فراخوانی ...
روش های کنترل ذهن نسخه چاپی RSS
 • سه‌شنبه 2 اردیبهشت 1393 ساعت 10:28
  روش های کنترل ذهن


  درباره کنترل ذهن در اینترنت بیشتر مطالب کلی گفته شده و به جزئیات پرداخته نشده است. گمان نمی کنم چیزی مهمتر برای بشر جز کنترل ذهن در جهان باشد. ذهن راز بزرگی از بخشی از هویت عظیم انسان است. بخشی با خاصیتی عظیم درمانگر و معجزه گر البته در دسترس شیطان و تحت تاثیر او.

   

  البته تنها بخشی از هویت انسان که شیطان بر کنترل آن دخالت دارد. ذهن پردازشگر و برنامه نویس هم جسم هست و هم روح و هویت تنظیم گر بین این دو است. هویتی هویت بخش برای آینده روح و آینده جسم هست.

   

  ذهن بخش جادوگر وجود انسان است و قضاوت مهم ترین صفت اوست. هر گونه باورپذیری به ذهن هویت و واقعیت می بخشد. هر گونه مقاومت موجب هویت بخشی و شکل پذیری می شود. هر گونه احساس، در برنامه نویسی ذهن تاثیر دارند. هر گونه باور، ذهن را می سازد و ذهن، جسم و روح را می سازد.

   

  ویژگی های ذهن بی پایان است. ولی مهمترین ویژگی آن دستبرد شیطان در ذهن و ایجاد ترس و اختلال در کشف استعداد و فرصت ها و توانمندی ها و اضطراب و افسردگی است.

   

  مهمترین دشمن ذهن جریان کثرت است که توسط شیطان دامن زده می شود و شیطان دریای ذهن را همیشه مواج نگه می دارد تا مروارید های اعماق آن دیده نمی شود

   

  ذهن باید آرام شود. راهش اینست

   

  اول دروغ را باور نکند

   

  ترس را باور نکند

   

  باور به برتری نیروی خیر داشته باشد

   

  باور به عدالت و خیر خواهی و صلاح و راست گویی نیروی خیر داشته باشد

   

  باید متمرکز در هدف باشد

   

  در یک کار جدی باشد

   

  تنها یک هدف را دنبال کند

   

  در برابر تصاویر انتزاعی پرداخته شیطانی مقاومت نکند و اجازه دهد مثل ابر عبور کنند

   

  عوامل ساده موثر در اختلال ذهن را بشناسند از جمله چه خوردن چه گفتن و چگونه خوابیدن

   

  آرزوها را بعد از شکر صادق و اخلاص بیان کند

   

  حسرت و حسادت و رشک را کنار بگذارد که مواج کننده دریای ذهن است

   

  هرگز خود را به دیگرا ن مقایسه نکند چون مانند رها کردن خود در برابر سیل بی انتها هست و این سیل همان نیروی مخرب کثرت است و خداوند نیروی خیر وحدت است

   

  خود را در لحظه تزریق زهر شیطان بر ذهن بجنباند نفس عمیق بکشد و ورزش ملایم کند

   

  خود را مشغول کاری کند

   

  به حرفهایی که شیاطین در دلش بر او تحمیل می کنند توجه نکند و متوجه باشد که این فریب است

   

  و مهمتر از همه برنامه ریزی و نظم در تمام کارها و درجه بندی کارها

   

  و مهمترین چیز نخواستن و عجله در نخواستن و شکر فراوان است تا اجازه دهد برنامه الهی درونش، بر پایه شکر صادق و ایمان چیزی بهتر از آرزوهای خودش متجلی کند و این مستلزم تسلیم و من نبودن است

   

  آخرین دیو و خطرناک ترین دیو و محرک اصلی جریان کثرت دیو “من ” و ” منیت” هست چون این دیو در ذهن در برابر جریان وحدت مقاومت ایجاد می کند و مقاومت موجب طغیان دهن می شود

   

  ادامه از منابع دیگر:

   

  آیا کنترل ذهن براستی ممکن است؟ یا این کار از فقط عهده افرادی که اهل ریاضت شدید هستند بر می آید؟ کنترل ذهن یک بازی درونی بسیار جالب است. پس دانستن قواعد بازی و ورزیدگی کافی پیش نیاز شرکت در این بازی است. برای انجام این بازی نیازمند مقدار زیادی مهارت-هوشیاری-شناخت طبایع-خوش قلبی-موقعیت شناسی-حوصله و روحیه بالا هستید. این عمل بظاهر دشوار اما عملی بوده و روشهای مشخصی دارد. ممارست و بردباری و تکرار رمز اصلی کنترل ذهن است که البته خود دشواری و آسانی قرارداد ذهنی خود ماست.

   

  فواید کنترل ذهن: آرامش عمیق-نداشتن بیماریهای جسمی وروحی-آزاد شدن نیروهای پنهان و پیشرفت و کامیابی.

   

  برای کنترل ذهن ایتدا باید ساختار و عملکرد آنرا بشناسیم. در یک مقایسه علمی اختلاف بین ماده و ذهن فقط در میزان ارتعاش آنهاست. ذهن در سطوح پائین تری از ارتعاش ماده نامیده می شود. ذهن این توانایی را دارد که در درون خود بنگرد. ذهن دارای سه نیروی مستقل است: ۱-توازن ۲- انگیزش ۳- سکون. ذهن دارای ۳ سطح می باشد: ۱-خودآگاه (ارادی) ۲ -ناخودآگاه (غیرارادی) ۳ -ابرآگاهی (ذهن بدون آلودگی).

