فراخوانی ...
معرفی رشته مهندسی پزشکی نسخه چاپی RSS
 • چهارشنبه 30 مرداد 1392 ساعت 10:37

  دیباچه: سال 1983 اولین بیمار، تحت عمل جراحی پیوند قلب مصنوعی قرار گرفت و 192 روز زنده ماند. سال 1988 تلمبه تنظیم کننده قلب ساخته شد.سال 1993 اولین پای الکتریکی ساخته شد. پایی که با استفاده از سیستم بادی و کنترل های ریزپردازنده، سرعت قدم زدن فرد را دریافته و محفظه های بادی خود را به نحوی تنظیم می کند که به طور طبیعی به جلو عقب حرکت کرده و مانع از لنگیدن فرد می شود. و اکنون دانشمندان مهندسی پزشکی به یاری متخصصان رشته های مرتبط تلاش می کنند تا چشم مصنوعی، کلیه مصنوعی یا رگ مصنوعی را اختراع کنند.البته علم مهندسی پزشکی به ساخت اعضای مصنوعی مکانیکی یا الکتریکی محدود نمی شود بلکه حیطه این علم بسیار گسترده تر و متنوع تر می باشد.در کشورهای غربی، مهندسی پزشکی علمی حیاتی است تا جایی که بدون آن، علم پزشکی نمی تواند کاری انجام دهد. برای مثال یک پزشک جراح بدون تجهیزات اتاق عمل واقعاً فلج است. یا بسیاری از معاینات پزشکی بدون استفاده از تجهیزات پزشکی امکان پذیر نیست. در ضمن باید توجه داشت که هدف مهندسی پزشکی تنها تجهیزات پزشکی نیست بلکه ابعاد این رشته بسیار وسیع تر است. در این میان می توان به نقش این علم به عنوان پل ارتباطی بین مهندسی و پزشکی اشاره کرد؛ این علم تلاش می کند تا مهندسین بتوانند از ایده های پزشکی استفاده کنند چون خیلی از روش هایی که در مهندسی جا افتاده است مثل شبکه عصبی یا سیستم فازی با الگو برداری از سیستم های بیولوژیکی ایجاد شده است.

   

   

  گرایش بیوالکتریک:


  هدف این رشته تربیت متخصصانی است که بتوانند از عهده تجهیز، نگهداری و طراحی دستگاه های پزشکی برآیند؛ یعنی مهندس الکترونیک مجربی باشند که با زمینه های پزشکی نیز آشنایی داشته و بتوانند دستگاه های پزشکی را طراحی کرده و بسازند یا اینکه مسؤول سفارش دستگاه از خارج از کشور باشند.

   

   

  درس های این رشته در طول تحصیل

   

   

  دروس مشترک در گرایش های مختلف :

   

  ریاضی عمومی ، معادلات دیفرانسیل ، فیزیک عمومی ، برنامه نویسی کامپیوتر، آمار حیاتی و احتمالات ، محاسبات عددی ، استاتیک و مقاومت مصالح در مهندسی پزشکی ، ریاضیات مهندسی ، مقدمه ای بر مهندسی پزشکی زیستی ، تجهیزات عمومی بیمارستان ها و کیلینیک های پزشکی ، مدارهای الکتریکی ، الکترونیک ، مدارهای منطقی ، بهداشت عمومی ، اصول توانبخشی وسایل و دستگاه ها، اصول و کلیات مدیریت خدمات بهداشتی ـ درمانی ، اصول سیستم های رادیولوژی و رادیوتراپی ، فیزیولوژی ، آناتومی ، فیزیک پزشکی ، زبان تخصصی مهندسی پزشکی ، بیوفیزیک ، کارورزی ، پروژه .

   

   

  دروس تخصصی گرایش بیوالکتریک :


  مدارهای الکتریکی ، ماشین های الکتریکی مستقیم و متناوب ، الکترونیک ، میکروپروسسور، مخابرات آنالوگ و دیجیتال ، تکنیک پالس ، حفاظت الکتریکی در سیستم های بیمارستانی ، سیستم های کنترل خطی ، اندازه گیری الکترونیکی ، تجزیه و تحلیل سیستم ها، مقدمه ای بر هوش محاسباتی و زیستی .

   


  گرایش بیومکانیک :


  دانشجوی مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک با به کارگیری مفاهیم مکانیکی در زمینه های پزشکی آشنا می شود. اهمیت این رشته زمانی آشکار می شود که بدانیم جلوه های مختلف انسانی، جنبه های مکانیکی قوی دارد. مثلاً در ساخت دست یا پای سیبرنتیکی و قلب مصنوعی باید یک متخصص بیومکانیک در مورد نحوه حرکت اندام های یاد شده نظر بدهد. همچنین در زمینه سازگاری محیط صنعتی و غیرصنعتی با بدن انسان علم بیومکانیک نقش مهمی را ایفا می کند.

   


  دروس تخصصی گرایش بیومکانیک :


  دینامیک و ارتعاشات در مهندسی پزشکی ، خواص مواد مهندسی ، مقدمه ای بر کاربرد مواد مهندسی در پزشکی ، مکانیک سیالات ، کینزیولوژی و بیومکانیک مقدماتی ، ارتز و پروتز، طراحی اجزاء، دینامیک ماشین ، ترمودینامیک و انتقال حرارت ، طراحی و تولید به کمک کامپیوتر، شیمی عمومی ، بیوشیمی .

   

   

  گرایش بیومواد :


  فارغ التحصیل گرایش بیومواد با کار مواد مختلف از قبیل پلیمرها، سرامیک ها، کامپوزیت ها و مواد فلزی در بدن انسان و در تجهیزات پزشکی آشنا می شود.

