فراخوانی ...
حمید رضا برخورداری، کارآفرین طلای کثیف نسخه چاپی RSS
 • دوشنبه 21 مرداد 1392 ساعت 13:58
  حمید رضا برخورداری، کارآفرین طلای کثیف هر چند هدف از پرداختن به فعالیت هنری در اصل، ارضای تمایلات درونی و ارضای روح سرکشی است که می خواهد هفت آسمان را در نوردد اما واقعیت این است که هنرمند بدون پشتوانه مالی نمی تواند علایقش را به طور مستمر ادامه بدهد. بنابراین، تبدیل فعالیت هنری به کسب و کاری سازنده و مفید، خود، هنری است که ضمن اعتلای روح و روان هنرمند، زمینه استمرار کارش را نیز به لحاظ مادی فراهم می کند. هنر مندان بسیاری داریم که بهترین نوع کارآفرینان خلاق هستند که از روش های هنرمندانه برای خلق کسب و کار بهره می برند. یکی از آنان حمیدرضا برخورداری، کارآفرین طلای کثیف یا سبز یا...هرچه بتوان اسمش را گذاشت. بهتر است خودتان بخوانید.

  در مورد کارتان برای خوانندگان کسب و کار توضیح بدید؟
  من همیشه علاقه زیادی به بعضی زباله ها داشتم مثل لامپ سوخته، بطری های رنگی و شیشه های عطر و ادکلن. با استفاده از وسایلی که کاربردشان را از دست داده بودند، وسایلی برای خودم می ساختم. بعضی اوقات وسایل را خراب می کردم که وسیله ای با کاربرد جدید بسازم . بعد ها بازیافت زباله هم دغدغه ذهنم شد. الان سعی می کنم با وسایل و موادی که از دید عموم زباله محسوب می شود و هیچ مصرفی ندارد، چیزی بسازم که از نظر بصری زیبا باشد . بیشتر کارهای من پیکره هایی بدون دست و پا هستند که از قوطی های فلزی نوشیدنی ها ساخته می شوند.
  ایده این کار را از کسی گرفتید یا ایده خود شماست ؟ اگر ایده خودتان است، از کجا آمد؟
  نه، این ایده متعلق به خودم بود و از کسی یا جایی به ذهنم نرسید. از یک در قوطی رانی شروع شد تعدادشان به مرور زیاد شد؛ همین طور که با آنها بازی و به هم متصل می کردم، یک حلقه درست شد. این حلقه خیلی شبیه به سر یک شوالیه بود. از آن موقع به بعد یکی از فعالیت های من و دوستانم خوردن رانی شد. تا بتوانم بدن این شوالیه ها را بسازم. اسم این شوالیه هم «هکتور» بود.
  هکتور!؟
  بله، دنبال اسم دهن پر کنی بودم. این اسم را از یکی از شخصیت های اسب تروآ گرفتم هکتور پسر پریام. در واقع سعی می کردم به هر کدام از کار هایم علاوه بر حجم ، هویت هم ببخشم.
  برخورد خانواده با کار شما چطور بوده؟
  خب؛ تحمل این مسئله در جامعه ما معمولا برای خانواده ها سخت است ولی خانواده من تحمل می کردند و همیشه من را همراهی می کردند. مخصوصا مادرم که هر از چند گاهی یکباره متوجه می شد که وسایل آشپزخانه ناپدید و بعد به چیز دیگری تبدیل می شوند.
  کارهای تان را در معرض دید مردم هم گذاشته اید؛ منظورم برگزاری نمایشگاه و ...؟
  اواخر مهر ماه ۹۰ جشنواره بازیافت در استان قزوین برگزار شد. یکی از آشنایانم من را به دبیر جشنواره معرفی کرد، ایشان بعد از دیدن کارهایم دعوت کردندکه به آنجا بروم و در کنار اساتیدی مثل آقایان رمزی، نادعلیان ،

  اوایل تعداد کمی می توانستم بفروشم، اما بعد از دو ماه آنقدر سفارش بالا بود که نمی توانستم به موقع سفارش ها را تحویل بدهم