   

  ذهن در ۵ وضعیت خود را نشان می دهد: ۱-پراکندگی۲-تاریکی۳-جمع بندی۴-یکسویی و ۵-تمرکز. پراکندگی جلوه لذت یا رنج است- تاریکی حالت رخوت است-جمع بندی حالت جدال است-یکسویی تلاش برای تمرکز است- تمرکز برترین حالت و همان ابر آگاهی است هدف کلی از کنترل ذهن یکسو کردن آنست. این چنین ذهنی در فعالیتی بکار گرفته شود خواهد درخشید. از طریق تمرین و تداوم یکسویی ابر آگاهی حاصل می شود.

   

  موانع کنترل ذهن: علایق یا نفرتهای شدید-رسوم غیر اخلاقی-بی نظمی و زندگی غیر متعارف-تعمد درآزار دیگران-عدم اعتدال و میانه روی-بیهودگی- حسادت-احساس بد و احساس گناه.

   

  ذهن را فقط خود ذهن می تواند کنترل کند. مشکلات ذهن را خود ذهن بوجود می آورد. وسایل مصنوعی کارساز نبوده و حیله یا روش زیرکانه موثر نیست و راه میانبری وجود ندارد و فقط کار صبورانه و سنجیده و سیستماتیک جواب می دهد. ایجاد حال و هوای درونی مطلوب و داشتن روابط انسانی ضروری است (پذیرش واقعیتها-درک زوال پذیری و قوانین طبیعت و درک اینکه حاصل اعمال خود هستیم). هر چه ذهن خالص تر باشد کنترل آن آسانتر است. غذای سالم به خالص شدن ذهن کمک می کند. همچنین همنشینی با پاکان کار ما را راحت تر می کند. نا آرامی ها و فشارهای روانی ومشکلات ذهنی تنها یک ریشه دارند وآن هویت دروغین یافتن خود حقیقی و نه خود است که منجر به بروز تصور من و مال من می شود. فقط ذهن حقیقت گراست که می تواند کنترل شود. از یوگا و مدیتیشن می توان کمک شایانی برای کنترل ذهن گرفت. خصلت شاد شدن از شادی دیگران محیط روانی بسیار دلنشینی را بوجود می آورد که در آن صفات بد مانند حسادت راه به جایی نمی برند.

   

  وابستگی های ما نیرومند ترین موانع کنترل ذهن هستند. هنگامیکه برطرف شوند اوهام نیز به سهولت ما را ترک می کنند و بصیرت حاصل می شود.(زدودن غبار). با غیر واقعی دانستن محسوسات می توان به ماورای آنها رفت و به رهایی رسید. با تشخیص خوب بین خیر وشر و عادت به آن از آشفتگی های ذهنی ناشی از اشتباه- عجله و حماقت رها خواهیم شد.

   

  کنترل ذهن مانند رام کردن اسب است که نیاز به تربیت دارد.ساده ترین روش اینست که آرام بنشینیم و بگذاریم ذهن هر کجا که می خواهد برود. سپس اینطور فکر کنیم که من ناظری هستم که جریان ذهن را تماشا می کنم. من ذهن نیستم. وقتی حواس با محسوساتشان تماس حاصل نمی کنند و از طبیعت ذهن کنترل شده پیروی می کنندُ حالتی پیش می آید که به آن پراتیاهارا می گویند. این یعنی تسلط بر حواس-افکار و عواطف که هر فردی استعداد پرورش آنرا دارد. حتی اگر فرد خردمند به محسوسات خود اشتیاق داشته باشد فراموشکاری او را با امیال شیطانی آزار خواهد داد.پس همه محتاج تمرین و تکرار هستند.

   

  هرگاه ذهن در وضعیتی آشفته قرار داشته باشد تنفس ما تندتر و نامنظم تر می شود پس با منظم کردن تنفس و تمرین تنفس عمیق می توانیم به وضعیت وطلوبی از ذهن برسیم. برای کنترل ذهن اشتغال سالم ذهن ضرورت دارد زیرا مغز بیکار کارگاه شیطان است. پس ذهن را باید با افکار متعالی و الهامات اصیل تغذیه کرد. پندار بیهوده از بی دقتی در مورد طبیعت واقعی خویش ناشی می شود و بدنبال آن منیت و سپس اسارت و بدبختی فرا می رسد. برای بی اثر کردن یک خیال به یک خیال دیگر نیاز داریم یعنی یک خیال صحیح که بطور مناسب پرورانده شده باشد. خالص ترین تخیلات اندیشه خداست. هر چه بیشتر به خدا بپیوندیم دردسر ما با ذهن کمتر می شود. مدیتیشن بر خدا موثرترین راه کنترل ذهن است. ذهن باید به چیزی اتصال پیدا کند که نه تنها خودش خالص باشد بلکه بتواند ذهن را نیز با خودش خالص سازد. بدون کنترل ذهن ناخودآگاه نمی توانیم به کنترل ذهن برسیم. ذهن ناخودآگاه مانند زیرزمین خانه است که باید تمیز شود. یکی از راههای تمیز کردن آن ریختن افکار پاک به داخل آنست و بگذاریم تا اعماق آن پائین روند.

   

  مایستر اکهارت عارف آلمانی می گوید: ابدیت در دل لحظه حال است. باید به وضوح دریابیم که هر لحظه ای فقط همین زمان حال است. اگر مواظب این لحظه باشیم مواظب سراسر آینده خود نیز بوده ایم. شعار معنوی: خوب بودن و حقیقتا با اخلاق بودن و تسلط بر خود و احساس خود فقط برای لحظه حال. چه زمانی غیر از این لحظه حال وجود دارد که نگران آن باشیم؟ ساده ترین و مطمئن ترین روش کنترل ذهن عشق به خداست. ارزش کنترل ذهن در اینست که ما را بسوی آگاهی کیهانی یعنی بالاترین سعادت هدایت می کند.


