فراخوانی ...
معرفی رشته مهندسی مواد نسخه چاپی RSS
 • چهارشنبه 30 مرداد 1392 ساعت 12:13

  دیباچه: رشته مهندسی مواد در مقطع کارشناسی دارای دو شاخه متالورژی و سرامیک است .

   

   

  شاخه متالورژی:

   

  تصور کنید که در حال رانندگی در یکی از بزرگراه ها هستید که ناگهان کامیونی با خودروی شما برخورد می کند و خسارت سنگینی بر آن وارد می سازد. چنین برخوردی در حال حاضر علاوه بر صرف هزینه ای قابل توجه و نیاز به زمانی نسبتاً طولانی برای تعمیر، از ارزش خودروی شما خواهد کاست اما اگر بدنه خودرو به طور کامل از جنس آلیاژ "Tini" ساخته شده باشد، حداقل برای صافکاری مشکلی نخواهید داشت چون کافی است که بدنه خودرو را تا حد معینی حرارت بدهید تا بدنه تصادفی به سرعت تغییر شکل یابد و شکل اولیه خود را پیدا کند. البته در حال حاضر این یک خیال پردازی علمی است، اما با پیشرفت روز افزون علم متالورژی به زودی موانع تکنولوژیکی در راه تولید و کاربرد این آلیاژها برطرف می شود و مقدار زیادی از این مواد در شکل های گوناگون تولید خواهد شد.متالورژی به عنوان یک علم، دانش نسبتاً جوانی است که تنها صد سال از عمر آن می گذرد و با کشف روش های جدید استخراج و تصفیه فلزات، شناسایی مشخصات ساختاری و فیزیکی مواد، فنون جدید شکل دادن و تولید فلزات، متولد شده است. علمی که به دو بخش کلی متالورژی استخراجی و صنعتی تقسیم می شود که البته هر دو بخش مذکور در دانشگاه های کشور ما نیز به عنوان دو گرایش از رشته مهندس مواد شاخه متالورژی ارائه می گردد.

   


  گرایش متالورژی استخراجی :


  متالورژی استخراجی شامل جداکردن فلزات از سنگ معدن و تصفیه آنها (تولید فلزات )، شناخت انواع کوره ها، سوخت ها و فعل و انفعالات شیمیایی می شود. به عنوان مثال آنچه در کارخانه ذوب آهن اصفهان تا مرحله تهیه شمش آهن خام (چدن ) انجام می شود، عمدتاً مربوط به متالورژی استخراجی است .

   

   

  درس های این رشته در طول تحصیل

   


  دروس مشترک در شاخه های مختلف مهندسی مواد:


  ریاضی ، معادلات دیفرانسیل ، ریاضی مهندسی ، محاسبات عددی ، مبانی و برنامه سازی کامپیوتر، فیزیک ، شیمی عمومی ، مبانی مهندسی برق ، استاتیک ، مقاومت مصالح ، کریستالوگرافی ، پدیده های انتقال ، شیمی فیزیک مواد، ترمودینامیک مواد ، خواص فیزیکی مواد، متالوگرافی ، خواص مکانیکی مواد.

   

   

  دروس تخصصی گرایش متالورژی استخراجی :


  انتقال مطالب علمی و فنی ، ریخته گری ، شکل دادن فلزات ، تغلیظ مواد معدنی ، اصول استخراج فلزات ، سینتیک مواد، شیمی تجزیه ، عملیات حرارتی ، خوردگی و اکسیداسیون ، انجماد فلزات ، مواد دیرگداز. (بسیاری از دروس این رشته همراه با آزمایشگاه است.)

   


  گرایش متالورژی صنعتی :


  متالورژی صنعتی عبارت است از روش های مختلف تولید مصنوعات فلزی که مهمترین این روش ها متالورژی پودری ، شکل دادن ، جوشکاری و ماشین کاری است . همچنین در متالورژی صنعتی خواص و مشخصات فیزیکی ، ساختاری و مکانیکی مواد بررسی می شود.