   


  دروس تخصصی گرایش بیومواد :


  ترمودینامیک ، شیمی عمومی ، خواص مواد مهندسی ، مقدمه ای بر کاربرد مواد مهندسی در پزشکی ، پدیده های نفوذ، انتقال جرم و انتقال حرارت ، فرآیند شکل دهی و ساخت بیومتریال ها، پروتزهای بیومتریال ها، کارگاه آزمون های بیولوژیکی ، شیمی آلی ، دینامیک و ارتعاشات در مهندسی پزشکی ، مکانیک سیالات ، بیوشیمی .

   


  توانایی های لازم :


  میزان واحدهای غیرمهندسی این رشته بسیار محدود است و دانشجو باید علاقه مند به دروس رشته ریاضی فیزیک باشد و این انتظار هست که دید پایه ای قوی در مهندسی داشته باشد، یعنی مهندس بیوالکتریک باید به الکترونیک و مهندس بیومکانیک به مکانیک و مهندس بیومواد به دروس مرتبط با مهندسی مواد علاقه مند بوده و در آن توانمند باشد. در ضمن یک مهندس پزشکی باید علم زیست شناسی و محیط کار بیمارستانی را دوست بدارد یعنی علاقه مند باشد که در بیمارستان یا محیط های مرتبط فعالیت کند.

   


  موقعیت شغلی در ایران :


  یک مهندس پزشکی می تواند یک دستگاه پزشکی را به درستی راه اندازی کرده و نحوه استفاده صحیح آن را به پرستاران یا دیگر کارکنان بیمارستان آموزش دهد یا اینکه در مؤسسات و شرکت های خصوصی و دولتی ، در زمینه ساخت تجهیزات پزشکی فعالیت کند. برای مثال فارغ التحصیلان گرایش بیوالکتریک به راحتی می توانند دستگاه شنوایی سنجی بسازند و از سوی دیگر چون دستگاه های پزشکی به طور متوسط میلیون ها تومان می ارزد و مسؤولان بیمارستان ها به طور نسبی برای حفظ و نگهداری آنها اهمیت بسیاری قائلند، بسیاری از فارغ التحصیلان مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک و حتی دانشجویان این رشته جذب بازار کار می شوند. دانش فارغ التحصیلان گرایش بیومکانیک نیز هم در زمینه ساخت اعضای مصنوعی و هم در مبحث توانبخشی مثل ساخت ویلچر یا تخت بیمارستان مورد نیاز است و بالاخره فارغ التحصیلان مهندسی پزشکی گرایش بیومتریال یا بیومواد می توانند در زمینه های مختلف صنایع پزشکی، کارآیی داشته باشند. برای مثال در کارخانه های ساخت لوازم یک بار مصرف مثل سرنگ ، سوند، یا دستکش های جراحی حضور یک مهندس پزشکی گرایش بیومواد کاملاً احساس می شود. همچنین پلیمرهایی که در بدن انسان استفاده می گردد باید استاندارد و گریدمدیکال داشته باشد که این نیز در حیطه وظایف مهندس بیومواد است .

     صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: بیتوته
  شماره مطلب: 1740
  دفعات دیده شده: 1604 | آخرین مشاهده: 3 روز پیش
مرتبط
 • معرفی رشته مهندسی مکانیک-نیروگاه


  دیباچه:در ابتدای تأسیس دانشگاه در کشور ما، رشته های مهندسی بویژه در مقطع کارشناسی به یک یا دو رشته محدود می شد. اما امروزه با پیشرفت و گسترش علم و تکنولوژی، شاهد ایجاد ده ها رشته مهندسی هستیم که جنبه علمی یا اجرایی دارد. برای مثال، امروزه مهندسی مکانیک علاوه بر سه گرایش اصلی …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392
 • در سراسر کشور؛ واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی و کاردانی بدون کنکور دانشجو می پذیرند

  در سراسر کشور؛
 واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی و کاردانی بدون کنکور دانشجو می پذیرند
  دانشگاه آزاد اسلامی در واحدهای سراسر کشور در رشته های مختلف مقاطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته و کاردانی پیوسته و ناپیوسته، بدون کنکور دانشجو می پذیرد.
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 28 مرداد 1392
 • معرفی رشته کنترل هوایی و مهندسی فرماندهی


  دیباچه:نیروی هوایی در دیدگاه عامه مردم مساوی است با خلبان هایی که سوار بر هواپیما های شکاری، ضربتی، اکتشافی، مسافربری یا ترابری بر فراز آسمان ها پرواز می کنند. در حالی که نیروی هوایی هر کشوری علاوه بر خلبانان، نیروهای دیگری نیز هستند که مشاغل بسیار حیاتی و مهمی را بر عهده …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392
 • معرفی رشته مهندسی سیستم


  دیباچه: 480سال قبل از میلاد وقتی ارتش خشایار شاه با هزاران تیرانداز و کمان دار بسیار ماهر به یونان حمله کرد، هیچ کس فکر نمی کرد ارتش ایران که در جنگ ترموپیل بر یونانی ها پیروز شده و مصریان و قوم آشور را شکست داده بود، در سالامین با شکست مواجه شود. دلیل این امر در آن زمان آن بود که …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392
 • معرفی رشته مهندسی پلیمر


  دیباچه: هرکجا هستید باید بدانید که یکی از فرآورده های صنعت پلیمر در اطراف شما است . چرا که این صنعت در ساخت رنگ درها و دیوارهای خانه ها و پوشاک ، پوشش کابل ها و سیم ها و هرآنچه که از لاستیک یا پلاستیک ساخته شده است ، نقش کلیدی دارد. پلیمرها به دو دسته طبیعی و مصنوعی …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392