  روش های اصلاح احساسات


  روش های متمرکز بر رفتار یا تغییر محیط، احساسات نامطلوب را هم کاهش می دهند. رفتارهای متضاد را می شود  با احساس نامطلوب  پرورش داد. زمان نمی تواند همه مشکلات را برطرف کند. ترس، سوگ و خاطره ی آسیب ها با گذر زمان از بین نمی روند. اگر کسی در زمانی که آرام است خود را مرتب با این موقعیت ها مواجه کند، جواب می گیرد.

   

  روش اول: آموزش ریلکسیشن (آرام تنی)

   

  الف. پایه:

  اینکه کسی بتواند به خواست خودش آرام شود مهارت سودمندی است. هرکس باید روش مناسب خود را پیدا کند. بعد از یاد گرفتن روش مناسب، مشکل اصلی، داشتن وقت انجام ریلکسیشن در زمان نیاز است.

   

  ب. هدف:

  کاهش تنش و غلبه بر اضطراب، ممانعت از ترس، ممانعت از حملات وحشت، بهبود تمرکز، افزایش بهره دهی آموزش، غلبه بر بی خوابی و ارتقای سلامت عمومی

   

  پ. مراحل:

  مرحله اول: یک روش را انتخاب کنید و یاد بگیرید.

   

  این سه روش را مطالعه کنید و یکی را انتخاب کنید

  یک. یاد گرفتن شل کردن عضلات کار سختی نیست. ترتیب ساده ای دارد: اول عضلات را سفت کنید و بعد شل کنید. باید تمامی گروه های عضلات درگیر شوند.

  دو. خودآموزهای صوتی متعددی در دنیا وجود دارند.

  سه. روش بنسون در حقیقت نوعی مدیتیشن (مراقبه) است. پایه ی روش این است که ذهن را از شر محرک های خارجی آزاد کنیم؛ در نتیجه تمامی اعمال، کند شده و تنش عضلات کاهش پیدا می کند … و پیام های صادره از مغز کمتر می شوند و …

   

  تاثیر این روش ها تا مدتی ماندگار است.

   

  مرحله دوم: طریقه انجام روشی را که انتخاب کرده اید بیاموزید.

   

  مرحله سوم: برای ریلکسیشن مکانی خلوت و زمانی را تعیین کنید.

  روزی دو بار هر بار ۱۵ تا ۲۰ دقیقه باید تمرین کنید.

   

  مرحله چهارم: آرام شدن با یک کلمه

   

  آرام شدن هنگام سخنرانی یا امتحان دادن سخت تر از مواقع دیگر است؛ برای چنین مواقعی باید قبلا یک کلمه را با آرامش جفت کنید. از این کلمه به عنوان مانترا (= عبارتی که در مدیتیشن تکرار می شود) استفاده کنید. این کار باید هزاران بار تمرین شود، در این حالت عبارت مورد نظر _مثلا: آرام باش) تبدیل به یک محرک شرطی می شود و به محض استفاده از آن آرامش القا می شود.

   

  مرحله پنجم: ریلکسیشن، همیشه یا هنگام ضرورت

  هر کسی بسته به نیاز خود، مدتی را به ریلکسیشن اختصاص می دهد. بعضی ها هر روز، بعضی دیگر هنگام ناراحتی.

   

  ج. تاثیر، فواید و خطرها:

  گاهی تمرین ریلکسیشن منجر به بروز حملات وحشت می شود، این افراد اغلب دچار اضطراب شدید هستند. بعضی از مردم با تصور صحنه های آرام بخش، بعضی با تکرار مانترا و با نشستن در وان آب گرم بهترین نتیجه را می گیرند.

   

  روش دوم: احساس بسازید

  خیال، راهی برای اجتناب از واقعیت و یادآوری است. خوشبختانه افکار و احساسات به هم متصل هستند و می توان احساسات را از طریق خیال مورد تاثیر قرار داد.

  هدف: تولید احساسات مطلوب

   

  مراحل:

   

  مرحله اول: کسب آمادگی لازم برای خلق احساس. این کار به چهار روش انجام می پذیرد:

   

  ۱) یک مکان آرام: همه انسان ها خاطراتی از جایی که شاد بودند دارند، تصور این لحظات می تواند موجب احساس شادی و آرامش شود. برای ریلکسیشن بی حرکت بودن واجب است.

  ۲) پیگیری: کار ساده ای است. از حواس پنجگانه به مثابه یک ماشین استفاده کنید؛ بنشینید یا دراز بکشید، آرام باشید و چشم ها را ببندید. به هر احساسی که در بدنتان جریان دارد توجه کنید. این روش قدیمی است و برای کسانی که عصبی هستند خوب جواب می دهد؛ گاهی هم احساس تنش را از بین می برد.

  ۳) تاکیدهای مثبت: بسیاری از مردم قبول دارند که تصور خوب انجام دادن کار سبب افزایش قابلیت و اعتماد به نفس می شود. علت این است که افکار ناخودآگاه تفاوت بین واقعیت و خیال را درک نمی کند. عبارت مورد نظر باید چندین بار در هر جلسه و ۳ تا 4 جلسه در روز تکرار شود.

   

   

  مثال های عبارات مثبت: توجه کنید که عبارات باید قطعی باشند و منفی نباشند یعنی :من آرام هستم» نه «می خواهم آرام باشم» یا «من ناراحت نیستم».

  ۴) خودآگاهی کامل: این اصطلاح، بیشتر بر آگاهی، توانایی حل مسئله و احساس کفایت، دلالت دارد.

   

  مرحله دوم: مکان آرامی پیدا و آماده شوید.

   

  مرحله سوم: خیال باید تا آخرین حد ممکن شفاف باشد.

