فراخوانی ...
آموزش ساخت ماشین چوبی نسخه چاپی RSS
 • چهارشنبه 7 خرداد 1393 ساعت 12:57

  در این آموزش شما با مدل سازی یک ماشین اسباب بازی چوبی آشنا می شوید.اگر چه در این آموزش تمرکز اصلیمون بر روی مدلینگ است ولی برای تکمیل صحنه یک نگاه مختصر به تنظیمات نور و رندر خواهیم انداخت.

   

  مرحله 1

  ما با ایجاد یک طرح مدل سازی خود را شروع می کنیم:


  مرحله 2

  اکنون کار را شروع می کنیم.ما مدل سازی بدنه خودرو را با ایجاد یک جعبه آغاز می کنیم. جعبه مورد نظر رو با اعدادی که در تصویر میبینید ایجاد می کنیم.
  مرحله 3

  دکمه F4 را فشار دهید تا Edge ها را مشاهده کنید. سپس بر روی شی راست کلیک کرده گزینه Convert to > Editable Poly را انتخاب کنید.

   

  مرحله 4

  به پنل modify رفته و حالت انتخاب را روی edge تنظیم کنید ( کلید میانبر 1) سپس یکی از Edge های افقی بالا را انتخاب کنید سپس بر روی دکمه ring کلیک کنید.سپس بر روی connect کلیک کرده و تعداد Segment ها را روی عدد 3 تنظیم کنید.این کار رو برای هر طرف جعبه تکرار کنید.

   

  مرحله 5

  اکنون ما باید Edge های بیش تری به شیئمون اضاف کنیم.به عکس زیر نگاه کنید.دولبه بالا در دو طرف شی رو انتخاب کرده Ring را کلیک کنید.سپس connect را کلیک کرده و همانند شکل زیر مقدار دهی نمایید.
  مرحله 6

  به حالت انتخاب Polygon بروید کلید Ctrl را نگه داشته و 12 polygon مطابق شکل زیر را انتخاب نمایید.سپس Extrude را کلیک کرده و مقدار Extrusion Height را برابر 91 قرار دهید.


  مرحله 7

  در این مرحله دکمه L را فشرده تا به نمای Left انتقال پیدا کنید.به حالت انتخاب ورتکس رفته و Vertex های سطر دوم را انتخاب نموده و با ابطار Move به بالاتر انتقال می دهیم.

   

  مرحله 8

  با استفاده از تکنیک های مشابه نشان داده شده در بالا همانند شکل زیر Edge ها را اضافه می نمایید.
  مرحله 9

  اکنون حالت انتخاب را روی polygon قرار داده حالت region را مطابق شکل روی rectangular selection region تنظیم کرده (2) و برروی دکمه select object کلیک کرده (3) سپس مطابق شکل polygon ها را انتخاب می کنیم.
  مرحله 10

  اکنون روی دکمه Bridge کلیک کرده ، دستور Bridge یک تونل بین دو چند ضلعی که انتخاب شده اند ایجاد می کند.مقادیر را مطابق شکل وارد کرده سپس Ok را بزنید.

   

  مرحله 11

  در این مرحله Edge ها را مطابق شکل زیر انتخاب کرده از پنل Selection بر روی دکمه Loop کلیک نمایید. تا کلیه Edge های دور لبه بیرونی انتخاب شوند.

   

  مرحله 12

  اکنون بر روی Chamfer کلیک کنید و مقدارش را بروی 1.5 تنظیم نمایید و بر روی ok کلیک نمایید.

   

  مرحله 13

  یکی از Edge های داخلی تونل ایجاد شده را انتخاب سپس Ring را کلیک نمایید.سپس بر روی باکس کوچک کنار Connect کلیک نمایید و مقادیر را مطابق شکل وارد نمایید.این لبه ها زمانی که از Meshsmooth برای نرم کردن لبه ها استفاده می کنیم حالت باکس داخلیو حفظ می کند.

   

  مرحله 14

  با استفاده از همان روش های چند مرحله گذشته همانند شکل زیر برای ساخت شیشه جلوی اتومبیل سوراخ را ایجاد نمایید.
  مرحله 15

  8 Polygon جلو را انتخاب کرده سپس extrude را زده و در بخش Extude height مقدار 90 را وارد نمایید.

  مرحله 16

  اکنون از پنل Modify از لیست کشویی Meshsmooth را انتخاب نمایید.همان طور که میبینید گوشه ها به درستی حالت نرم به خود نگرفته اند که در ادامه روش بر طرف کردن این مشکل رو هم آموزش می دهم.

   

  مرحله 17

  Meshsmooth را پاک کرده یا چراغ بغل آن را خاموش کنید سپس بر روی گوشه پنجره ماشین زوم نمایید.