   

   

  دروس تخصصی گرایش متالورژی صنعتی :


  ریخته گری ، انجماد فلزات ، شکل دادن فلزات ، خواص مکانیکی مواد ، متالورژی جوشکاری ، متالورژی پودر، روش های نوین آنالیز مواد، خوردگی و اکسیداسیون ، عملیات حرارتی ، استخراج فلزات ، انتقال مطالب علمی و فنی .

   

   

  شاخه سرامیک :


  امروزه سرامیک را هنر ساخت ظروف سرامیکی و سفالینه ها نمی دانیم بلکه آن را به صورت علمی وسیعتر از ساخت این گونه وسایل تعریف می کنیم . بر این اساس می توان گفت که سرامیک بطور کلی هنر و علم ساختن و به کاربردن اشیاء جامدی است که اجزاء تشکیل دهنده اصلی و عمده آنها مواد غیرآلی و غیرفلزی است یعنی علم سرامیک علاوه بر سفالینه ها شامل انواع چینی ها، دیرگدازها، فرآورده های ر ُسی ساختمانی ، مواد ساینده ، لعاب های چینی ، سیمان ، شیشه ، مواد مغناطیسی غیرفلزی ، فروالکتریک ها، تک بلورهای مصنوعی و محصولات پیچیده تر دیگر می شود. دانشجویان مهندسی سرامیک در طول دوره تحصیلی خود، پس از کسب پایه های علمی و مهندسی لازم، کلیه فرآیند های ساخت سرامیک ها را از مواد اولیه و آماده سازی آن گرفته تا کنترل کیفی محصولات ساخته شده و ارتباط بین ساختمان و خواص این مواد فرا می گیرند.

   


  دروس تخصصی شاخه سرامیک :


  ساختار سرامیک ها، سینتیک مواد، روش های نوین آنالیز مواد ، خواص الکتریکی و نوری سرامیک ها، مواد دیرگداز ، تئوری شیشه ، تئوری پرسلان ها، آزمایشگاه چینی ، فرآیند ساخت سرامیک ، انتقال مطالب علمی و فنی .

   

   

  توانایی های لازم :


  در مهندسی مواد، دو علم شیمی و فیزیک اهمیت ویژه ای پیدا می کند. چرا که بررسی خواص مواد بدون آشنایی با این دو علم امکان پذیر نیست. دانشجوی این رشته علاوه بر فیزیک و شیمی باید از دانش ریاضی اطلاعات کافی داشته و قدرت تجزیه و تحلیل خوبی داشته باشد. برای مثال با وجود آن که یک مهندس متالورژی نباید به فکر پشت میزنشینی بوده و باید آمادگی کار در شرایط سخت را داشته باشد، اما بدون شک مهندس این رشته بیش از توان جسمانی خوب نیاز به ذهنی خلاق و کنجکاو دارد. آشنایی با زبان انگلیسی نیز در تمام رشته های مهندسی ضروری است . اما در مهندسی سرامیک این ضرورت بیشتر احساس می شود چرا که این رشته نسبتاً جدید است و در نتیجه کتابهای علمی آن کمتر به زبان فارسی ترجمه شده است .

   

   

  موقعیت شغلی در ایران :


