فراخوانی ...
دانشگاه های ایران سیاه پوش شدند نسخه چاپی RSS
 • سه‌شنبه 14 آبان 1392 ساعت 13:22
  دانشگاه های ایران سیاه پوش شدند با شروع ماه محرم حال و هوای دانشگاه ها هم رنگ و بوی عاشورایی می گیرد و با نصب سیا هی های مختلف بر در و دیوار سیاه پوش شهید کربلا می شوند. در سرتاسر کشور عزاداری هیات ها و مساجد با شروع شب اول محرم آغاز می شود، در این میان دانشگاه ها هم با تدوین برنامه های مختلف سعی بر برگزاری هر چه باشکوه تر این ایام دارند تا با به تصویر کشیدن واقع کربلا یادآور این ایام برای دانشجویانشان باشند.

    اکثر دانشگاه های کشور و دانشجویان هر کدام به نوعی برنامه های مختلفی چون برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع)، سخنرانی های مختلف، تعزیه خوانی و ... در نظرگرفته اند.

  برنامه های ماه محرم مسجد دانشگاه تهران از امروز سه شنبه 14 آبان ماه آغاز می شود، البته در روز پنج شنبه و جمعه مراسم برگزار نخواهد شد.

  تلاوت قرآن از ساعت 11 و 25 دقیقه، قرائت زیارت عاشورا و سپس اذان و اقامه نماز و در نهایت سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین پناهیان و مداحی حاج سعید حدادیان خواهد بود.

  برنامه روزهای تاسوعا و عاشورا از ساعت 9 و 15 دقیقه با تلاوت قران آغاز می شود و با قرائت زیارت عاشورا، مداحی و سینه زنی، سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین پناهیان، مداحی حاج سعید حدادیان، اقامه نماز ظهر و عصر در روزهای تاسوعا و عاشورا توسط حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ادامه دارد.

  برگزاری مراسم تعزیه خوانی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

  سید مهدی سیدی مدیرکل فرهنگی دانشگاه امیرکبیر با اشاره به اقدامات دانشگاه در ماه محرم، گفت: دانشگاه امیرکبیر تا یازدهم محرم در مسجد دانشگاه بعد از اقامه نماز مغرب و عشا، پذیرای دانشجویان برای برگزاری مراسم اباعبدالله (ع) است.

  وی با بیان اینکه برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) توسط دانشجویان صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: کانون های دانشجویی جشنواره ای را با عنوان سوگواری محرم در نظر گرفته اند که در هر کدام از آنها برنامه ای با توجه به فعالیت مختص به کانون انجام می شود.

  سیدی با بیان اینکه در ماه محرم دو تعزیه توسط دانشجویان برگزار خواهد شد، گفت: تشکل های دانشجویی مانند بسیج انجمن اسلامی هر کدام برنامه ای را برای ماه محرم در نظر گرفته اند.

  وی با بیان اینکه برنامه های مختلفی در ماه محرم از جمله سخنرانی تا مسابقات کتابخوانی و همچنین خواندن زیارت عاشورا در این دانشگاه انجام می شود، گفت: قرائت زیارت عاشورا و ختم قرآن برای کارکنان در این ماه در نظر گرفته شده است و همچنین اعضای هیات علمی می توانند در این مراسم ها شرکت کنند.

  مدیرکل فرهنگی دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه فضای دانشگاه حال و هوای محرم را به خود گرفته است، گفت: از چند روز پیش دانشجویان فراخوانی با عنوان سیاه پوش کردن دانشگاه داده اند و طبق این فراخوان، تمام دانشگاه با نوارها و پارچه های مشکی پوشیده شده است.

  سیدی با بیان اینکه دفتر دختران دانشگاه با عنوان ساختمان ققنوس فعالیت های ویژه ای را برای ماه محرم در نظر گرفته است، خاطر نشان کرد: دختران این ساختمان با جمع آوری نذورات در دهه اول محرم سه وعده غذا را برای 1000 نفر در دانشگاه در نظر گرفته اند که لازم به ذکر است این برنامه نذری در خوابگاه ها نیز اجرا می شود.

  مدیر فرهنگی دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه در روز عاشورا، هیئت دسته روی دانشجویان به بیرون از دانشگاه می روند، اظهار کرد: در دهه دوم محرم نیز هیئت دسته روی دیگری ویژه کارکنان و هیات علمی دانشگاه به بیرون از دانشگاه می روند.

