فراخوانی ...
معرفی رشته مهندسی پلیمر نسخه چاپی RSS
 • چهارشنبه 30 مرداد 1392 ساعت 10:57

  دیباچه: هرکجا هستید باید بدانید که یکی از فرآورده های صنعت پلیمر در اطراف شما است . چرا که این صنعت در ساخت رنگ درها و دیوارهای خانه ها و پوشاک ، پوشش کابل ها و سیم ها و هرآنچه که از لاستیک یا پلاستیک ساخته شده است ، نقش کلیدی دارد. پلیمرها به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند. پلیمرهای طبیعی موادی مانند ترکیب های سلولزی ، چوب ، کاغذ و پشم هستند و از مواد نفتی نیز می توان مواد پلیمری مصنوعی را ساخت . مهندسی پلیمر دارای دو گرایش اصلی صنایع پلیمر و تکنولوژی و علوم رنگ است .

   


  گرایش صنایع پلیمر :


  هدف رشته مهندسی صنایع پلیمر تولید کلیه محصولات پلیمری از قبیل لاستیک ، پلاستیک ، الاستومر، رزین و سایر مواد مورد نیاز صنعت است . پلیمرها کاربرد پزشکی نیز دارند. مثلاً دندان مصنوعی و لنزهای چشمی همه از مواد پلیمری ساخته می شوند. در کل می توان گفت که مهندسی صنایع پلیمر شناخت، طراحی، فرمولاسیون، آنالیز و بررسی خواص فیزیکی و مکانیکی سه ماده عمده لاستیک، پلاستیک و کامپوزیت است.

   

   

  درس های این رشته در طول تحصیل

   


  دروس مشترک در گرایش های مختلف مهندسی پلیمر:


  ریاضیات عمومی ، فیزیک عمومی ، شیمی عمومی ، برنامه نویسی کامپیوتر، کارگاه عمومی ، شیمی آلی ، مبانی مهندسی برق ، موازنه انرژی و مواد، ترمودینامیک مهندسی ، شیمی پلیمریزاسیون ، انتقال حرارت ، مکانیک سیالات ، انتقال جرم ، عملیات واحد، کنترل فرآیندها، اقتصاد و طرح مهندسی ، نقشه کشی صنعتی ، استاتیک و مقاومت مصالح ، ترمودینامیک مهندسی ، مکانیک سیالات ، انتقال حرارت ، موازنه انرژی و مواد، عملیات واحد، سینتیک و طرح راکتور، کنترل فرایندها، شیمی فیزیک ، انتقال جرم ، ریاضیات مهندسی ، روش های اندازه گیری کمیت های مهندسی ، شیمی فیزیک پلیمرها، شیمی سینتیک پلیمریزاسیون ، وسائل اندازه گیری مشخصات مولکولی پلیمرها، روش های اندازه گیری مشخصات پلیمرها، مهندسی و کارگاه پلاستیک ، رئولوژی پلیمرها، اصول مهندسی پلیمریزاسیون ، خواص فیزیکی و مکانیکی پلیمرها، تکنولوژی و خواص فیزیکی الیاف ، مهندسی و کارگاه الاستومر، تکنولوژی و کارگاه کامپوزیت ها، خواص و کاربرد پلیمرهای طبیعی .

   


  دروس تخصصی گرایش صنایع پلیمر :


  رئولوژی پلیمرها، مهندسی الاستومر، مهندسی پلاستیک ، تکنولوژی کامپوزیت ها، تکنولوژی و خواص فیزیکی الیاف . (بسیاری از درس های این گرایش همراه با آزمایشگاه است .)

   


  گرایش تکنولوژی و علوم رنگ :


  امروزه 4 الی 5% از در آمد ناخالص دولت ها صرف خوردگی فلزات می شود. البته در ایران هنوز آماری در این مورد ارائه نشده است، اما "کمیته تحقیقات رنگ و خوردگی" که زیر نظر "شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران" دایر شده است، معتقد است که از دیر باز یکی از معضلات شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، مشکلات ناشی از خوردگی مخازن و لوله ها بوده است.بدون شک پاسخگوی این مشکل متخصصان رشته تکنولوژی و علوم رنگ هستند زیرا یک بخش مهم از دروس این رشته در مورد پوشش دهی (یکی از راه های مبارزه با خوردگی) است. در کل دروس گرایش در دوره کارشناسی به دو بخش تقسیم می شود. یک بخش در مورد سنتز مواد رنگزا است که کاربرد آن در صنعت نساجی ، چاپ و چرم سازی است و بخش دوم پوشش دهی است که روی سطوح فلزی یا غیرفلزی مانند پلیمرها، چوب یا بتن استفاده می گردد.

   


  دروس تخصصی گرایش تکنولوژی و علوم رنگ :


  مهندسی رزین های صنعتی ، تکنولوژی تولید رنگ ، شیمی و تکنولوژی مواد رنگزا، کنترل رنگ ، تکنولوژی جوهرهای چاپ . (بسیاری از درس های این گرایش همراه با آزمایشگاه است .)