   

  مشکلات رایج: بعضی از مردم توانایی های تصویری خوبی ندارند، بهتر است این افراد از کلمات یا احساس استفاده کنند. با تمرین، خیال ها شفاف تر خواهند شد.

   

  تاثیر، فواید و خطرها:

  خیال، احساس خلق می کند و گاهی یادآوری خاطرات ناخوشایند دردسرآفرین می شود. این روش ساده است و احتیاج به کمک کسی ندارد، خطری هم ندارد.

   

  روش سوم: شاد باشید

  الف. پایه: بسیاری از مردم می گویند: :من فقط می خواهم شاد باشم.» اما نمی دانند چگونه باید به این شادی دست پیدا کنند. هر کس فهرستی از نیازها و خواسته هایش دارد. همه به لذت نیاز دارند. مشکل وقتی آغاز می شود که باور کنیم راه رسیدن به خوشبختی مال و لذت است.


  وقتی کسی می گوید: «من باید … را داشته باشم تا خوشبخت بشوم» بازی مخربی را آغاز کرده است. لذت هم نمی تواند پایه ی خوشبختی باشد. پایه خوشبختی باید یک چهارچوب قابل قبول فکری باشد: تحمل آنچه که هست به خاطر خودش و نه هیچ چیز دیگر.


  باید در زندگی، هدف ها و ارزش های والا داشت، اینها مهمترین منابع لذت هستند. بدانید که احترام بی قید و شرط به خود و دیگران یکی از مهمترین عوامل خوشبختی است.


  ب. هدف: پیدا کردن راه شاد بودن. اجتناب از تلاش بیهوده برای رسیدن به خوشبختی از طریق لذت، مال اندوزی، بی تفاوتی و بی مسئولیتی.

   

  ب. مراحل:

  مرحله اول: واقعیت را بپذیرید و قبول کنید که زندگی حساب و کتاب دارد. کار راحتی نیست. تغییر دیدگاه نسبت به خوشبختی، زمان می برد.

   

  مرحله دوم: یاد بگیرید زندگی را تا حدی کنترل کنید

  یاد گرفتن حل مشکلات عادی، پایه ای برای شادمانی خواهد بود.

   

  مرحله سوم: احساس اندوه و خشم را کم کنید.

  از چهار احساس اصلی، افسردگی و عصبانیت بیشترین مغایرت را با خوشبختی دارند. باید تا می شود آن ها را در حد پایین نگه داشت.

   

  مرحله چهارم: در زندگی کمی لذت لازم است.

  امکانات متعددی در اطراف ما وجود دارد، اما یادتان باشد هیچکدام عامل خوشبختی نیستند. مطمئن باشید اگر از هر لذتی محروم شدید امکان دیگری وجود دارد.

   

  مرحله پنجم: زندگی باید هدفمند باشد.

  همه باید هدف داشته باشند و این هدف، موجب افتخار و نیز انگیزه بخش باشد.

   

  ث. مشکلات رایج: بسیاری از مردم راه حل های فوری هستند.بیشتر وقت ها صورت مسئله را پاک می کنند و قبول شرایط را نوعی ضعف می دانند، اما واقعیت این است که برخی ناکامی ها در زندگی غیرقابل اجتناب و جبران ناپذیر هستند. حوادث غم انگیز محتوم هستند. فقط دو راه دارید؛ بپذیرید یا متنفر شوید.

   

  ج. تاثیر، فواید و خطرها:

  این روش خطری ندارد.

   

  روش چهارم: رسیدن به آرامش درونی

  الف. پایه:

  بعضی ها اعتقاد دارند که درون هر کسی مکان آرامی هست ( من این محل را “مرکز” می نامم). از مرکز می شود همه چیز را شفاف دید، تمرکز کرد و آرام بود. هسته این روش جدا دیدن مرکز از بقیه قسمت های درون بدن است. وقتی در مرکز هستید آسیب پذیر نیستید. رفتار غلط خود را می بینید اما هیچ واکنش عاطفی نشان نمی دهید، همانطور که آشوب فکر، دردهای جسم و عواطف منفی را می بینید اما آرام می مانید.

   

  ب. هدف: فراهم کردن جایی برای مشاهده بخش های خودآگاه، یادگرفتن راه فرار از تنش های خارجی و داخلی

   

  پ. مراحل:

  مرحله اول: تدریجا رفتن به مرکز را یاد بگیرید. مرکز را باید ساخت. باید آرام کردن خود را یاد بگیریم. با ریلکسیشن و جدا کردن خود از ذهن و عاطفه می شود صاحب آرامش شد و با تمرین می شود از تنش فرار کرد.

   

  مرحله دوم: تحمل خود را افزایش دهید. اگر قبول کنید که هر رویدادی علتی دارد می توانید علت واقعی را ببینید و ذهنتان به واکنش های  احساسی مشغول نشود، همچنین آرام می مانید چون نتیجه را قانونمند می دانید.

   

  مرحله سوم: سعی نکنید هر چیزی را کنترل کنید. بیشتر روی آموختن و کنترل خودتان و نه دیگران کار کنید.

   

  مرحله چهارم: تحمل و آرامش قابل یاد گرفتن است؛ آرامش ذهن هم همین است. آرامش ذهن پذیرفتن خود، دیگران و همه دنیاست.

   

  ج. تاثیر، فواید و خطرها: فواید آرامش و مشاهده دقیق بدیهی است و نیازی به ذکر ندارد. گاهی کاهش حساسیت نسبت به مشکلات، مشکل ساز می شود.

