فراخوانی ...
معرفی رشته بیوتکنولوی در کشاورزی در مقطع کارشناسی ارشد نسخه چاپی RSS
 • دوشنبه 7 مرداد 1392 ساعت 10:51

  معرفی رشته بیوتکنولوی در کشاورزی در مقطع کارشناسی ارشد


  واژه بیوتکنولوژی نخستین بار در سال ۱۹۱۹ از سوی Karl Ereky به مفهوم کاربرد علوم زیستی و اثر متقابل آن در فناوری های ساخت بشر به کار برده شد. به طور کلی هر گونه کنش هوشمندانه بشر در آفرینش، بهبود و عرضه فرآورده‎های گوناگون با استفاده از جانداران، به ویژه از طریق دستکاری آن ها در سطح مولکولی، در حیطه این مهم‎ترین، پاک ترین و اقتصادی ترین فناوری سده حاضر، بیوتکنولوژی، قرار می گیرد. بیوتکنولوژی از جمله واژه های پر سرو صدای سال‎های اخیر است. این واژه را درست یا نادرست، به مفهوم همه چیز برای مردم به کار می برند. زیست‎فناوری را در یک تعریف کلی، به کارگیری اندامگان یا ارگانیسم یا فرایندهای زیستی در صنایع تولیدی یا خدماتی دانسته اند. تعریف ساده این پدیده نوین عبارت است از دانشی که کاربرد یکپارچه زیست شیمی، میکروب شناسی و فناوری‎های تولید را در سامانه‎های زیستی به دلیل استفاده ای که در سرشت بین رشته ای علوم دارند، مطالعه می کند. در تعریف دیگر، زیست‎فناوری (بیوتکنولوژی) را چنین تشریح کرده اند: فنونی که از موجودات زنده برای ساخت یا تغییر محصولات، ارتقاء کیفی گیاهان یا حیوانات و تغییر صفات میکروارگانیسم‎ها برای کاربردهای ویژه استفاده می کند.

   

  بیوتکنولوژی به لحاظ ویژگی‎های ذاتی خود، دانشی بین رشته ای است. کاربرد این گونه دانش‎ها در مواردی است که ترکیب ایده های حاصل در طی همکاری چند رشته به تبلور قلمرویی با نظام جدید می انجامد و زمینه ها و روش‎شناسی خاص خود را دارد و در نهایت حاصل برهم‎کنش بخش‎های گوناگون زیست‎شناسی و مهندسی است. زیست‎فناوری در اصل هسته ای مرکزی و دارای دو جزء است: یک جزء آن در پی دستیابی به بهترین کاتالیزور برای یک فرایند یا عملکرد ویژه است و جزء دیگر سامانه یا واکنشگری است که کاتالیزورها در آن عمل می کنند.

  پیدایش زیست فناوری

  سابقه استفاده از میکروارگانیسم ها برای تولید مواد خوراکی نظیر سرکه، ماست و پنیر، به بیش از ۸ هزار سال قبل برمی گردد. نقش میکروارگانیسم ها در تولید الکل و سرکه در قرون پیش، زمانی کشف شد که گروهی از بازرگانان فرانسوی در جست و جوی روشی بودند تا از ترش شدن شراب و آبجو، ضمن حمل آنها با کشتی به نقاط دور، جلوگیری کنند. آنان از لویی پاستور تقاضای کمک کردند. لویی پاستور پی برد که مخمرها در خلاء، قند را به الکل تبدیل می کنند. این فرایند، بی هوازی تخمیر نام دارد. و نیزدریافت که ترشیدگی و آلودگی، بر اثر فعالیت یک دسته باکتری اسید استیک است، که الکل را به سرکه تبدیل می کند.

  رشته بیوتکنولوژی یک رشته کاربردی و میان رشته ای مهندسی علوم است که قلمرو آن حداقل ۳۳ حوزه تخصصی علوم را در برمی گیرد. این رشته در کشور ما از سال ۱۳۷۸ در دانشکده علوم دانشگاه تهران در مقطع دکترای پیوسته ارائه می شود. این رشته از سه مرحله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تشکیل شده است که دانشجویان در مرحله کارشناسی پس از گذراندن موفقیت آمیز۱۳۲ واحد دروس مشترک معرفتی- نظری، علوم پایه، پزشکی، مهندسی و مبانی بیوتکنولوژی، به اضافه آموختن زبان انگلیسی در حد نمره ۵۵۰ تافل و آشنایی کامل با یک زبان برنامه نویسی کامپیوتر، در صورتی که معدل آنها در هر نیمسال تحصیلی ۱۵ باشد، می توانند وارد مرحله دوم یعنی مقطع کارشناسی ارشد شوند که در این مقطع یکی از ۶ گرایش بیوتکنولوژی میکروبی، بیوتکنولوژی پزشکی، بیوتکنولوژی محیطی و دریایی، بیوتکنولوژی مولکولی، فرآورش زیستی و بیوتکنولوژی کشاورزی (گیاهی) را انتخاب کرده و بعد از گذراندن ۳۲ واحد در یکی از گرایش های تخصصی، و انجام معادل ۶ واحد پژوهشهای انفرادی و ارائه ۲ واحد سمینار، از مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل می شوند.

   

  * گرایش ها و ابعاد مختلف این رشته در کارشناسی ارشد

  این رشته در مقطع ارشد هیچ گرایشی ندارد.