  برگزاری مراسم سینه زنی در دهه اول محرم در دانشگاه خواجه نصیر

  از سوی دیگر سیاوش صالحی مدیر اجرایی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه خواجه نصیر با بیان اینکه دانشگاه خواجه نصیر کاملا سیاه پوش شده است، گفت: دانشگاه برنامه های گوناگونی را برای ماه محرم در نظر گرفته است.

  صالحی با بیان اینکه در طول ماه محرم هر روز زیارت عاشورا در تمام دانشکده ها برگزار می شود، اظهار کرد: پس از اقامه نماز ظهر و عصر سخنرانی برگزار می شود.

  مدیر اجرایی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه خواجه نصیر با بیان اینکه برنامه های ویژه ای برای سه خوابگاه شهید رضایی نژاد، عبدالله و فردوس در نظر گرفته شده است، گفت: سخنرانان ویژه ای برای این سه خوابگاه در نظر گرفته ایم که به صورت 24 ساعته در خوابگاه حضور دارند و دانشجویان می توانند تمام مسائل مربوط به محرم و سئوال های شرعی خود را با آنها مطرح کنند.

  صالحی با بیان اینکه دانشگاه برنامه های گوناگونی را از جمله مراسم سینه زنی در دهه اول محرم در نظر گرفته است، اظهار کرد: روز هفتم محرم یک گروه دسته سینه زنی از ساختمان مرکزی به سمت دانشکده عمران، مکانیک، علوم و برق حرکت می کنند که در همان روز غذای نذری به این افراد تعلق می گیرد.

  وی با بیان اینکه دانشگاه از سخنرانان بسیار عالم و آگاه دعوت به عمل آورده است، گفت: حاج آقا سیدی در دانشکده هوا و فضا، حاج آقا امیری در دانشکده عمران، حاج آقا عبادتی در دانشکده برق و همچنین حاج آقا هارونیان در دانشکده مکانیک در دهه اول محرم حضور پیدا می کنند.

  مدیر اجرایی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه خواجه نصیر با بیان اینکه سال های گذشته استقبال دانشجویان و اساتید از هیات عزاداری در ماه محرم در دانشگاه بسیار خوب بوده است، گفت: به طور یقین امسال نیز مانند سال های گذشته همکاری و مشارکت جامعه دانشگاهی خواجه نصیر در برگزاری این مراسم همچنان چشمگیر است.

  وی تصریح کرد: یکی دیگر از اقدامات دانشگاه، در اختیار گذاشتن سرویس برای دانشجویان خوابگاهی و رفتن به مهدیه تهران، دانشگاه امام صادق و بیت رهبری در 10 شب اول محرم است.

  برپایی نمایشگاه کتاب و مطبوعات فرهنگی ماه محرم در دانشگاه علم و صنعت

  همچنین امیر هاشم پورمسنول برگزاری مراسم عزاراری محرم در دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه مراسم عزاداری در این دانشگاه به مدت 11 شب برپا می شود، به ایسنا گفت: با توجه به اینکه استقبال بسیار زیادی از مراسم محرم توسط دانشجویان و اساتید در سال های گذشته شده است، امسال نیز مانند سال های گذشته این مراسم را تا پایان شب یازدهم ادامه خواهیم داد.

  وی افزود: در پنج شب اول محرم دانشگاه پذیرای حجت الاسلام قاسمیان است و همچنین در پنج شب دوم نیز مراسم سخنرانی توسط آیت الله صدیقی، امام جمعه تهران و با مداحی حمید رشدی برگزار می شود.

  هاشم پور با اشاره به حاشیه مراسم عزاداری، اظهار کرد: علاوه بر مراسم سخنرانی و اقامه نماز، نمایشگاه کتاب و مطبوعات فرهنگی و همچنین مجموعه پوسترهای ضد آمریکایی توسط دانشجویان تدارک دیده شده است.

  وی با بیان اینکه برگزاری مراسم توسط دانشجویان انجام می شود، اظهار کزد: با توجه به اینکه استفاده از مراسم عزاداری در دانشگاه علم و صنعت برای تمامی عموم آزاد است، اما با این حال نیز قشر عمده شرکت کنندگان دانشجویان و اساتید خود دانشگاه خواهند بود.

  مسئول برگزاری مراسم محرم در دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه هیئت دانشگاه علم و صنعت توسط قشر عظیمی از دانشجویان و اساتید اداره می شود، گفت: این مسئله باعث ایجاد فضایی روحانی و موثر در دانشگاه شده است.

