فراخوانی ...
معرفی رشته تعمیر و نگهداری هواپیما نسخه چاپی RSS
 • دوشنبه 28 مرداد 1392 ساعت 12:08

  سال 1903 وقتی نخستین هواپیما توسط برادران رایت به پرواز درآمد، مهمترین دغدغه آنها حفظ سلامت و ایمنی هواپیما و سرنشینان آن بود. امروز نیز پس از گذشت یک قرن در حالی که بشر به اعماق فضای خارج از جو زمین راه گشوده و به نرمی بر ماه فرود آمده است, سفینه های فضایی بدون سرنشین، سیاره های مریخ، زهره, زحل و ... را عکس برداری و مطالعه کرده اند و هواپیماها در کوتاه ترین زمان اقیانوس ها و قاره هارا در می نوردند؛ هنوز مهمترین مسأله برای کارخانه های هواپیماسازی و شرکت های هواپیمایی، پروازی ایمن و مطمئن است.امّا چگونه می توان سلامت و ایمنی یک پرواز را تضمین کرد؟


  یکی از مهمترین کارها در این زمینه، اطمینان از سلامت کامل بدنه، موتور و سیستم های داخلی یک هواپیما است. کاری که توسط متخصصان تعمیر و نگهداری هواپیما انجام می گیرد.

  دانشجویان رشته تعمیر و نگهداری هواپیما در چهار بخش، اطلاعات پایه را کسب می کنند که این چهار بخش عبارتند از:

  الف) زبان انگلیسی، زیرا اکثر کتب درسی این رشته به زبان انگلیسی است.

  ب) دانش عمومی و پایه، شامل:

  فیزیک، مکانیک، ترمودینامیک و ...

  پ) دانش تخصصی، شامل:

  آئرودینامیک، موتور جت، موتور پیستوله، بدنه هواپیما، سیستم های آلات دقیق هواپیما (دانشجویان کارگاه های عملی این دروس را نیز می گذرانند.)ت) کارگاه های تخصصی که شامل دروس عملی درس های تخصصی می شود.پس از پایان تحصیلات دانشگاهی نیز فارغ التحصیلان این رشته به هواپیمایی کشوری معرفی می شوند تا در آزمون نهایی موتور یا بدنه هواپیما شرکت کنند و در صورت موفقیت در این آزمون، به آنها مدرک پایه داده می شود که براساس این مدرک می توانند در شرکت های حمل و نقل هوایی یا کارخانه های تعمیر موتور و بدنه هواپیما استخدام شوند.

  گفتنی است که بسیاری از متخصصان تعمیر و نگهداری هواپیما پس از چند سال فعالیت در یک شرکت یا کارخانه، و به دست آوردن تجربه و تخصص لازم، براساس نیاز شرکت یا کارخانه مورد نظر برای آزمون تخصصی به هواپیمایی کشوری معرفی می شوند. برای مثال یک متخصص تعمیر و نگهداری هواپیما امکان دارد برای تخصص موتور بوئینگ 747 یا بدنه ایرباس و موارد دیگر به هواپیما کشوری معرفی شود و در صورتی که در آزمون تخصصی این رشته موفق گردد به او مدرک تخصصی داده می شود و براساس این مدرک می تواند به هواپیمایی که در آن تخصص پیدا کرده است، اجازه پرواز دهد و از لحاظ فنی، صلاحیت پرواز هواپیمای مورد نظر را تأیید نماید.

  توانایی های لازم :

  متخصص تعمیر و نگهداری هواپیما را می توان پزشک هواپیما دانست چون همان طور که پزشک باید بدن انسان را کاملاً بشناسد، یک متخصص تعمیر و نگهداری هواپیما نیز باید تمام اجزای هواپیما را بشناسد تا اگر مشکلی پیش آمد، متوجه شود که این مشکل مربوط به کدام قطعه است و با تعمیر یا تعویض قطعه مورد نظر، ایمنی یک پرواز را تضمین کند.

  از همین رو دانشجوی این رشته باید خلاقیت، پشتکار و علاقه فراوان به کارهای فنی داشته باشد تا بتواند دروس متفاوت و متنوع این رشته را با موفقیت مطالعه کرده و در نهایت متخصص توانمندی شود.همچنین دانشجوی این رشته باید به ریاضیات و فیزیک و مکانیک علاقه مند باشد. در ضمن دانشجویی که به فکر پشت میزنشینی و کاری تمیز و مرتب و خارج از محیط کارگاه باشد، در این رشته موفق نخواهد شد.

  دانشجوی تعمیر و نگهداری هواپیما باید لباس کار بپوشد و از کارهای بسیار ساده کارگاه حتی شستن قطعات هواپیما شروع کند و به تدریج مطالب را فرا بگیرد؛ بدون این که از کار کردن و فعالیت در کارگاه ابایی داشته باشد.گفتنی است که رشته تعمیر و نگهداری هواپیما تنها از بین داوطلبان مرد دانشجو می پذیرد.