  دروس ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد

  بیوشیمی،ژنتیک مولکولی، ژنتیک مولکولی میکروارگانیسم ها، مهندسی ژنتیک ۱، مهندسی ژنتیک ۲، بیوانفورماتیک، میکروبیولوژی، بیوتکنولوژی مقدماتی، هورمون ها و تنظیم کننده های رشد گیاهی، سیتوژنتیک مولکولی، روش های آماری چندمتغیره و سمینار

  کاربردهای بیوتکنولوژی

  از کاربردهای این رشته می توان به این دو مورد اشاره کرد:

  • تولید هورمون پروتئینی انسولین با استفاده از سلول های باکتری

  ژن کدکننده این هورمون با استفاده ار تکنیک های جدید در داخل پلاسمیدهای ویژه ای به درون باکتری ها انتقال یافته و بیان می شوند. در وهله بعد می توان پروتئین مورد نظر را که توسط باکتری ها به طور انبوه تولید می شود، استخراج کرد و پس از خالص سازی در اختیار بیماران دیابتی قرار داد.

  • تولید گیاهان مقاوم به حشرات

  امروزه مشخص شده است که پروتئین های خاصی که از باکتری باسیلوس توریژنسیس استخراج می شود، به دستگاه گوارش حشرات چسبیده و مانع جذب مواد غذایی می شود. در واقع پروتئین های این باکتری برای حشرات سمی هستند. ژن های کدکننده این پروتئین ها را استخراج کرده و به ژنوم گیاهان مهم کشاورزی می افزایند. با بیان این ژن در داخل گیاهان، این پروتئین سمی برای حشرات تولید می شود. حشراتی که به گیاه حمله کنند توسط این پروتئین از بین خواهند رفت.

   

  * زمینه های اشتغال

  رشته بیوتکنولوژی، یک رشته جدید است و بی شک مدتی زمان خواهد برد تا فارغ التحصیلان آن، جایگاه واقعی خویش را پیدا کنند اما این به معنای آن نیست که موقعیت شغلی برای فارغ التحصیلان این رشته مهیا نیست. زمینه کار بیوتکنولوژی در داخل کشور مساعد است، برای مثال در حال حاضر عده ای از دانشجویان دوره دکترای بیوتکنولوژی که در زمینه بیوتکنولوژی میکروبی مطالعه می کنند، در حال حاضر بر روی آب های شور کشور مثل دریاچه ارومیه که امکان رشد موجودات در آن پیچیده و مشکل است، تحقیق می کنند تا با بهره گیری از تکنیک های بیوتکنولوژی، محیطی مناسب برای رشد موجودات دریایی در داخل آن فراهم کنند.

  از سوی دیگر فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان نیروی انسانی متخصص برای مدیریت و هدایت امور فنی خطوط تولید، مزارع، آزمایشگاه ها و موسسات تولید فراورده های ژنتیکی مشغول به فعالیت شوند.

     صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: سامانه ملی مقالات و تحقیقات دانشگاهی
  شماره مطلب: 1644
  دفعات دیده شده: 1995 | آخرین مشاهده: 4 روز پیش
مرتبط
 • در سراسر کشور؛ واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی و کاردانی بدون کنکور دانشجو می پذیرند

  در سراسر کشور؛
 واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی و کاردانی بدون کنکور دانشجو می پذیرند
  دانشگاه آزاد اسلامی در واحدهای سراسر کشور در رشته های مختلف مقاطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته و کاردانی پیوسته و ناپیوسته، بدون کنکور دانشجو می پذیرد.
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 28 مرداد 1392
 • معرفی رشته مهندسی عمران دانشکده صنعت آب و برق (شهید عباسپور)


  دیباچه:آب، راز ماندگاری جهان و از عناصر اصلی بقا و دوام زندگی در کره زمین است.در عصر حاضر، این ماده حیاتی در مصارف کشاورزی، خانگی و صنعتی نقش اساسی دارد و کمبود آن، مشکلاتی را در اکثر کشورها، بویژه کشورهای خشک و نیمه خشک به وجود آورده است.گفته می شود که در سال های آینده، جهان با …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392
 • معرفی رشته تکنولوژی شیلات


  دیباچه:امروزه با توجه به نرخ رشد جمعیت، ضروری است که قسمت عظیمی از کمبود پروتئین را از بخش شیلات تأمین نمود؛ یعنی باید از منابع آبی داخلی و آب های آزاد استفاده مطلوب کرد و به پرورش و صید آبزیان و عمل آوری فرآورده های ماهی پرداخت. این کار نیاز به متخصصان کارآزموده ای دارد که با …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 28 مرداد 1392
 • معرفی رشته کاردانی علمی کاربردی پرورش زنبورعسل


  دیباچه: اهمیت اقتصادی پرورش زنبور عسل بیشتر در گرده افشانی گیاهان زراعی و باغی وافزایش محصولات کشاورزی است. به طوری که طبق تحقیقات انجام شده در کشورهای دیگر ارزش زنبور عسل در افزایش محصولات کشاورزی بسیار بیشتر از تولیدات مستقیم کندو است. بررسی های انجام شده در ایران نیز نشان …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 28 مرداد 1392
 • موفقیت در دامان پرمهر مهاباد


  خیال عبدالله زاده متولد سال 1341 در شهر مهاباد است، دیپلم اقتصادش را که می گیرد ازدواج می کند و بعد از آن به دلیل شغل همسرش به روستای حمزه آباد می رود
  صفحات داخلی | اجتماعی | سه‌شنبه 19 آذر 1392