  هاشم پور با بیان اینکه 200 نفر از دانشجویان درگیر برگزاری مراسم عزاداری در ماه محرم در دانشگاه علم و صنعت هستند، گفت: حضور دانشجویان و جامعه دانشگاهی در دانشگاه علم و صنعت در ماه محرم بسیار درخشان است؛ به طوری که در شب های آخر شاهد بیش از 3000 شرکت کننده از اساتید و دانشجویان هستیم.

  مسئول برگزاری مراسم محرم در دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه تاکنون دانشگاه کمک های حمایتی و مالی خوبی برای برگزاری مراسم داشته است، اظهار کرد: مراسم ابا عبدالله (ع) به گونه ای است که حتی اگر حمایتی هم در آن وجود نداشته باشد، به صورت خودجوش تمام کارهای آن انجام می شود و خوشبختانه تاکنون مشکلی در این زمینه وجود نداشته است.

  توزیع نذری در دانشگاه شهیدبهشتی و برپایی ایستگاه صلواتی

  از طرف دیگر حجت الاسلام و المسلمین علی مولا آقایی معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه دانشگاه شهید بهشتی برنامه های گوناگونی برای ماه محرم در نظر گرفته است، اظهار کرد: هر روزه پس از برگزاری نماز ظهر و عشاء، سخنرانی توسط بهترین سخنرانان تهران در این دانشگاه برگزار خواهد شد.

  وی با بیان اینکه در هفته دوم محرم در داخل و بیرون از دانشگاه با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و علوم بهزیستی و همچنین مسجد نبی ولنجک، دسته عزاداری به بیرون دانشگاه فرستاده می شود، اظهار کرد: در داخل دانشگاه ایستگاه های صلواتی برای پذیرایی از دانشجویان و اساتید تدارک دیده شده است.

  مولا آقایی با بیان اینکه مراسم عزاداری در ماه محرم در تمام دانشکده ها به صورت روزانه برگزار می شود، اظهار کرد: در طول ماه محرم هر روز زیارت عاشورا در مسجد دانشکده ها و همچنین پذیرایی صبحانه انجام می شود.

  معاون نهاد رهبری در دانشگاه شهید بهشتی افزود: مراسم عزاداری در خوابگاه های دانشگاه نیز بعد از نماز مغرب و عشاء و هر روز صبح به همراه شام و صبحانه برگزار خواهد شد.

  مولاآقایی با بیان اینکه هر سال استقبال دانشجویان از مراسم عزاداری ابا عبدالله حسین (ع) بسیار بالا بوده است، خاطر نشان کرد: حدود 80 درصد دانشجویان در برگزاری مراسم نقش داشته اند و همچنین تاکنون حمایت های مالی و معنوی بسیاری از سوی دانشگاه برای برگزاری این مراسم شده است.

  معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه برنامه های فرهنگی گوناگونی در این ماه برای دانشجویان و اساتید در نظر گرفته شده است، گفت: یکی دیگر از برنامه هایی که در دهه اول و دوم محرم برگزار می شود، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ است.

  وی با بیان اینکه در روز اول محرم نذری از طرف دانشجویان و دانشگاهیان به کل دانشگاه توزیع می شود، اظهار کرد: کل دانشگاه در طول ماه محرم سیاه پوش شده است و همچنین اجرای مراسم خاص عزاداری در مسجد دانشگاه و پذیرایی حدود 1500 در روز هشتم محرم برای دسته های عزاداری تنها بخشی از مراسم دانشگاه در ماه محرم است.

  برنامه های ما محرم در دیگر دانشگاه ها

  بر اساس این گزارش در دانشگاه الزهرا (س) بعد از برگزاری نماز جماعت ظهر و عصر مداحی و سخنرانی توسط بهترین مداحان انجام می شود و همچنین از روز پنجم محرم، سالن تربیت بدنی دانشگاه الزهرا (س) از ساعت 11 تا 14 پذیرای دانشجویان و اساتید برای برگزاری مراسم عزاداری اباعبدالله (ع) است.

  برنامه دانشگاه الزهرا (س) از شب اول محرم بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء، به اقامه و سخنرانی حاج آقا بیگی خواهد بود. همچنین از روز پنجم تا هشتم محرم به هزینه خود دانشگاه، دانشجویان پذیرایی خواهند کرد.

  از سوی دیگر مراسم عزاداری محرم طبق روال سنوات گذشته در دانشگاه امام صادق(ع) با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین پناهیان و مداحی مداحان اهل بیت عصمت و طهارت برگزار می شود.