   

  فصل دوم: کاهش احساسات نامطلوب

   

  روش پنجم: مدیتیشن

   

  الف. پایه: مدیتیشن به زبان ساده نوعی از تخیل و یا تفکر است که آرامش به وجود می آورد و نیز نوعی از حساسیت زدایی محسوب می شود. غیر از آرامش، موجب تقویت خودآگاهی هم می شود. مدیتیشن دنیای گیج کننده و پیچیده بیرون را محو می کند ولی هیچ فشاری به ذهن نمی آورد. اگر ذهن تحت فشار نیاز ها و مشکلات نباشد خودبه خود شفاف و خلاق می شود و درنتیجه راه برای رشد باز می شود. اگر ذهن بتواند هر جا که می خواهد متمرکز شود، به موضوعات مهم و عمیق دست پیدا می کند. در هنگام مدیتیشن فرد فقط روی یک مطلب تمرکز می کند و از احساسات و افکار سرکوب شده دور می شود. در چنین موقعیتی افکار و احساسات ناخودآگاه فرصت ظهور یافته و منجر به افزایش بصیرت می شود.

   

  مدیتیشن مسئله را حل نمی کند، بلکه آن را می پذیرد.

   

  ب. هدف: دستیابی به ریلکسیشن و متعاقبا سلامت

  با درک پایداری تغییر، فرد برای پذیرش تغییر آماده می شود.

  احساس وصل بودن به معبود، کائنات و مردم شادی آفرین است.


  پ. مراحل:

  مرحله اول: در خود مدیتیشن مطالعه کنید. تنها ارزش مدیتیشن آرام بخش بودن آن است. انتظار نداشته معجزه و شفا از آن نداشته باشید، اگر با انجام مدیتیشن بصیرتتان افزایش یافت، لطف خداست.

   

  مرحله دوم: مکان و زمانی برای مدیتیشن هر روزه پیدا کنید.

  روزی نیم ساعت را برای مدیتیشن در مکانی آرام خالی بگذارید.

   

  مرحله سوم: راحت باشید. در راحت ترین وضعیت ممکن قرار بگیرید، دراز نکشید. سر باید امکان حرکت داشته باشد. رایج ترین وضعیت، چهار زانو نشستن است.

   

  مرحله پنجم: برای آزاد کردن ذهن، روی یک چیز ثابت تمرکز کنید. هدف آزاد کردن فکر است. پس محیط و تمایلات فرد نباید در این کار دخالتی داشته باشد. راه کاهش فشار بر ذهن، تمرکز بر یک چیز است.

   

  مرحله پنجم: فکرتان را رها کنید و ببینید چه می شود. به تمرکز ادامه دهید. به خودتان فشار نیاورید. هیچ چیز را کنترل نکنید. افکار، برنامه ها، خاطرات و خیال های متعددی وارد ذهن می شوند. هر بار دوباره تمرکز کنید ولی فشار نیاورید و دنبال پیشرفت فوری نباشید. هر کس در مدیتیشن سختگیری کند، کندتر جلو می رود.

   

  مرحله ششم: به دنیای واقعی برگردید

   

  مرحله هفتم: شرح رخداد را بنویسید.

   

  ث. مشکلات رایج: بعضی ها از مدیتیشن خوششان نمی آید، بهتر است آن را کنار بگذارند. بزرگترین خطر، باور کردن وعده های دروغین است. یک مشکل دیگر نیاز به تداوم است.

  ج. تاثیر، فواید و خطرها: ترکیب مدیتیشن و تلقین، نتایجی همچون ریلکسیشن، خودداری، اعتماد به نفس و حساسیت زدایی در مقابل ترس و آگاهی را به دنبال دارد.

   

  روش ششم: حساسیت زدایی

  الف. ترس، اتصال یک محرک خنثی با یک واکنش نامناسب عاطفی است (ترس از ارتفاع یا صحبت کردن در حضور دیگران). حساسیت زدایی این اتصال را قطع می کند و یک واکنش قوی و آرام تر را جایگزین ترس می کند.


  حساسیت زدایی کاملا تدریجی انجام می شود. فرد باید وقتی خیلی آرام است خود را در چنین حالت ناراحت کننده خفیفی تصور کند. این کار باید بارها تکرار شود.


  ب. هدف: رفع ترس های شدید، بی دلیل و بی فایده و خاطرات هولناک. قطع رابطه بین موقعیت ها و واکنش های عاطفی نامطلوب. این نوع قطع رابطه یکی از روش های رایج برای کاهش حسادت است.


  پ. مراحل:

  مرحله اول: ریلکسیشن را بیاموزید. من شل کردن عضلات را توصیه می کنم اما هر کس از هر روشی بتواند جواب بگیرد خوب است. روش جدیدی از حساسیت زدایی هست که به جای ریلکسیشن در آن از حرکت سر و چشم ها به چپ و راست استفاده می شود. فرد در حین این حرکت روی خاطره بد و احساسات جسمی حاصل از ترس و اضطراب خود تمرکز می کند.

   

  مرحله دوم: واکنش خود را بررسی کنید. هر وقت واکنش عاطفی نامطلوبی داشتید این پنج یافته را بنویسید:

  آ) مقدمات و موقعیت

  ب) احساس، مثل ترس و عصابانیت

  پ) فکر

  ت) رفتار

  ث) نتایج یعنی واکنش دیگران و آنچه نصیب خودتان می شود.


  این اطلاعات فواید متعددی دارد: «آ» و «ب» در مرحله بعد به درد می خورند. «پ» برای شناختن افکار زمینه ساز، احساسات ضروری است. «ت» و «ث» تقویت کننده ها را کشف می کنند. این یادداشت هارا یک هفته نگه دارید و بعد به این سوال ها جواب بدهید: می توانم در چنین موقعیتی قرار نگیرم؟ آیا پایه این احساسات سوء تفاهم است؟ آیا منافعی هم دارد؟

   

  مرحله سوم: فهرستی از موقعیت های ناراحت کننده بنویسید

  برای هر ترس فهرستی از ده تا بیست موقعیت را که با آن مواجه شده اید یا ممکن است مواجه شوید، بنویسید. به هر موقعیت از صفر تا ۱۰۰ (وحشتناک) نمره بدهید.