  آذری ، گلناری و هنرمندان دیگر در این جشنواره حاضر باشم . سه روز برای خلق اثری نو وقت داشتیم . روز دوم شروع به کار کردم و با همه نوع زباله های بازیافتی و غیر بازیافتی حجم یک اسب را ساختم که در حال دویدن بود .
  هدف از برگزاری جشنواره های «طلای کثیف» یا بازیافت چیست ؟
  در واقع هدف اصلی برگزاری چنین جشنواره هایی متوجه کردن مردم به مقوله زباله و اهمیت بازیافت زباله است. تولیدکنندگان هم باید به این مساله دقت کنند و کمتر از مواد غیرقابل بازیافت برای تولید محصولات شان استفاده کنند. چرا که در آینده زمین پر از زباله های غیرقابل بازیافت می شود . هنر بازیافت با زیبا جلوه دادن زباله ها و چیزهایی که کاربرد اصلی خودشان را از دست داده اند می تواند درک چنین مساله ای را برای مردم راحت تر کند.
  در حال حاضر از چه راهی معیشت می کنید؟
  تولید آویز موبایل و جا سوئیچی و هر چیزی که بشود از آن تیراژ گرفت، به صورت دستی و ماشینی . همکاری با یک دفتر طراحی برای فضاهای شهری. زیباسازی هم یکی از فعالیت هایم است. آخرین کارم طراحی آب نما برای موزه امام رضا(ع) واقع در خیابان انقلاب است که تائید شده و در حال اجراست.
  در مورد کارهایی که با تیراژ تولید می شوند، صحبت کردید؟
  من با شخصی آشنا شدم که آویزهای خمیری تولید می کرد. تا مدتی برای ایشان کاراکترهایی طراحی می کردم، ولی چون نمی توانستند آن چیزهایی که من درست می کردم را بسازند، کار ما ادامه پیدا نکرد. چون این محصولات قیمت تمام شده بسیار پایینی داشت و می شد با قیمت پایین به بازار عرضه کرد ، در صورت فروش بالا سود کار بالا بود ، دل را زدم به دریا و شروع به تولید کردم و ابزارهای بسیار کوچک ساختم که ظرافت کار بالا برود، ۱۰ روزه ۱۰۰۰ عدد آویز ساختم و بسته بندی کردم و خودم هم شروع به بازاریابی کردم. اوایل سخت بود. چون سخت می شد به فروشنده ثابت کرد که بین جنس ارزان چینی با این کاردست و باکیفیت در سایز به آن کوچکی فرق هست. اوایل تعداد کمی از من خریده می شد ولی بعد از دو، سه روز با من تماس می گرفتند و سفارش بالا می دادند. بعد از دو ماه آنقدر سفارش بالا بود که نمی توانستم به موقع سفارش ها را تحویل بدهم. به چند نفر آموزش دادم و ابزار و خمیر آماده و مواد لازم را در اختیارشون گذاشتم و آنها می ساختند.
  به نظر شما نیاز اصلی کار آفرینان جوانی مثل شما چیست ؟
  من می دانستم این کار سود دارد ولی جسارت تولید آن را نداشتم شاید به دلیل نداشتن سرمایه و اینکه مطمئن نبودم به فروش می رسد ولی یک بار این تصمیمم را گرفتم و با تیراژ ۱۰۰۰ عدد شروع کردم و الان ۶ ماه است که به سود خوبی رسیدم. این کار تنها و تنها، جسارت شروع کردن می خواست .
  به آموزش این هنر و توسعه کارتان هم فکر کرده اید؟
  در مورد هنر بازیافت بعضی از اساتید دانشگاه از کارهای من استقبال کردند و برای دروس خلاقیت و مدل سازی تمرینی قرار دادند که دانشجویان با وسایل دور ریز حجمی بسازند. من هم اعلام آمادگی کردم که اگر بتوانم در این راستا کاری بکنم کوتاهی نمی کنم .  صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: بنیادتوسعه کارافرینی زنان و جوانان
  شماره مطلب: 1690
  دفعات دیده شده: 2620 | آخرین مشاهده: 5 ساعت پیش
مرتبط
 • ده ابزار قدرتمند برای ثبت بهترین ایده های شما


  آیا شما روش یا استراتژیی برای ثبت ایده ها در موقع اتفاق افتادن آنها دارید؟ اگر جواب منفی است پس باید داشته باشید. ایده ها چیزهای زودگذری هستند که بدون هیچ گونه اطلاع رسانی از ذهن ناخودآگاه شما می جوشند و سپس به همان سرعت ناپدید می شوند. شاید هیچگاه دیگر به خاطرتان نیاید.   …
  صفحات داخلی | اجتماعی | شنبه 24 اسفند 1392
 • تجربه محسن برزگر خلیلی


  یک کارآفرین باید چشم انداز مشخصی داشته باشد
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 7 مرداد 1392
 • خلاقیت بهترین راه رسیدن به موفقیت (خلاقیت از دیدگاه روانشناسی)

  خلاقیت بهترین راه رسیدن به موفقیت (خلاقیت از دیدگاه روانشناسی)
  امروزه دیگر دنیا، دنیای افراد موفق است و یک اصل در موفقیت افراد، خلاقیت آن هاست. بر همین اساس قصد داریم تا خلاقیت را از دیدگاه روانشناسی بررسی کرده و شما را با ابعاد آن آشنا کنیم:
  صفحات داخلی | اجتماعی | پنج‌شنبه 20 آذر 1393
 • کتب خلاقیت


  شمارهعنوان کتابنویسندهمترجمناشر1خلاقیت در ریاضیات و مهندسیپرویز  شهریاری-انتشارات پژوهنده2خلاقیت در مدارس نسترن اسدی-عابد3آموزش کاربردی خلاقیت و حل خلاق مسالهدکتر حسن قاسم زاده موسسه  قصیده سرا4کلاس خلاقیتافشین سلیمانی -انتشارات انجمن اولیاء و مربیان 5مشکل گشای …
  خلاقیت | علمی | دوشنبه 27 مرداد 1393
 • مقالات مرتبط با خلاقیت

  مقالات مرتبط با خلاقیت
  شمارهعنوان مقاله1وجه تاریک خلاقیت 2نحوه پرورش خلاقیت در کودکان 3مفاهیم خلاقیت چیست؟ 4شش کلاه تفکرو خلاقیت 5روش برای خلاقیت بیشتر در کار 6خلاقیت،ضرورت و اهمیت 710نکته برای استخدام افراد خلاق 8تکنیک خلاقیت 1 9تکنیک خلاقیت 3 10هفت علت مهمی که همیشه …
  خلاقیت | علمی | شنبه 3 خرداد 1393