  طبق اطلاعیه روابط عمومی هیأت میثاق با شهدای بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) در راستای امتثال امر ائمه معصومین و نیز تعظیم شعائر اسلامی هیأت میثاق با شهدا بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) طبق سنوات گذشته در نظر دارد، مراسم سوگواری حضرت سید الشهدا علیه السلام را در جوار مزار شش شهید گمنام دفاع مقدس در دانشگاه امام صادق (ع) برگزار کنند.

  جهت استفاده هرچه بیشتر عزاداران اقداماتی نظیر غرفه های فرهنگی، هیأت نوجوانان عاشورایی و نیز مهدکودک حسینی در نظر گرفته شده است. دسته عزاداری روز تاسوعا و عاشورا از ساعت 9 صبح از محل مسجد دانشگاه به سمت میدان شهید تهرانی مقدم حرکت خواهد کرد.

  همچنین با فرا رسیدن ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به همت هیات امنای نمازخانه سازمان مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد و پایگاه بسیج کارکنان دانشگاه و با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، مراسم سوگواری با حضور مسئولان، اعضای هیات علمی، کارکنان و دانشجویان در دهه اول ماه محرم برگزار می شود.

  برنامه های ماه محرم در دانشگاه شریف نیز از 25 آبان تا 7 آذر ماه با سخنرانی حجج اسلام و المسلمین صدیقی در پنج شب اول، قاسمیان در پنج شب دوم، ظهر تاسوعا و عاشورا و مشکوری سه شب پایانی) با مداحی حاج احمد عباسی و حاج احمد تقوایی ساعت 19:30 برگزار خواهد شد.  خبر| اجتماعی
  نام منبع: دانشگاه نیوز
  شماره مطلب: 1982
  دفعات دیده شده: 2281 | آخرین مشاهده: 6 ساعت پیش
مرتبط
 • کسب مدالهای رنگارنگ در اولین روز رقابت های دوازدهمین المپیاد ورزشی دانشجویان دختر

  کسب مدالهای رنگارنگ در اولین روز رقابت های دوازدهمین المپیاد ورزشی دانشجویان دختر
  کسب مدالهای رنگارنگ در اولین روز رقابت های دوازدهمین المپیاد ورزشی دانشجویان دختر دانشگاهها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 20 مرداد 1393
 • مراکز کارآفرینی دانشگاه های استان آذربایجان شرقی


  نام مرکز : مرکز کارآفرینی دانشگاه تبریز تلفن مرکز : 04113393529 فکس مرکز : 04113393536 پست الکترونیکی رابط با دبیر خانه کاراد : karafarin@tabrizu.ac.ir رئیس مرکز : دکتر محرم جعفری تلفن : 04113393529 همراه : 09143133942 رابط با دبیر خانه کاراد : خانم رباب …
  صفحات داخلی | اجتماعی | شنبه 18 آبان 1392
 • اولین نشست هیئت های مذهبی دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی برگزار گردید

  اولین نشست هیئت های مذهبی دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی برگزار گردید
  اولین نشست هیئت های مذهبی دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی بصورت کشوری با حضور مسئولان ، مداحان و فعالان هیئت های مذهبی دانشجویی به مدت 2 روز در تاریخ های 17 و 18 اسفند ماه در شهر مشهد مقدس برگزار گردید.
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 21 اسفند 1391
 • برگزاری مراسم پر فیض زیارت عاشورا و عزاداری سرور و سالار شهیدان در نمازخانه مرکز شهید مفتح زنجان

  برگزاری مراسم پر فیض زیارت عاشورا و عزاداری سرور و سالار شهیدان در نمازخانه مرکز شهید مفتح زنجان
  مراسم پر فیض زیارت عاشورا و مراسم مداحی و سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) با حضور مدیر کل، معاونین ، مسئولان، کارکنان و کارآموزان در نمازخانه مرکز شهید مفتح زنجان برگزار شد.پس از برگزاری مراسم زیارت عاشورا در غم و اندوه شهادت جانسوز امام حسین (ع) و 72 تن از یاران …
  خبر | اجتماعی | سه‌شنبه 30 آبان 1391
 • تدریس مداحی به عنوان یک رشته دانشگاهی


  مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اصفهان از آغاز تدریس رشته مداحی در دانشگاه علمی کاربردی خبر داد. حجت‌الاسلام حسین بهشتی‌نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه تلاش‌های زیادی برای آموزش مداحی به عنوان یک رشته دانشگاهی انجام شده است، اظهار داشت: با همکاری …
  خبر | اجتماعی | چهارشنبه 29 شهریور 1391