فراخوانی ...
معرفی رشته مهندسی نفت نسخه چاپی RSS
 • چهارشنبه 30 مرداد 1392 ساعت 13:26

  حیات در کره زمین که مدام در جنب و جوش و حرکت است، بیشترین انرژی جنبشی، گرمایی و شیمیایی خود را از نفت می گیرد. در واقع به یاری این ماده حیاتی است که کوچکترین موتور ماشین تا غول آساترین ناوگان های سنگین به حرکت در می آید و هزاران نوع تولیدات و مصنوعات صنایع سنگین و جدید پتروشیمی، کودهای شیمیایی، فرآورده های دارویی، پارچه ها و الیاف مصنوعی، پلاستیک ها، چسب ها، فرآورده های بهداشتی و آرایشی و پوشش های استحفاظی ساخته می شود. خوشبختانه کشور ما که در دل خلیج نفت خیز فارس آرمیده است، به عنوان یکی از منابع و معادن بزرگ نفت و گاز جهان به شمار می رود. از همین رو تربیت نیرو انسانی متخصص و کارآمد برای بهره برداری درست و بهینه از این سرمایه خداداد و جوابگویی افراد به نیاز های آتی صنعت نفت کشور، بسیار ضروری است. به همین منظور مجموعه کارشناسی مهندسی نفت که دارای چهار گرایش مهندسی اکتشاف نفت، مهندسی استخراج نفت ـ مخازن نفت، مهندسی استخراج نفت ـ حفاری و مهندسی استخراج نفت ـ بهره برداری از منابع نفت می باشد، در دانشگاه صنعت نفت از سال 1378 دایر شده است. اساس دروس این رشته در همه گرایش ها مبتنی بر مکانیک سیالات ، دینامیک گازها، ترمودینامیک سیالات ، انتقال جرم و اقتصاد مهندسی است و هدف آن تربیت مهندسین کارآمدی است که بتوانند روش های بهینه بهره برداری از منابع نفت و گاز را طراحی و اجرا کنند.

   

  دروس مشترک در گرایش های مختلف مهندسی نفت
  ریاضی عمومی ، معادلات دیفرانسیل ، ریاضیات مهندسی ، شیمی عمومی ، شیمی آلی ، فیزیک ، برنامه نویسی کامپیوتر، زمین شناسی عمومی ، موازنه انرژی و مواد، استاتیک و مقاومت مصالح ، ترمودینامیک ، مکانیک سیالات ، انتقال حرارت ، کنترل فرآیندها، زمین شناسی نفت ، مبانی فرآیندهای صنایع نفت ، خواص سنگ های مخزن ، خواص سیالات مخزن ، کارگاه عمومی ، کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی ، مبانی چاه آزمایی ، نمودارگیری چاه ، مهندسی مخازن ، زمین شناسی ساختمان .

   

  گرایش مهندسی اکتشاف
  اولین مرحله برای بهره برداری یا برداشت نفت ، کشف حوزه های نفتی است که این کار توسط لرزه نگاری انجام می گیرد. مهندسین اکتشاف ، امواج صوتی را به اعماق زمین فرستاده و سپس امواج برگشتی را اندازه گیری و پردازش می کنند تا به وجود یا عدم وجود نفت در درون زمین پی ببرند. این گرایش ارتباط نزدیکی با زمین شناسی دارد.
  دروس تخصصی گرایش مهندسی اکتشاف
  ژئوفیزیک ، ژئوشیمی آلی (نفت )، تخمین و ارزیابی ذخایر نفتی ، زمین شناسی ایران و مناطق همجوار، روش های افزایش برداشت از مخازن ، عملیات زمین شناسی ایران ، مهندسی مخازن نفت ، میکروپالئونتولوژی ، اصول حفاری ، گل حفاری و سیمانکاری چاه ها، زمین شناسی نفت ، چاه نگاری ، زمین شناسی مهندسی ، زمین ساخت ، مکانیک محیط های ناپیوسته سنگی ، زمین شناسی مناطق دریایی ، زمین شناسی عمومی ، سنگ شناسی (رسوبی ـ آذرین و دگرگونی )، کانی شناسی ، برداشت زمین شناسی ، زمین شناسی ساختمانی ، فتوژئولوژی و سنجش از راه دور، پتروفیزیک ،مکانیک سیالات ، فسیل شناسی (دیرینه شناسی )، رسوب شناسی ، چینه شناسی ، بررسی فنی ـ اقتصادی ، مبانی مهندسی نفت ، زمین شناسی زیرزمینی .

   

  گرایش مهندسی حفاری
  طراحی تجهیزات حفاری و انجام عملیات در مناسبترین شرایط و ارزیابی اثرات تکنولوژی حفاری و استخراج بر محیط زیست کشور و ارائه راه های مناسب برای جلوگیری از تخریب آن ، جزو فعالیت های این گرایش است . یک مهندس حفار روش هایی را ارائه می دهد که هزینه حفاری را پایین و راندمان کار را بالا می برد.
  دروس تخصصی گرایش مهندسی حفاری
  مبانی مهندسی برق ، دینامیک ، مهندسی حفاری ، سیمان حفاری ، گل حفاری ، مهندسی حفاری پیشرفته ، اسیدکاری در عملیات .