   

  مرحله چهارم: دائم بین تصور موقعیت های ترسناک و آرام بودن در حرکت باشید.

  بعد از یاد گرفتن ریلکسیشن و نوشن فهرست، آمادگی جابه جایی ترس با آرامش را پیدا کرده اید، به این شکل جلو بروید:

   

  یک) خود را به حالت آرامش عمیق برسانید. هرگاه با تصور موقعیت ترسناک احساس تنش کردید، صحنه را پاک کرده و ریلکسیشن را انجام دهید.


  دو) هدف اینست که هنگام تصور صحنه ترسناک آرام باشید یعنی اتصال بین ترس و موقعیت قطع شود. اگر هنگام تصور بترسید رابطه بین ترس و موقعیت را تقویت می کنید. پس صحنه را قطع کنید.

  هر وقت سه مرتبه توانستید موقعیتی را تصور کنید و نترسید می توانید سراغ موقعیت بعدی در فهرست بروید.


  سه) حساسیت زدایی را یک روز در میان، نیم تا یک ساعت یا روزی نیم ساعت در یک مکان ساکت و خلوت انجام بدهید.

   

  مرحله پنجم: با واقعیت مواجه شوید. یادتان باشد، بین آنچه در خیال انجام داده اید و آنچه در واقعیت می توانید انجام بدهید فاصله ای هست. اما قطعا بعد از حساسیت زدایی، کمتر می ترسید. یادتان باشد که ترس در بسیاری از موقعیت ها طبیعی است و نمی شود آن را به کلی از بین برد. هدف قابل تحمل کردن ترس و رهایی از چنگال ترس های بی دلیل است.

   

  مشکلات رایج: بعضی افراد توان ریلکسیشن ندارند، عده ای با تصویرسازی مشکل دارند. عده ای از ترس وحشت دارند وقتی به ترس فکر می کنند وحشتزده می شوند.

   

  برخی احساسات حاصل تفکر، توقع و سوء تفاهم هستند. در این موارد باید فکر را اصلاح کرد. بعضی از احساسات منافعی در پی دارند، اینها را نمی شود با حساسیت زدایی از بین برد. اول باید این منافع منهدم شوند.

  ج. تاثیر، فواید و خطرها: حساسیت زدایی روش بسیار مناسب برای کسانی است که تحمل درد و مشقت را ندارند.

   

  فصل سوم: بیرون بریزید

   

  امروزه تقریبا همه قبول دارند که برخی احساسات و تمایلات آنقدر وحشتناک هستند که مردم آنها را به ناخودآگاه می رانند. و البته یادتان باشد چیزی که به ناخودآگاه می رود خاموش نمی شود. احساسات سرکوب شده مشکلات بزرگی ایجاد می کنند

   

  برای اصلاح ناخودآگاه دو روش وجود دارد:

   

  ۱) فروید و شاگردانش اعتقاد داشتند که بیمار باید ناخودآگاهش را کشف کند تا رسوب های ذهنی پنهان را که اکثرا بازمانده دوران کودکی هستند ببیند. امروز این دور ریختن خاطرات و احساسات ممنوعه را تخلیه می نامند.

   

  ۲) تمرکز بر اصلاح ناخودآگاه است یعنی احساسات را بشناسد و ابراز کند نه اینکه منبع آنها را پیدا کند. این روش ها سرکوب احساسات را منبع بسیاری از مشکلات می نامند. پس احساسات را باید ابراز کرد. باید احساسات خود را بپذیرید و انگیزه هایتان را بشناسید.

   

  روش دهم: تخلیه

   

  الف. پایه: پنهان کردن احساسات موجب تنش روح و جسم می شود. سرکوب احساسات منفی می تواند منتهی به وسواس شود. در میان گذاشتن این رازها با یک نفر دوست مورد اطمینان می تواند نجات بخش باشد. ولی ابراز احساسات منفی پیش همه توصیه نمی شود. ثابت شده که گفتن یا نوشتن احساسات مفید است. نگه داشتن آسیب های روحی به عنوان یک راز، کار خطرناکی است.


  ب. هدف: یاد بگیرید که کامل و صادقانه احساسات را حداقل به خود ابراز کنید. تخلیه احساسات نامطلوب در خلوت تا جایی که احساس کنید تحت کنترل هستند و شما هم قادر به منطقی و سازنده عمل کردن هستید.

   

  پ. مراحل:

   

  مرحله اول: احساسات خود را بشناسید.

    

  اگر به فرو دادن احساسات عادت کرده اید، این تمرین ها را به شما توصیه می کنم:

  ۱- مکانی آرام و خلوت بیابید. بلند صحبت کنید. هر موردی را که احساس کردید بگذارید به بالاترین حد خود برسد. اگر مضطرب شدید، در جهت احساس آن تلاش کنید. اگر خسته شدید به خودتان تلقین کنید که افسرده شده اید و از همه چیز تنفر دارید. سعی کنید کم و زیاد کردن احساس دست خودتان باشد.

   

  ۲- تمام انواع هنر، راه های ابراز احساسات هستند. فهرستی از موقعیت هایی را که در آن ها احساساتی شده اید بنویسید: قصه، ترانه، رمان و … و اینکه چه احساسی در آن موقعیت پیدا کرده بودید: اندوه، عصبانیت، گریه، تنهایی و .. این فهرست شما را با قوی ترین یا مطلوب ترین احساساتتان آشنا می کند.