   


  توانایی های لازم :


  واحدهای کارگاه و آزمایشگاه در هر دو گرایش مهندسی پلیمر اهمیت بسزایی دارد. به همین دلیل دانشجوی این رشته باید قوی بوده و تحمل ساعت ها کار در آزمایشگاه را داشته باشد. دانشجوی گرایش تکنولوژی و علوم رنگ نیز نباید حساس باشد و باید بوی مواد شیمیایی مختلف را تحمل کند و بیماری کوررنگی نیز نداشته باشد تا هنگام ساخت رنگ دچار مشکل نگردد. در کل یک دانشجوی مهندسی پلیمر لازم است شیمی را بداند تا بتواند پلیمر را بفهمد. همچنین این رشته مثل همه رشته های مهندسی نیاز به ریاضیات قوی دارد و بالاخره دانشجوی این رشته باید به زبان انگلیسی مسلط بوده و طریقه استفاده از رایانه را نیز بداند.

   


  موقعیت شغلی در ایران :


  امروزه بیش از 50% قطعات خودروها از مواد پلیمری ساخته می شود. در صنایع برق ، الکترونیک و مخابرات نیز پلیمرهای مصنوعی به عنوان عایق های الکتریکی جایگاه بسیار مهمی دارند. در صنعت پوشاک نیز پلیمرها مؤثر هستند. در صنایع حمل و نقل ، صنایع نظامی ، پزشکی ، کشاورزی و بسته بندی کاربرد مواد پلیمری بسیار گسترده است . فارغ التحصیلان مهندسی پلیمر گرایش تکنولوژی و علوم رنگ نیز می توانند در کارخانجات رنگ سازی به تولید رنگینه های مصنوعی بپردازند. از سوی دیگر امروزه صنعت پوشش دهی بسیار گسترش یافته است تا جایی که در کنار هر صنعت مادر حتماً یک صنعت پوشش دهی حضوری فعال دارد؛ از دگمه های یک پیراهن و سگک کفش گرفته تا دستگیره درها، پوشش های صنعتی مثل ضد خوردگی و پوشش های تزئینی . در حال حاضر در بسیاری از شرکت ها یک لیسانس شیمی کار یک مهندس پلیمر را انجام می دهد اما هر شرکتی که یک مهندسی پلیمر استخدام کرده تازه به کارآیی فارغ التحصیلان این رشته پی برده است .
  صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: بیتوته
  شماره مطلب: 1745
  دفعات دیده شده: 2148 | آخرین مشاهده: 7 ساعت پیش
مرتبط
 • نشریات علمی


   رشته نام نشریه اعتبار سردبیر مهندسی برق انرژی ایران  کمیته ملی انرژی ج.ا.ا علمی  ترویجی سید محمد صادقزاده پردازش علائم و داده ها  موسسه فرهنگی و هنری پردازش علائم هوشمند علمی  پژوهشی احمد اکبری رادار دانشگاه جامع امام حسین(ع) …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 5 خرداد 1393
 • معرفی رشته مهندسی نساجی


  دیباچه:بشر در ابتدا برای تهیه لباس و پوشاک و محافظت از خود در مقابل سرما و گرما صنعت نساجی را به وجود آورد. سپس زیرانداز و روانداز خود را به یاری این صنعت تهیه کرد و امروزه نه تنها انواع پوشاک و فرش و موکت را به یاری صنعت نساجی تهیه می کند بلکه برای ساخت ترمز ماشین، شریانهای …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392
 • معرفی رشته مهندسی بازرسی فنی


  دیباچه:کارشناسان بازرسی فنی وظیفه حصول اطمینان از صحت تعمیرات، تغییرات و اصلاحات انجام شده را بر عهده دارند. همچنین مسؤولیت حفظ و حراست دستگاه ها، ماشین آلات برقی و مکانیکی در مقابل خوردگی، اتفاقات و حوادث ناخواسته و انفجاراتی که در اثر ضعیف شدن دستگاه ها در طول زمان پیش می …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392
 • معرفی رشته مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی ارشد


  معرفی رشته مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی ارشد اولین بخش مهندسی شیمی در سال ۱۳۲۳ در دانشکده فنی دانشگاه تهران دایر شد. مهندسی شیمی شاخه ای از مهندسی است که با ایجاد و کاربرد فرآیندهایی رابطه دارد که در آنها تغییرات شیمیایی یا فیزیکی صورت می گیرد. وظیفه اصلی مهندسی شیمی این …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 7 مرداد 1392
 • معرفی رشته مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی ارشد


  اولین بخش مهندسی شیمی در سال ۱۳۲۳ در دانشکده فنی دانشگاه تهران دایر شد. مهندسی شیمی شاخه ای از مهندسی است که با ایجاد و کاربرد فرآیندهایی رابطه دارد که در آنها تغییرات شیمیایی یا فیزیکی صورت می گیرد. وظیفه اصلی مهندسی شیمی این است که کشفیات شیمیدانان پژوهشگر را در اختیار …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 26 تیر 1392