  فارغ التحصیلان متالورژی استخراجی می توانند جذب مراکزی شوند که به فرآیند استخراج و تولید مواد اولیه فلزی (آهنی و غیرآهنی ) از کانه های مربوط می پردازند . برای مثال می توانند در صنایع نفت و پالایش و همچنین صنایع آهنی و غیرآهنی مانند ذوب آهن اصفهان ، مجتمع مس سرچشمه و آلومینیم اراک فعالیت کنند. فارغ التحصیلان متالورژی صنعتی نیز می توانند در مراکزی که با تولید قطعات فلزی سروکار دارند مانند صنایع ریخته گری، صنایع متالورژی پودر، صنایع فولادسازی ، صنایع دفاع ، هواپیماسازی ، کشتی سازی ، تراکتورسازی ، خودروسازی و ساخت قطعات مختلف وسایل خانگی از جمله یخچال ، کولر، ماشین لباسشویی ، تلویزیون و ضبط صوت فعالیت نمایند. در مورد فرصت های شغلی مهندس سرامیک نیز باید گفت که امروزه صنایع سرامیک برای رشد اکثر صنایع اهمیت بسیاری دارند. برای مثال صنایع متالورژی و سایر صنایعی که با درجه حرارت بالا سروکار دارند، مصرف کننده مواد دیرگداز هستند یا صنایع الکترونیک احتیاج به قطعات مختلف سرامیکی با خواص الکترونیکی و مغناطیسی مطلوب دارند. همچنین صنایع اتومبیل سازی ، صنایع ساختمانی ، صنایع تولید نیرو، مخابرات و بالاخره هر خانه و خط تولید هر کارخانه ای نیاز به فرآورده های سرامیکی دارد. در حال حاضر کشور ما کارخانه های عمده کاشی سازی ، چینی سازی ، تولیدکننده مواد نسوز، تولیدکننده سرامیک های الکتریکی ، شیشه سازی ، آجرسازی و سیمان دارد که فارغ التحصیلان رشته سرامیک می توانند در آنها مشغول به کار گشته و به افزایش کارایی و راندمان کارخانه و همچنین بهبود کیفیت محصول آن کمک نمایند.

   
  صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: بیتوته
  شماره مطلب: 1757
  دفعات دیده شده: 3483 | آخرین مشاهده: 6 ساعت پیش
مرتبط
 • نشریات علمی


   رشته نام نشریه اعتبار سردبیر مهندسی برق انرژی ایران  کمیته ملی انرژی ج.ا.ا علمی  ترویجی سید محمد صادقزاده پردازش علائم و داده ها  موسسه فرهنگی و هنری پردازش علائم هوشمند علمی  پژوهشی احمد اکبری رادار دانشگاه جامع امام حسین(ع) …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 5 خرداد 1393
 • در سراسر کشور؛ واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی و کاردانی بدون کنکور دانشجو می پذیرند

  در سراسر کشور؛
 واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی و کاردانی بدون کنکور دانشجو می پذیرند
  دانشگاه آزاد اسلامی در واحدهای سراسر کشور در رشته های مختلف مقاطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته و کاردانی پیوسته و ناپیوسته، بدون کنکور دانشجو می پذیرد.
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 28 مرداد 1392
 • تحول آفرینان اقتصادی ربع قرن اخیر


  طی سال های اخیر سرعت تحولات در حوزه های مختلف مالی، اقتصادی، فناوری و... جهان افزایش یافته است.   برترین تحول آفرینان ربع قرن اخیر 25 سال پیش نسبت به اکنون، در بازارهای مالی تعداد بسیار کمتری شرکت وجود داشت، شرکت وال مارت هنوز جزو 500 شرکت بزرگ آمریکایی قرار نگرفته بود، …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 22 اردیبهشت 1393
 • معرفی رشته مهندسی نساجی


  دیباچه:بشر در ابتدا برای تهیه لباس و پوشاک و محافظت از خود در مقابل سرما و گرما صنعت نساجی را به وجود آورد. سپس زیرانداز و روانداز خود را به یاری این صنعت تهیه کرد و امروزه نه تنها انواع پوشاک و فرش و موکت را به یاری صنعت نساجی تهیه می کند بلکه برای ساخت ترمز ماشین، شریانهای …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392
 • معرفی رشته مهندسی ماشینهای ریلی


  حدود 400 سال پیش وقتی در معادن زغال سنگ "هارتز" آلمان با تیرهای چوبی، راهی به شکل ریل ساخته شد تا سگ ها از طریق این ریل ها مواد استخراج شده را به محل بارگیری حمل کنند، هیچ کس فکر نمی کرد که زمانی ریل های فولادین تمامی کره زمین را در می نوردند و محل عبور قطار هایی می شوند که گاه بیش …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392