   

  ۳- پس از مشاهده ارتباط بین وقایع فیلم ها و احساسات خود، سعی کنید که عوامل مربوط به گذشته (و یا امروز) را که در این واکنش دخیل هستند پیدا کنید. یکی از واکنش های احساسی را انتخاب کنید و به یک مسافرت ذهنی بروید. فکرتان را آزاد بگذارید تا به هر چیزی که با این واکنش مرتبط است، سر بزنید. ببینید به چه وقایعی در کودکی مرتبط است. درباره این خاطره ها بلند حرف بزنید. هدف این است که به احساسات خود علاقمند شده و آن ها را بهتر بشناسید و درک کنید.

   

  مرحله دوم: ابراز احساسات سرکوب شده را یاد بگیرید.

  ۱) گریه کردن را یاد بگیرید

  ۲) کسی که احساساتش را سرکوب می کند از یک نظر دروغگو است. فهرستی از موقعیت های تحریک کننده بنویسید. بعضی ها را با جزئیات دقیق توصیف کنید و این کار را آنقدر ادامه دهید تا عصبانی بشوید. هر وقت یاد گرفتید که عصبانی شوید، بعد باید قاطعیت را یاد بگیرید.

  ۳) بعضی ها می توانند عصبانی شوند اما نمی توانند حتی در تنهایی ابراز کنند. این افراد باید همراه یک دوست عصبانیت را تمرین کنند.

   

  مرحله سوم: احساس نامطلوب را با قدرت تخلیه کنید. ممکن است در دو وضعیت قرار بگیرد:

   

  ۱- خسته از احساسات شدید و نیازمند کنترل آنها

  ۲- مملو از احساسات است و نیازمند ابراز آنها.

    

  روش های تخلیه در هر دو حالت جواب می دهند. اگر عصبانی هستید جای خلوتی پیدا کنید که سر و صدایتان مزاحم دیگران نباشد. چیزی پیدا کنید که بتوان به آن مشت و لگد کوبید. آنقدر داد بزنید و مشت و لگد پرتاب کنید که خسته شوید. چندین بار این کار را تکرار کنید، تا عصبانیت بطور کامل از بین برود.

   

  یک روش دیگر آن است که روی تشک دراز بکشید و به تشک مشت و لگد بکوبید. سرتان را تکان بدهید و بد و بیراه بگویید تا کاملا خالی نشده اید قطع نکنید.


  اگر غمگین یا ناامید هستید، گریه کنید. مکان خلوت و آرامی را پیدا کنید و سعی کنید تمام چیزهای بدی را که رخ داده به یاد آورید. بی وقفه گریه کنید، ناله کنید و به خودتان بگویید که دیگر ادامه گریه ممکن نیست. بعضی ها عصبانیت خود را با نوشتن تخلیه می کنند. این نوشته ها را دور بیندازید تا عصبانیتتان کاهش یابد. این نوشته ها را هرگز به هیچکس نشان ندهید.

   

  مرحله چهارم: به خودتان تلقین کنید که احساسات به حد قابل کنترلی رسیده اند و برای مقابله با وضعیت برنامه ریزی کنید. بعد از تخلیه احساسات باید به دنبال کارهای منطقی و سازنده باشید. برنامه ریزی کنید و عمل نمایید. از همه مهمتر اینکه یادتان باشد این تمرین ها برای کاهش احساسات نامطلوب و کنترل آن ها در حضور دیگران است.

   

  ث. مشکلات رایج: می شود در ظاهر عصبانی یا غمگین بود و در درون احساسی نداشت. اینطوری به جایی نخواهید رسید.

   

  فصل چهارم: از انرژی روانی خود استفاده کنید.

   

  روش یازدهم: انرژی روانی را صرف اعمال سازنده کنید.

    

  الف. پایه: توان تحمل انسان ها با یکدیگر بسیار متفاوت است. بعضی ها با افزایش استرس بهتر کار می کنند و بعضی از کار می افتند. باید برنامه دقیقی طراحی کرد تا از انرژی روانی برای انگیزش بهره برداری کرد.

   

  ب. هدف: بتوانید خود را زیر فشار جمع و جور کنید. اینکه هر احساس منفی را علامتی برای ضروری بودن اصلاح بدانید.

   

  پ. مراحل:

  مرحله اول: فکرهای مخرب را کنار بگذارید و راهی پیدا کنید که انرژی احساسات نامطلوب به تمایلات سازنده بدل می شود. خیلی از موفقیت ها حاصل جبران ضعف ها و معلولیت ها هستند.


  گاهی تنفر،  انگیزه بخش می شود. اگر معلم خیلی سخت گیر باشد مجبور هستید که خیلی کامل عمل کنید.

  داشتن روح رقابت خیلی خوبست. این روحیه حاصل انتخاب اهداف منطقی و صحبت های به موقع با خود است.

   

  مرحله دوم: انرژی روانی در خدمت برنامه های دقیق قرار می گیرد. با برنامه ریزی دقیق می شود واکنش های سازنده را تقویت کرد.

   

  مرحله سوم: از انرژی روانی برای برنامه ریزی استفاده کنید. هر وقت احساساتی شدید یاد برنامه تان بیفتید و از این انرژی برای رسیدن به هدف استفاده کنید.

   

  ج. تاثیر، فواید و خطرها: گاهی احساسات نامطلوبی مثل اضطراب را مفید نشان داده و موجب تقویت آن ها می شود.

   

  فصل پنجم: روش های متفرقه

   

  روش دوازدهم: پرت کردن حواس

  یکی از رایج ترین و موثرترین روش ها برای کنترل احساس بی توجهی به آن و موقعیت ایجاد کننده اش است. یادتان باشد این کار مشکل را حل نمی کند. البته شاید فقط به همین نیاز داشته باشید.

