فراخوانی ...
معرفی رشته ی مهندسی هوافضا نسخه چاپی RSS
 • چهارشنبه 30 مرداد 1392 ساعت 13:22

  رشته ی مهندسی هوافضا که مربوط به طراحی و محاسبات اجسام متحرک در هوا و فضا همچون هواپیمای بال ثابت، بالگرد، موشک، فضاپیما و غیره می باشد، یکی از پیشرفته ترین رشته های مهندسی است. بسیاری از زمینه های علوم و مهندسی در این رشته متبلور می شود. به عنوان نمونه، مواد پیشرفته (همانند مواد مرکب) در آغاز در این صنعت به کار رفته است. همچنین، روش مهم عددی اجزای محدود نخستین بار در سازه ی هواپیما مورد استفاده قرار گرفته است.

  پیشرفت همه جانبه ی کشور و توسعه ی پایدار آن بدون گام نهادن در عرصه ی فناوری های برتر مانند هوافضا، فناوری اطلاعات، زیست فناوری و ... میسر نخواهد بود. در این مسیر، فناوری هوافضا دارای دو شاخص ویژه است. از یک سو این فناوری می تواند موتور محرک سایر فناوری ها بوده و باعث رشد همه جانبه در بسیاری از فناوری ها گردد و از سوی دیگر دست یابی به دانش و فناوری نوین هوافضا از مظاهر اقتدار کشورها به شمار می رود. در واقع، هوافضا یک رشته ی راهبردی و نشانه­ ی پیشرفت در همه­ ی کشورهای جهان می­ باشد. بودجه های کلان نظامی و غیرنظامی که صرف این رشته می شود زمینه های پیشرفت و جهش در دیگر رشته های دانش و مهندسی را فراهم ساخته است.

  هدف رشته ی دانشگاهی مهندسی هوافضا، تربیت کارشناسانی است که نیروی انسانی مورد نیاز برای طراحی، پژوهش و ساخت در صنایع گوناگون هوافضایی را فراهم سازند. رشته ی دانشگاهی هوافضا نزدیکی زیادی با رشته ی مهندسی مکانیک دارد. به گونه ای که دارای شمار زیادی از درس های مشترک با مهندسی مکانیک می باشد. در برخی از دانشگاه هایی که دانشکده ی مستقل هوافضا وجود ندارد، رشته ی مهندسی هوافضا در قالب دانشکده ی مهندسی مکانیک ارائه می شود.

  پایه ی بیشتر درس های این رشته بر ریاضی است، مانند دینامیک سیالات برای آئرودینامیک یا معادلات حرکت برای دینامیک پرواز. با این همه، اجزای تجربی بسیاری نیز در این رشته وجود دارد. از نظر تاریخی، این اجزای تجربی از آزمایش مدل های کوچک و نمونه اولیه، در تونل باد و یا در فضای باز منشا گرفته اند. پیشرفت های صنعت رایانه این امکان را به وجود آورده که از دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) و شبیه سازی رفتار سیال، بتوان برای کاهش هزینه و زمان صرف شده در آزمایش تونل باد استفاده کرد.

  فارغ­ التحصیلان رشته­ ی مهندسی هوافضا دانش­ های لازم در  زمینه ی آیرودینامیک، مکانیک پرواز، پیشرانش و سازه ها و نیز طراحی و ساخت اجسام پرنده مانند هواپیما را بدست می­­ آورند. یک مهندس هوافضا، افزون بر قابلیت­ های گفته شده، توانایی کار بر روی آیرودینامیک خودرو، سازه های زمینی و دریایی، و نیز توربوماشین­ ها را دارد.

  بخش پژوهش عملیاتی، موسسات آموزشی، مدیریت حمل و نقل و ترابری، عملیات نیروگاهی، عملیات تأسیسات گازی و نفتی و صنایع خودرو، چند نمونه از مواردی هستند که از تخصص فارغ التحصیلان مهندسی هوافضا استفاده می­ کنند.

  همانگونه که گفته شد، هوافضا یک دانش راهبردی است و در آن، از دانش های دیگر مانند متالورژی، علوم رایانه و الکترونیک بهره گیری می شود.

  گرایش های رشته ی مهندسی هوافضا 

  آیرودینامیک
  آیرودینامیک به مطالعه و بررسی جریان هوا پیرامون جسم پرنده و محاسبه ی نیروها و گشتاورهای ناشی از آن بر روی جسم می پردازد

  پیشرانش (جلوبرندگی)
  پیشرانش به مطالعه و بررسی سامانه های جلوبرنده، اعم از موتورهای هوازی و غیرهوازی می پردازد. موتورهای هوازی شامل موتورهای پیستونی و چرخپره ای (توربینی) است که از هوا به عنوان اکسیدکننده استفاده نموده و سوخت را با خود حمل می کنند. اما موتورهای غیرهوازی مانند موتور موشک ها و فضاپیماها است که سوخت و اکسیدکننده را با خود حمل می کنند. در این دانش نحوه ی تولید نیروی پیشرانش و همچنین ساختار کلی انواع موتورهای هوافضایی بررسی و مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

  سازه های هوایی (سازه های هوافضایی)
  سازه های هوافضایی به مطالعه و بررسی سازه های هواپیما و دیگر هوا-فضاگردها می پردازد. هدف آن طراحی سازه هایی است که علاوه بر استواری کافی در برابر بارهای آیرودینامیکی و دیگر بارهای استاتیکی وارد بر وسایل پرنده، کمترین وزن ممکن را نیز داشته باشند.

