فراخوانی ...
تجربه مرضیه خواجوی نسخه چاپی RSS
 • چهارشنبه 13 آذر 1392 ساعت 10:19

  وقتی قرار است کارآفرینی صورت گیرد کمک مالی مسئولان و حمایت روحی اطرافیان، استرسِ انجام کار جدید را کمتر می کند؛ اما اگر تنها باشی و مجبور به ساختارشکنی و یک تنه پیش رفتن، آنگاه درجا نزدن و کم نیاوردن ارزش کار را بیشتر می کند.

  به گزارش مهرخانه، مرضیه خواجوی متولد ۱۳۵۵ در ایذه زن نمونه سرپرست خانواری است که بدون حمایت اطرافیان و حتی خانواده خود توانسته به کارآفرین نمونه تبدیل شود. 


  تغییر ذهن؛ شروع خلاقیتی نوین

  خواجوی در گفتگو با خبرنگار مهرخانه درباره شروع به کار خود گفت: فعالیت خود را از سال ۸۸ با تولید زعفران که در شهر خود یعنی ایذه بی سابقه بوده؛ آغاز کردم. غیر از من تنها یک پیرمرد در شهرستان باغملک کار کشت زعفران را در استان خوزستان انجام داده بود. به همین علت برای شروع کار با سنگ اندازی های زیادی روبرو بودم.

  مدیرعامل شرکت تعاونی طلای سرخ آنزان در ادامه صحبت های خود افزود: وقتی می خواستم کار خود را برای شروع کشت زعفران در شهرستان ایذه شروع کنم دریافتم که باید ابتدا طرز فکر خود را تغییر داده و اجازه ندهم افکار منفی، حتی از ناحیه خانواده ام، روی من تأثیر بگذارد.

  خواجوی در ادامه افزود هنگام شروع کار، صاحبان زمین برای اجاره زمین شان مرا بسیار اذیت کرده و اجازه کار به من نمی دادند. تنها شهرستان های باغملک و ده دز به علت اینکه آب و هوایی شبیه خراسان دارند، امکان کشت زعفران را داشت؛ اما من بر عقیده خودم پافشاری کردم و ابتدا به جهادکشاورزی رفتم و با وجود مخالفت رئیس جهاد کشاورزی آن زمان، کشت پیازِ زعفران را در فضای سبز این سازمان شروع کردم و اواخر مهر ماه زعفران را کاشتم و اوسط آبان به عمل آمد؛ زعفرانی که اکنون جزء جدایی ناپذیر چای هر روزه کارمندان این سازمان شده است.


  دغدغه کمک به زنان سرپرست خانوار و اشتغال زایی

  خواجوی که کار خود را به عنوان تایپیست جهاد کشاورزی شروع کرده بود، از همان زمان به اطلاعات کشاورزی و بعد از آن گیاهان دارویی علاقه مند شده و مطالعات خود را در این زمینه آغاز کرده و اکنون در تعاونی خود به زنان آموزش رایگان خواص مختلف گیاهان دارویی را می دهد. وی در این راه با کمیته امداد و بهزیستی نیز مکاتبه انجام داده تا از طریق این دو سازمان بتواند به زنان سرپرست خانوار کمک کند.

  این زن کارآفرین در این خصوص گفت: تاکنون به زنان زیادی در شهرستان خود کمک کرده ام تا گیاهان دارویی را بشناسند، آنها را جمع آوری کنند، طریقه خشک کردن آنها را بدانند و سپس آنها را بسته بندی کرده و به کارخانه های داروسازی بدهند.

  خواجوی معتقد است: این کار نه تنها برای زنان سرپرست خانوار درآمدزایی دارد، بلکه باعث اشتغال افراد زیادی از زمین دار، تراکتوردار و کارگران می شود.


  تنها زنان بااراده می توانند در این تعاونی حضور پیدا کنند

  بقیه اعضای این تعاونی هفت نفر زن هستند که هیچ کدام تمایلی به فعالیت ندارند؛ زیرا حوصله کار کردن ندارند و یا نمی خواهند سرمایه خود را در راهی خرج کنند که ممکن است بازدهی سریع نداشته باشد. در میان آنها مرضیه خواجوی یک تنه تمام کار تعاونی را انجام می دهد. او در آگهی های جدیدش برای کار در تعاونی نوشته است: "تنها زنان بااراده می توانند در این تعاونی حضور پیدا کنند." 

  خواجوی معتقد است: این زنان از بازار کار می ترسند. در حالی که نمی توان بلافاصله از پله اول به آخر رسید و مراحل موفقیت و کامیابی را بایستی مرحله به مرحله پیش برد.

   هدف بزرگی که وی به آن چشم دوخته راه اندازی باغ گیاهان دارویی در خوزستان است که نه تنها مرجعی برای پرورش گیاهان دارویی باشد، بلکه مرجعی برای پژوهشگران گیاه درمانی، علاقه مندان و دانشجویان باشد تا به صورت علمی نکاتی را یاد بگیرند و عموم مردم نیز به تجربیاتشان اضافه شود.