   

  روش سیزدهم: محیط را عوض کنید و از تقویت کننده ها استفاده کنید.

   

  آدم های افسرده روی حوادث منفی زندگی تمرکز می کنند. افسردگی حاصل نگرش منفی نسبت به خود است. اضطراب هم از ناامیدی منتج می شود و عصبانیت نتیجه این است که کس دیگری را به خاطر مشکل خود مقصر بدانیم، وابستگی هم نشانه احساس حقارت در مقایسه با دیگران است. تمامی این احساسات حاصل تعامل عجیب و غریب محیط و روان انسان هاست. محیط می تواند احساسات و رفتارها را عوض کند.

   

  روش چهاردهم: تمرین

  تمرین، تمرین و تمرین. همه با تمرین بهتر می شوند و احساس بهتری پیدا می کنند. تمرین نوعی حساسیت زدایی است و تقریبا تمام شخصیت های موفق تاریخ، این شیوه را تایید کرده اند.

   

  روش پانزدهم: مهارت

  کسب مهارت های کنترل استرس راه بسیار خوبی برای مقابله با بسیاری از احساسات است. مثلا قاطعیت سبب می شود کورکورانه اطلاعت نکنیم.

   

  روش شانزدهم: معکوس گرایی

  با انجام عکس آنچه که می خواهید می توان احساسات را اصلاح کرد. اگر از نه شنیدن وحشت دارید آنقدر پیشنهاد بدهید و نه بشنوید که برایتان عادی شود.

   

  روش هفدهم: دارو

  داروها شاید بتوانند احسا سات را تغییر دهند اما قطعا نمی توانند شرایط منجر به آن ها را تغییر دهند. داروهای ضد افسردگی نمی توانند با علت افسردگی کاری بکنند. احتمال اعتیاد به دارو هم همیشه وجود دارد.

   

  روش هجدهم: سازگاری تدریجی

  بهترین مثال این است که به کسی که از حیوانی می ترسد بچه همان حیوان را به دستش بدهیم تا به تدریج ترسش بریزد. یا اگر از کاری خوشش نمی آید هنگام انجام کارهای جالب به آن فکر کند.

   

  روش نوزدهم: انجام کارهایی که دوست داریم

  این عمل سبب می شود از خودمان خوشمان بیاید. تفریح چاشنی زندگی است. بیماران افسرده باید به تفریح و به خصوص انواع جمعی آن تشویق کرد.

   

  روش بیستم: ارزش ها

  خوشبختی به ارزش ها، انتظارات و خواسته های فرد وابسته است. قائل شدن احترام بی قید و شرط نسبت به دیگران و تحمل دیگران زندگی را لطیف می کند. اینکه عاشق باشی و دوستت داشته باشند، بزرگترین لذت های زندگی است. داشتن هدفی ارزشمند به زندگی معنا و شادکامی می بخشند.  دانستنی و سرگرمی| علمی
  نام منبع: فکر نو
  شماره مطلب: 2390
  دفعات دیده شده: 3428 | آخرین مشاهده: 16 ساعت پیش
مرتبط
 • نکته هایی در مورد تکنیک های بهبود حافظه

  نکته هایی در مورد تکنیک های بهبود حافظه
   این مقاله  برگرفته از مرکز خدمات دانش آموزی LWTC  است و حاوی نکته هایی در مورد تکنیک های بهبود حافظه  به شرح زیر  است  :  یادگیری و حافظه نقش خواب و رژیم غذایی رابطه خواب و مغز اصول و مبانی حافظه بهبود حافظه اهمیت مرور و بازخوانی یادگیری و حافظه …
  دانستنی و سرگرمی | اجتماعی | دوشنبه 27 آبان 1392
 • انعقاد تفاهم نامه همکاری آموزشی با کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی

  انعقاد تفاهم نامه همکاری آموزشی با کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
  مهارت آموزشی فارغ التحصیلان دانشگاهی شروعی جهت پاسخگویی به نیاز بازار کار
  خبر | اجتماعی | سه‌شنبه 7 بهمن 1393
 • خلاقیت بهترین راه رسیدن به موفقیت (خلاقیت از دیدگاه روانشناسی)

  خلاقیت بهترین راه رسیدن به موفقیت (خلاقیت از دیدگاه روانشناسی)
  امروزه دیگر دنیا، دنیای افراد موفق است و یک اصل در موفقیت افراد، خلاقیت آن هاست. بر همین اساس قصد داریم تا خلاقیت را از دیدگاه روانشناسی بررسی کرده و شما را با ابعاد آن آشنا کنیم:
  صفحات داخلی | اجتماعی | پنج‌شنبه 20 آذر 1393
 • سومین کنگره بین المللی صنعت برق


  دانشگاه شیراز در نظر دارد به منظور گسترش دانش و تبادل آخرین دستاوردهای علمی-تحقیقاتی، پژوهشی و صنعتی، سومین کنگره اتوماسیون صنعت برق را در تاریخ های 5 الی 6 اسفندماه 1393 در شهر شیراز برگزار نماید.
  اطلاعیه | اجتماعی | شنبه 22 شهریور 1393
 • ده اتفاق تکنولوژیک تا سال 2030

  ده اتفاق تکنولوژیک تا سال 2030
    1- نمک زدایی صنعتی آب اقیانوس ها نمک زدایی و تصفیه در سطح صنعتی و وسیع تا سال 2030 به فرآیندی معمول بدل خواهد شد. با پیشرفت های سریع در تولید انرژی خورشیدی، احتمالا قادر خواهیم بود تا از گرمای مازاد حاصل از سلول های فوتوولتائیک آب دریا را نمک زدایی کنیم. پیش بینی شده با …
  دانستنی و سرگرمی | علمی | شنبه 31 خرداد 1393