و ساخت هلیکوپتر، هواپیمای بدون سرنشین، بدون موتور، عمود پرواز و یا جنگنده از یک طرف و ساخت پایگاههای فضایی، مسافرت به کرات دیگر و جنگ ستارگان از طرف دیگر جامعیت و حساسیت این رشته را بیش از پیش روشن می سازد. مهندسی هوافضا مجموعه ای از علوم و توانایی های علمی و عملی در زمینه تحلیل، طراحی و ساخت وسایل پرنده نظیر هواپیماها، چرخ بال ها، گلایدرها، موشک ها و ماهواره ها است. به طور کلی مهندسی هوا فضا علمی است که در آن از همه علوم از جمله متالوژی ، کامپیوتر و الکترونیک استفاده می شود.

   

  * گرایش ها و ابعاد مختلف این رشته در کارشناسی ارشد

  این رشته پنج گرایش دارد:

  ۱)آیرودینامیک ، ۲) جلوبرندگی، ۳) مکانیک پرواز ،۴) سازه های هوافضایی، ۵) سوانح هوایی و صلاحیتهای پروازی

  «آیرودینامیک» به مطالعه و بررسی جریان هوا، محاسبه نیروها و گشتاورهای ناشی از آن بر روی جسم پرنده می پردازد و مهندس هوا فضا با فراگیری این علم به تحلیل جریان های پیچیده در اطراف اجسام پرنده پرداخته و با به دست آوردن نیروهای آئرودینامیکی امکان بررسی پایداری و طراحی سازه را فراهم می کند.

  «جلوبرندگی» به مطالعه و بررسی سیستم های جلوبرنده اعم از موتورهای پیستونی ، توربینی ، راکت ها و نحوه تولید نیروی رانش در آنها می پردازد.

  «مکانیک پرواز» به مطالعه و بررسی رفتار و حرکات جسم پرنده با استفاده از اطلاعات آئرودینامیکی ، هندسی و وزنی می پردازد و در واقع علم مکانیک پرواز از «عملکرد» تشکیل می شود و «عملکرد» به بررسی برد، مسافت نشست و برخاست، مداومت پروازی در سرعت های مختلف و پایداری و کنترل وسایل پرنده می پردازد.

  «سازه های هوافضایی» به مطالعه و بررسی سازه های هواپیما و دیگر وسایل پرنده می پردازد و هدف آن طراحی سازه هایی است که علاوه بر استحکام کافی در برابر بارهای آئرودینامیکی و سایر بارهای استاتیکی وارد بر وسایل پرنده، حداقل وزن ممکن را نیز داشته باشند.

  * زمینه های اشتغال

  همان طور که پیش از این گفتیم هدف اصلی صنعت هوافضا طراحی و ساخت وسایل پرنده است، در نتیجه فارغ التحصیلان مهندسی هوافضا می توانند در صنایع و موسسات تحقیقاتی هواپیمایی ، موشکی و ماهواره فعالیت بکنند و همچنین در کلیه موسسات و سازمانهایی که به نحوی از وسایل پرنده استفاده می کنند، به عنوان کارشناس تحقیق در عملیات و تعمیر و نگهداری خدمت کنند. اما علاوه بر اشتغال در مراکز فوق، یک مهندس هوافضا با تسلط بر علوم آئرودینامیک، طراحی سازه و روشهای طراحی توربو ماشین ها توانایی کار در شاخه های متعددی از مهندسی و پروژه های خارج از حیطه صنایع هوافضایی را نیز دارد.

  کاربرد زمینه های مطالعاتی یک مهندس هوافضا تنها به طراحی هواپیما و وسایل پرنده محدود نمی شود. برای مثال آئرودینامیک خودروهااز برخی جهات شباهت زیادی به آئرودینامیک هواپیما دارد و امروزه در اغلب صنایع خودروسازی با استفاده از تونل باد و علم آئرودینامیک ، خودروهای کم مصرفتری می سازند. فرایند سیستم های کنترل صنعتی نیز با فرایندهای طراحی کنترل در وسایل پرنده بر یک مبنا است و همچنین سازه اتومبیل و کشتی مشترکات زیادی با سازه یک هواپیما دارد و بالاخره توربین های گاز یک نیروگاه یا ایستگاه پمپ گاز همانند یک موتور جت تحلیل و طراحی می گردند. در نتیجه یک مهندس هوافضا علاوه بر شرکت های هوایی در نیروگاهها، صنایع نفت و گاز و صنایع خودروسازی فرصتهای شغلی خوبی دارد.

   

     صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: سامانه ملی مقالات و تحقیقات دانشگاهی
  شماره مطلب: 1641
  دفعات دیده شده: 1673 | آخرین مشاهده: 24 ساعت پیش
مرتبط
 • معرفی رشته ی مهندسی هوافضا


  رشته ی مهندسی هوافضا که مربوط به طراحی و محاسبات اجسام متحرک در هوا و فضا همچون هواپیمای بال ثابت، بالگرد، موشک، فضاپیما و غیره می باشد، یکی از پیشرفته ترین رشته های مهندسی است. بسیاری از زمینه های علوم و مهندسی در این رشته متبلور می شود. به عنوان نمونه، مواد پیشرفته …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392
 • تشکیل کمیته عالی ارتباط دانشگاه و صنعت در دانشگاه فنی و حرفه ای


  جلسه ای با حضور دکتر شفیعی ؛رییس دانشگاه فنی و حرفه ای ، تعدادی از مدیران ستادی و روسای مراکز تابعه در زمینه ی تشکیل کمیته ی تخصصی ارتباط صنعت و دانشگاه و همچنین هماهنگی های لازم برای برگزاری هر چه با شکوه تر هجدهمین کنگره ارتباط دولت ،دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی برگزار شد .
  خبر | اجتماعی | سه‌شنبه 30 دی 1393
 • بازدید مدیرکل دفتر امور مهارتهای پیشرفته سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از مجتمع آموزش هواپیمایی

  بازدید مدیرکل دفتر امور مهارتهای پیشرفته سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از مجتمع آموزش هواپیمایی
  در راستای اجرای سیاست 15 از راهبرد 5 سند راهبردی مهارت و فناوری سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مبنی بر فراهم ساختن بستر مناسب جهت گسترش بخش غیر دولتی و تعاونی مدیرکل دفتر امور مهارتهای پیشرفته این سازمان از مجتمع آموزش هواپیمایی سفائن فر بازدید کرد.
  خبر | اجتماعی | شنبه 14 دی 1392
 • منابع کنکور کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک


  مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد به شش گرایش کلی تقسیم می شود:۱- طراحی کاربردی ۲- تبدیل انرژی ۳- ساخت و تولید ۴- هوافضا ۵- خودرو (سیستم محرکه خودرو – طراحی سیستم های تعلیق، ترمز، فرمان – سازه و بدنه خودرو)۶- مهندسی پزشکی (بیومکانیک).در گرایش طراحی کاربردی، ساخت و تولید و گرایش …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 4 شهریور 1392
 • معرفی رشته کنترل هوایی و مهندسی فرماندهی


  دیباچه:نیروی هوایی در دیدگاه عامه مردم مساوی است با خلبان هایی که سوار بر هواپیما های شکاری، ضربتی، اکتشافی، مسافربری یا ترابری بر فراز آسمان ها پرواز می کنند. در حالی که نیروی هوایی هر کشوری علاوه بر خلبانان، نیروهای دیگری نیز هستند که مشاغل بسیار حیاتی و مهمی را بر عهده …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392