   

  گرایش مهندسی مخازن نفت
  دانش مهندسی مخازن به این می پردازد که ما در یک حوزه نفتی در اعماق زمین مثلاً در عمق 2 یا 3 هزار متری چه مقدار نفت و گاز داریم و چه مقدار از آن قابل دسترسی می باشد و با چه سرعتی می توان از مخزن مورد نظر برداشت کرد؟ مهندسی نفت گرایش مخازن ، نوع مخزن نفت یا گاز و همچنین فشار، دما و عمق آن از سطح زمین را مشخص می کند زیرا موارد فوق در نحوه برداشت و استخراج نفت از مخازن تأثیر دارد.
  دروس تخصصی گرایش مهندسی مخازن نفت
  مکانیک سیالات دو فازی ، انتقال جرم ، ترمودینامیک ، مهندسی مخازن ، مطالعات مخازن ، عملیات بهره برداری ، روش های افزایش وبرداشت مخازن ، مدیریت و صیانت از مخازن . گرایش مهندسی بهره برداری از منابع نفت امروزه اکثر مخازن نفت کشور ما دچار افت فشار شده اند به همین دلیل نفت به صورت طبیعی به سطح زمین نمی رسد و در نتیجه حضور مهندسین بهره برداری از منابع نفت ، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است . افرادی که با استفاده از روش های علمی بهتر و اصولی تر، از مخازن نفتی بهره برداری می کنند.

   

  دروس تخصصی گرایش مهندسی بهره برداری از منابع نفت
  مکانیک سیالات دوفازی ، اصول ژئوفیزیک اکتشافی ، مهندسی مخازن ، مهندسی حفاری ، عملیات بهره برداری ، روش های افزایش و برداشت از مخازن ، تخمین مخازن در چاه های اکتشافی ، آزمایشگاه نفت .

   

  توانایی های لازم
  علاوه بر دو درس ریاضی و فیزیک که دو درس پایه در تمامی رشته های مهندسی از جمله رشته مهندسی نفت است ، درس زبان انگلیسی نیز در این رشته اهمیت ویژه ای دارد. در ضمن به دلیل اینکه نوع کار فارغ التحصیلان این رشته سنگین است و محیط کارشان نیز خارج از شهر است ، دانشجویان این دانشگاه از بین داوطلبان مرد انتخاب می شوند. برای مثال یک مهندس حفاری در وزارت نفت باید 15 روز خارج از شهر و دور از خانواده باشد و سپس یک هفته مرخصی دارد.

   

  موقعیت شغلی در ایران
  قطعاً اولین بازار کار موجود برای فارغ التحصیلان این رشته وزارت نفت است اما دانشگاه صنعت نفت در حال حاضر دانشجویان این رشته را بورسیه نمی کند بلکه اگر سطح علمی دانشجویی خوب باشد، در نهایت جذب وزارت نفت می شود. البته در حال حاضر بیش از 70 درصد از دانشجویان جذب وزارت نفت می شوند و مابقی آنها نیز جذب صنایع شیمایی خصوصی می شوند چرا که بیشتر واحدهای رشته مهندسی نفت با رشته مهندسی شیمی مشترک است.  صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: مجتمع فرهنگ اموزشی علامه طباطبایی
  شماره مطلب: 1765
  دفعات دیده شده: 2713 | آخرین مشاهده: 14 ساعت پیش
مرتبط
 • معرفی رشته مهندسی نساجی


  دیباچه:بشر در ابتدا برای تهیه لباس و پوشاک و محافظت از خود در مقابل سرما و گرما صنعت نساجی را به وجود آورد. سپس زیرانداز و روانداز خود را به یاری این صنعت تهیه کرد و امروزه نه تنها انواع پوشاک و فرش و موکت را به یاری صنعت نساجی تهیه می کند بلکه برای ساخت ترمز ماشین، شریانهای …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392
 • معرفی رشته مهندسی ماشینهای ریلی


  حدود 400 سال پیش وقتی در معادن زغال سنگ "هارتز" آلمان با تیرهای چوبی، راهی به شکل ریل ساخته شد تا سگ ها از طریق این ریل ها مواد استخراج شده را به محل بارگیری حمل کنند، هیچ کس فکر نمی کرد که زمانی ریل های فولادین تمامی کره زمین را در می نوردند و محل عبور قطار هایی می شوند که گاه بیش …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392
 • معرفی رشته مهندسی مواد


  دیباچه: رشته مهندسی مواد در مقطع کارشناسی دارای دو شاخه متالورژی و سرامیک است .  شاخه متالورژی: تصور کنید که در حال رانندگی در یکی از بزرگراه ها هستید که ناگهان کامیونی با خودروی شما برخورد می کند و خسارت سنگینی بر آن وارد می سازد. چنین برخوردی در حال حاضر علاوه بر …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392
 • آشنایی با رشته مهندسی کشاورزی


   دیباچه:کشور ایران با وجود 37 میلیون هکتار اراضی دارای قابلیت کشاورزی، 18 تا 100 میلیارد متر مکعب منابع آبی قابل استفاده و گسترش و تنوع آب و هوایی در 14 اقلیم گوناگون، پتانسیل بسیار خوبی در بخش کشاورزی دارد. البته برای توسعه این بخش مهم که به حق آن را محور توسعه اقتصادی کشور تلقی …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392
 • معرفی رشته مهندسی عمران دانشکده صنعت آب و برق (شهید عباسپور)


  دیباچه:آب، راز ماندگاری جهان و از عناصر اصلی بقا و دوام زندگی در کره زمین است.در عصر حاضر، این ماده حیاتی در مصارف کشاورزی، خانگی و صنعتی نقش اساسی دارد و کمبود آن، مشکلاتی را در اکثر کشورها، بویژه کشورهای خشک و نیمه خشک به وجود آورده است.گفته می شود که در سال های آینده، جهان با …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392