   

  کمک به سرمایه گذاران با سرمایه اندک

  خواجوی که مادر دو فرزند ۱۶ و ۱۹ ساله نیز هست در ادامه صحبت های خود گفت: برای راه اندازی باغ گیاهان دارویی از کسانی که سرمایه اندکی دارند بیشتر از کسانی که سرمایه کلان دارند؛ استقبال می کنم؛ چراکه این کار باعث افزایش انگیزه افراد حتی با سرمایه اندک می شود.

  وی اکنون در زمینه آگاهی بخشی به مردم در خصوص عوارض جانبی زیاد ناشی از مصرف داروهای شیمیایی فعالیت می کند. خواجوی تا کنون سرمایه زیادی را برای تبلیغات این موضوع خرج کرده است تا بتواند مردم را به استفاده از گیاهان دارویی ترغیب کند. چاپ نشریه، تبلیغات در مطب های مامائی و پزشکان عمومی از جمله کارهایی است که مرضیه خواجوی تاکنون انجام داده است.

   

  هم آفرینی زنان در تعاونی ها

  خواجوی زندگی خود را وقف کشاورزی کرده است، زیرا به این کار عشق می ورزد و خود را در این زمینه نه تنها فقط سرپرست خانوار نمونه بلکه یک کارآفرین می داند و معتقد است کارآفرینی با هم آفرینی خواهد بود. باید پذیرای برنده شدن دیگران نیز باشیم تا بتوانیم موفقیت خود را جشن بگیریم.

  خواجوی در پایان صحبت های خود گفت: حالا که جاده ناهموار اشتغال زایی در شهرستان ایذه را برای زنان این شهر تا حد زیادی هموار کرده ام، زنان این شهر و مخصوصاْ زنان سرپرست خانوار می توانند از این فرصت استفاده کرده و برای تولید و زراعت زعفران و نیز بسته بندی گیاهان دارویی و شناخت آنها و استفاده از ترکیبات مختلف آنها به تعاونی من آمده و فعالیت داشته باشند.  صفحات داخلی| اجتماعی
  نام منبع: بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان
  شماره مطلب: 2075
  دفعات دیده شده: 2748 | آخرین مشاهده: 40 دقیقه پیش
مرتبط
 • تجربه

  تجربه
  تجارب کارافرینیتجربه محسن برزگر خلیلیتجربه خانم مقیمیکارآفرین اجتماعی برتر: تام ژاکیتجربه خانم هایده شیرازیتجربه معصومه نور محمدی مبنای شکل گیری کانون زنان بازرگان ایران تجربه مهدی حقانی منشتجربه نازیلا قانع فرد تحول آفرینان اقتصادی ربع قرن اخیر تجربه سروت عسکری …
  منتخب | اجتماعی | دوشنبه 22 اردیبهشت 1393
 • تجربه افاق سالاری


  آفاق سالاری کارآفرین برتر سال 87 پس از سال ها مدیریت در دبیرستان های یزد همه دار و ندارش را فروخت تا با همکاری همسر و سه فرزندش کارخانه ای را در شهرستان محروم بوانات در شمال شرقی استان فارس و در 240 کیلومتری شیراز راه اندازی کند.او اکنون با خانواده ای در طبقه سوم این کارخانه که در …
  صفحات داخلی | اجتماعی | سه‌شنبه 19 آذر 1392
 • مقایسه آموزش فنی و حرفه ای در کشورهای خاورمیانه


  اشاره: مقاله حاضر از سایت سازمان آموزش فنی و حرفه ای نقل شده است. به نظر می رسد در مقایسه با برخی کشورها آموزش های فنی و حرفه ای در ایران پیشرفت خوبی داشته است اگر چه تا رسیدن به نقطه مطلوب راه طولانی در پیش است( در ضمن عنوان مقاله ظاهرا به اشتباه مقایسه آموزش فنی و حرفه ای در …
  مقاله | اجتماعی | چهارشنبه 1 شهریور 1391
 • مهارت خاص در کنار دانش نظری نیاز امروز بازار کار

  مهارت خاص در کنار دانش نظری نیاز امروز بازار کار
  قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با توجه به نیاز بازار به نوآوری باید علاوه بر دانش های چند رشته ای مهارتهای خاص نیز کسب شود.
  خبر | اجتماعی | پنج‌شنبه 11 دی 1393
 • «اقتصاد مهارتی» الگویی اجرایی در سیاست گذاری های کلان و عمومی اقتصاد کشور

  «اقتصاد مهارتی» الگویی اجرایی در سیاست گذاری های کلان و عمومی اقتصاد کشور
  مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران «اقتصاد مهارتی» را به عنوان الگویی اجرایی در سیاست گذاری های کلان و عمومی اقتصاد کشور عنوان نمود.
  خبر | اجتماعی | چهارشنبه 3 دی 1393