فراخوانی ...
تجربه مهری کاردان پور نسخه چاپی RSS
 • دوشنبه 21 مرداد 1392 ساعت 13:52
  تجربه مهری کاردان پور مهری کاردان پور ده سال است که به فعالیت در حوزه خیاطی مشغول است او که یکبار طعم شکست را در کسب و کارش چشیده است ایده کسب و کارش را بر روی اضافات خیاطی زنان دیگر بنا کرده است. مدت 10 سال است که زمینه اشتغال بانوان را در منزل ایجاد کرده ام.سال ها در حرفه خیاطی فعالیت می کردم همیشه با اضافات پارچه به مقدار زیاد سر و کار داشتم و ناراحت بودم که در هر لباس مقداری پارچه دور ریز می شود همیشه در فکرم بود از اضافات پارچه به نحو احسن استفاده کنم.

  در اوائل سال 1380 با دیدن یک رو تختی چهل تکه دوزی به این فکر افتادم که از اضافات پارچه ای که در منزل دارم روتختی چهل تکه ای برای خودم بدوزم.برای تهیه اولین روتختی از پارچه های اضافی فامیل و آشنایان استفاده کردم.در کمتر از چند ماه 30 طرح رو تختی برای فروش آماده شد یکی از طرح های چهل تکه ای که آماده کرده بودیم به نام سپاهان نامگذاری کردیم و آن را به شماره 101073 به ثبت رساندیم و از سازمان صنایع دستی مجوز تولید آن را گرفتیم پس از آن شرکت تعاونی صنایع دستی هنر سپاهان به شماره 22079 را در سال 1382 به ثبت رساندیم.

  پس از شروع کار حوزه فعالیت خود را گسترده تر کردیم و علاوه بر روتختی تولید انواع دیگری از صنایع دستی از قبیل محصولات قلاب بافی(لباس،کفش،کیف و..)عروسک سازی،سرمه دوزی،ترمه دوزی و گل های کریستال را شروع کردیم.

  اما فروش صنایع دستی در اصفهان بازاری نداشت چون مردم اصفهان همگی خود هنرمندند.بنابراین به سمت نمایشگاه های داخلی و خارجی رفتیم ولی متاسفانه به نتیجه دلخواهمان نرسیدیم با اینکه چندین سال درحوزه صنایع دستی فعالیت داشتیم اما نتوانستیم بدهی های معوقه بانک را بپردازیم و عملا شکست خوردیم اما نا امید نشدیم.

  ما اصفهانی ها ذاتا انسان های صرفه جویی هستیم و صرفه جویی را هنر می دانیم این هنر را همه مردم ندارند اما خوشبختانه ما از این هنر ذاتی به خوبی استفاده می کنیم.

  فرهنگ ما به گونه ای است که اکثر مردان تمایلی به کارکردن همسران شان در بیرون از منزل ندارند.با ماشینی شدن زندگی و محدود بودن تعداد فرزندان زنان خانه دار اوقات فراغت بیشتری دارند و عموما ترجیح می دهند به اشتغال در منزل بپردازند از طرفی اکثر زنان به دوخت ودوز وارد هستند و در منازل آنها خرده پارچه های مازاد متنوعی وجود دارد همه این عوامل دست به دست هم داد تا ما از فرصت جنبه های مذهبی مردم استفاده کنیم و فعالیت بازرگانی –اجتماعی را شروع کنیم .در ابتدا به جلسات قرآن می رفتیم و با پخش نمودن برگه های تبلیغی خواهان دریافت پارچه های اضافی آنها برای دوخت لباس بچگانه و اعطای آن به کودکان یتیم و بی بضاعت شدیم،بدین ترتیب پارچه های زیادی جمع شد به حدی که توان دوخت آنها از عهده چند نفر خارج شد و نیاز به توسعه فعالیت بیشتر شد.بدیهی است که هر توسعه ای نیازمند منابع مالی است.برای حل این مساله از کتاب درمان با قرآن یک دعا انتخاب کردیم و به صورت یک برگه آن را چاپ کرده و درمجالس مذهبی با نیت کمک به نیازمندان به فروش رسانیدم.بدین ترتیب با اندوخته ای که جمع آوری شده بود توانستیم لباس هاید زیادی  تولید کنیم و در نمایشگاه محلی شرکت کرده و بخشی را فروخته و بخشی دیگر را به نیازمندان هدیه دادیم.