  موقعیت شغلی در ایران :

  سازمان هواپیمایی ناظر و کنترل کننده صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما است به همین دلیل بازار کار وسیعی برای فارغ التحصیلان این رشته ندارد اما شرکت های حمل و نقل هوایی و شرکت های تعمیر اساسی موتور و بدنه هواپیما مثل هلی کوپتر سازی و هواپیما سازی و بعضی از شرکت هایی که کارهای جنبی در زمینه تعمیر و نگهدای موتور و بدنه هواپیما انجام می دهند، مراکز اصلی جذب فارغ التحصیلان این رشته هستند.

  از سوی دیگر تعدادی از فارغ التحصیلان با توجه به اطلاعات خوبی که در زمینه مکانیک و الکترونیک دارند، جذب کارخانه ها و شرکت های دیگر مثل شرکت های خودرو سازی می شوند و در کل می توان گفت که هیچ یک از فارغ التحصیلان توانمند این رشته بیکار نمی مانند.

  درس های این رشته در طول تحصیل :

  دروس پایه:

  ریاضی عمومی، فیزیک مکانیک، فیزیک حرارت، شیمی عمومی، فیزیک الکتریسته و مغناطیس، برنامه نویسی کامپیوتر، معادلات دیفرانسیل.

  دروس اصلی و تخصصی:

  استاتیک، مبانی مهندسی برق الکترونیک، مقاومت مصالح، دینامیک عمومی، اصول ارتعاشات، تئوری ماشین، مکانیک سیالات عمومی، ترمودینامیک عمومی، علم مواد، تکنولوژی و روش های جوشکاری، کارگاه جوشکاری، طراحی اجزاء ماشین، ایمنی در محیط کار، انتقال حرارت عمومی، نقشه کشی صنعتی، اصول مدیریت، آئرودینامیک، کارگاه ماشین ابزار، پروسه های ساخت و مواد، مبانی و کنترل خوردگی، تست های غیرمخرب، ساختمان هواپیما، مکانیک پرواز، موتورهای پیستونی، کارگاه موتورهای پیستونی، موتور جت، نقشه کشی تخصصی، کارگاه تعمیر بال و بدنه، سیستم های الکتریکی هواپیما، سیستم های اندازه گیری و آلات دقیق هوایی، آنالیز سیستم های هواپیما، کارگاه سیستم های هواپیما، زبان تخصصی سیستم های مکانیکی هواپیما مقرارت هواپیمایی، کارآموزی، پروژه تخصصی.(بسیاری از درس های این رشته همراه با آزمایشگاه است.)  صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: اموزش نیوز
  شماره مطلب: 1715
  دفعات دیده شده: 2741 | آخرین مشاهده: 2 روز پیش
مرتبط
 • معرفی رشته مهندسی برق


  مقدمه :اگر نگاهی به اطرافمان بیندازیم، انبوهی از وسایل برقی را خواهیم دید. امروزه زندگی بدون وسایل الکتربکی غیر ممکن شده است. پس برای استقلال و همگامی با رشد جهانی نیازمند متخصصانی هستیم که با اندوختن توشه علمی به کسب تکنولوژیهای جدید اقدام کنند.  با نگاهی اجمالی به …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392
 • معرفی رشته اویونیک هواپیما


  معرفی رشته اویونیک هواپیمادر آسمان تیره شب، چند چراغ کوچک به چشم می خورد. این چند چراغ به خلبان می گوید که به باند فرودگاه نزدیک شده است و اکنون باید با حرکاتی آکروباتیک، خود را به سطح باند نزدیک کند و در حالی که هواپیما تکان های شدیدی می خورد، چرخ های جلو و عقب هواپیما را یکی پس …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 28 مرداد 1392
 • با کسب و کار اینترنتی رئیس خود باشید!


  این روزها دغدغه بسیاری از جوانان، ایجاد یک کسب و کار و در کنار آن کسب درآمد عالی برای برآورده شدن آرزوهای خود و یا حتی نیازهای روزمره خود هستند.
  صفحات داخلی | اجتماعی | پنج‌شنبه 20 آذر 1393
 • بازدید مدیرکل دفتر امور مهارتهای پیشرفته سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از مجتمع آموزش هواپیمایی

  بازدید مدیرکل دفتر امور مهارتهای پیشرفته سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از مجتمع آموزش هواپیمایی
  در راستای اجرای سیاست 15 از راهبرد 5 سند راهبردی مهارت و فناوری سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مبنی بر فراهم ساختن بستر مناسب جهت گسترش بخش غیر دولتی و تعاونی مدیرکل دفتر امور مهارتهای پیشرفته این سازمان از مجتمع آموزش هواپیمایی سفائن فر بازدید کرد.
  خبر | اجتماعی | شنبه 14 دی 1392
 • معرفی رشته مهندسی ماشینهای ریلی


  حدود 400 سال پیش وقتی در معادن زغال سنگ "هارتز" آلمان با تیرهای چوبی، راهی به شکل ریل ساخته شد تا سگ ها از طریق این ریل ها مواد استخراج شده را به محل بارگیری حمل کنند، هیچ کس فکر نمی کرد که زمانی ریل های فولادین تمامی کره زمین را در می نوردند و محل عبور قطار هایی می شوند که گاه بیش …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392