  مکانیک پرواز و کنترل (دینامیک پرواز و کنترل)
  مکانیک پرواز با بهره گیری از داده های آیرودینامیکی (هواپویایی)، هندسی و وزنی به مطالعه و بررسی رفتار و حرکات هواپیما می پردازد. در واقع علم مکانیک پرواز از کارایی و عملکرد تشکیل می شود و عملکرد به بررسی برد، مسافت نشست و برخاست، مداومت پروازی در سرعت های گوناگون و پایداری و کنترل وسایل پرنده می پردازد.

  مهندسی فضایی
  مهندسی فضایی شاخه ای از هوافضا است که به بررسی پیشرانش، آیرودینامیک، سازه و مکانیک پرواز پرتاب گر (موشک یا ماهواره بر) و پرتابه (ماهواره) در فضا می پردازد. افزون بر آن در این شاخه بیشتر بر کاربرد فضایی بودن (صرف نظر از پسا) و در نظر گرفتن شرایط ویژه فضا (پرتو های کیهانی، الکتریسیته ساکن و ...) پرداخته می شود. علم مکانیک سماوی (Celestial mechanics) در دو بخش عمده مطرح است. یکی از بخش های این شاخه از علم مرتبط است با حرکت اجسام در فضا تحت تاثیر جاذبه  که این با همان نام مکانیک مدارهای فضایی مطرح بوده است شاخه ی دیگر از مکانیک سماوی در خصوص دینامیک وضعیت اجسام (به دور مرکز ثقل خودشان) صحبت می کند (Attitude Dynamics).
  صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: پورتال هوافضای ایران
  شماره مطلب: 1764
  دفعات دیده شده: 1842 | آخرین مشاهده: 2 ساعت پیش
مرتبط
 • معرفی رشته مهندسی مکانیک


  هدفدر حقیقت رشته مکانیک بخشی از علم فیزیک است که با استفاده از مفاهیم پایه علم فیزیک و به تبع آن ریاضی به بررسی حرکت اجسام و نیروهای وارد بر آنها می پردازد و می کوشد تا با توجه به نتایج بررسی های خود ، طرحی نو در زمینه فن شناسی و صنعت ارائه دهد و در راه پیشرفت انسان گامی به جلو …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392
 • معرفی رشته مهندسی ماشینهای ریلی


  حدود 400 سال پیش وقتی در معادن زغال سنگ "هارتز" آلمان با تیرهای چوبی، راهی به شکل ریل ساخته شد تا سگ ها از طریق این ریل ها مواد استخراج شده را به محل بارگیری حمل کنند، هیچ کس فکر نمی کرد که زمانی ریل های فولادین تمامی کره زمین را در می نوردند و محل عبور قطار هایی می شوند که گاه بیش …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392
 • معرفی رشته مهندسی عمران دانشکده صنعت آب و برق (شهید عباسپور)


  دیباچه:آب، راز ماندگاری جهان و از عناصر اصلی بقا و دوام زندگی در کره زمین است.در عصر حاضر، این ماده حیاتی در مصارف کشاورزی، خانگی و صنعتی نقش اساسی دارد و کمبود آن، مشکلاتی را در اکثر کشورها، بویژه کشورهای خشک و نیمه خشک به وجود آورده است.گفته می شود که در سال های آینده، جهان با …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392
 • معرفی رشته مهندسی عمران


  مقدمه: مردم کوچه بازار از این رشته به عنوان راه و ساختمان نام می برند و مسئله مسکن در ذهن انسان جای خودش را در رابطه با این رشته به خوبی باز کرده. این رشته در انگلستان به هر رشته ای که کارش آبادانی و تمدن سازی باشد اطلاق می شود ولی اکنون دامنه کاری مهندسی عمران محدود تر شده …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392
 • معرفی رشته شهرسازی


  معرفی رشته شهرسازی مهندسی شهرسازی یکی از رشته های پر اهمیت و جذاب در مجموعه رشته های آزمون سراسری است که داوطلب در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی می تواند آن را انتخاب کند.در نیم قرن اخیر توجه بسیاری به رشته مهندسی شهرسازی شده است و دانشکده و کالجهای معروف بسیاری به آن روی آورده …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392