  به طور خلاصه میتوان گفت، در حال حاضر کسب و کار ما بازیافت دورریزهای پارچه و تولید لباس بچگانه از آنهاست.اگرهر لباس به یک متر پارچه نیاز داشته باشد ما هزاران متر پارچه صرفه جویی می کنیم و نه تنها با این کار ارزش افزوده ی زیادی ایجاد می کنیم بلکه نقش قابل توجهی درحفظ منابع محیط زیستی داریم.خوشبختانه این کسب و کار فرصت های زیادی را برای کسب و کار خانگی زنان ایجاد کرده است.

  امیدواریم در آینده فروشگاهی داشته باشیم که بتوانیم به فروش محصولاتمان هزینه تهیه کلیه موارد سیسمونی و اعطای آن به نیازمندان را تامین کنیم  صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: بنیاد توسعه کارافرینی زنان و جوانان
  شماره مطلب: 1689
  دفعات دیده شده: 2221 | آخرین مشاهده: 44 دقیقه پیش
مرتبط
 • حضور دو تن از همکاران در اولین جشنواره ی" دستاوردهای علمی و فناوری ستاد توسعه فناوری انرژی های نو"

  حضور دو تن از همکاران در اولین جشنواره ی
  اولین جشنواره ی " دستاوردهای علمی و فناوری ستاد توسعه فناوری انرژی های نو "با حضور ریاست محترم جمهوری و معاونت محترم علمی و فناوری ریاست جمهوریدر تهران ودرمحل پژوهشگاه نیرو در روزهای29 و30 اردیبهشت ماه برگزار شد.
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 6 خرداد 1392
 • اجرای طرح بازدید همگانی از 54 مرکز فنی و حرفه ای اصفهان

  اجرای طرح بازدید همگانی از 54 مرکز فنی و حرفه ای اصفهان
  مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان گفت: از یکم تا 11 اردیبهشت ماه امسال طرح بازدید همگانی از 54 مرکز هم جوار و دور آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان اجرا می شود.
  خبر | اجتماعی | سه‌شنبه 20 فروردین 1392
 • خانم مهرافرین وثوقی


  مهرآفرین وثوقی: مدیرعامل شرکت سپهر پردازنده   مهر آفرین وثوقی مدیرعامل و عضوهیات مدیره شرکت سپهر پردازنده شیراز است.او عضوهیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان اصفهان و مسئول کمیسیون آموزش و پژوهش سازمان است. او در سال 1372 پس از فارغ التحصیلی در رشته مترجمی زبان …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 14 اسفند 1391
 • شناسایی 103 حرفه جدید در حوزه مشاغل خانگی

  شناسایی 103 حرفه جدید در حوزه مشاغل خانگی
  رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: در سال جاری حدود 103 حرفه جدید شناسایی شده اند که پس از تأیید در ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی در سایت این مشاغل بار گذاری خواهند شد.
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 2 بهمن 1391
 • با دریافت گواهینامه استاندارد ایزو 9001 آموزش‌های مهارتی اصفهان از استاندارد‌های بین‌المللی برخوردار می‌شود

  با دریافت گواهینامه استاندارد ایزو 9001

آموزش‌های مهارتی اصفهان از استاندارد‌های بین‌المللی برخوردار می‌شود
  مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان گفت: با دریافت گواهینامه استاندارد ایزو 9001 توسط این مجموعه آموزش‌های مهارتی از مرحله پذیرش تا پایان دوره آموزشی از استاندارد‌های بین‌المللی برخوردار می‌شود.
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 13 آذر 1391