   

  مرحله 18

  به حالت انتخاب vertex رفته و دو vertex را همانند شکل زیر انتخاب می نماییم.
  مرحله 19

  بعد از انتخاب دو ورتکس از پنل Edit Vertices بر روی دکمه Weld کلیک نمایید.مقدار آن را افزایش دهید تا دو ورتکس با هم ادغام شوند، سپس بر روی Ok کلیک کنید.

   

  مرحله 20

  مراحل بالا رو برای هر یک از گوشه های پنجره انجام دهید.سپس نصف ماشین را انتخاب و پاک کرده بعد از آن تابع Symmetry را از پنل Modify انتخاب کرده بعد از آن نیز Meshsmooth را به شی اضافه نمایید.

   

  مرحله 21

  من با استفاده از تکنیک های قبلی جزییات بیشتری به ماشین اضافه نمودم تلاش کنید تا بتونید به مدلتون جزیات رو اضافه کنید.
  مرحله 22

  اینجا یک گارد جلوی ماشینو مشاهده می کنید که با استفاده از یک Box و تکنیک هایی همچون اضافه کردن Edge و Bridging polygons و Extruding شکل زیر رو ایجاد کردم.  مرحله 23

  در این مرحله ما یکی از چرخ ها رو می سازیم. ابتدا یک سیلندر ایجاد کرده سپس آنرا به Editable Poly تبدیل می نماییم.سپس با استفاده از تکنیک های بالا این چرخ را ایجاد نمایید.  مرحله 24

  بعد از اینکه مدل سازی چرختون تمام شد انرا انتخاب کنید و از پنل Modify تابع Symmetry را به آن اضافه نمایید.ما احتیاج داریم که چرخ ها متناسب با عرض خودرو باشد.برای این کار Mirror از زیر مجموعه تابع Symmetry انتخاب سپس با استفاده از ابزار Move می توانید آنرا جابجا کنید تا شکل مورد نظر به دست آید.
  مرحله 25

  برای اینکه لاستیک عقب رو هم ایجاد کنیم لاستیک جلو را انتخاب سپس با استفاده از ابزار Move و نگه داشتن کلید Shift و درگ آن یک کپی از آن را ایجاد نمایید سپس به هر کدام تابع Meshsmooth را اعمال نمایید.

   

  مرحله 26

  اکنون قصد داریم سپر ماشینو ایجاد کنیم.ابتدا به پنل Shape بروید) 1( و ابزار Line را انتخاب نمایید.و یک شئی شبیه شکل زیر رسم نمایید.اگر در هنگام رسم خطی را اشتباه رسم کردید با استفاده دکمه Backspace آنرا به حالت قبل برگردانید.
  مرحله 27

  بعد از ایجاد شکل روی آن راست کلیک کرده گزینه convert it to Editable Poly را انتخاب نمایید سپس به حالت انتخاب Polygon رفته شکل را انتخاب سپس گزینه Extrude را بزنید و مقدار آنرا مطابق شکل برابر 20 قرار دهید.

   

  مرحله 28

  در این مرحله ورتکس های رو بروی هم را همانند شکل انتخاب و با استفاده از Connect آنها را هم متصل می نماییم. این کارو برای همه ورتکس ها انجام می دهیم.

   

  مرحله 29

  شکل نهایی مرحله قبل به این صورت می باشد.
  مرحله 30

  در مرحله بعد لبه ها رو Chamfer می کنیم و تابع Meshsmooth را به آن اعمال می کنیم.

   

  مرحله 31

  با استفاده از ابزار Move سپر را جابجا کرده و در محل دقیق آن قرار می دهیم و یک کپی از آنرا هم برای آنطرف ماشین قرار می دهیم.

  صفحات داخلی| علمی
  نام منبع: سازه برتر
  شماره مطلب: 2502
  دفعات دیده شده: 1661 | آخرین مشاهده: 2 ساعت پیش
مرتبط
 • آموزش نرم افزار 3D MAX


  آموزش ساخت ماشین چوبیآموزش ساخت نئون سرد
  صفحات داخلی | علمی | دوشنبه 12 خرداد 1393
 • مرحله استانی پانزدهمین مسابقات ملی مهارت

  مرحله استانی پانزدهمین مسابقات ملی مهارت
  مرحله استانی پانزدهمین مسابقات ملی مهارت، انتخابی چهل و سومین مسابقات جهانی مهارت برزیل– 2015 در روزهای یازدهم و دوازدهم اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شد.
  خبر | اجتماعی | شنبه 13 اردیبهشت 1393
 • مرحله استانی پانزدهمین مسابقات ملی مهارت، انتخابی چهل و سومین مسابقات جهانی مهارت برزیل


  مرحله استانی پانزدهمین مسابقات ملی مهارت، انتخابی چهل و سومین مسابقات جهانی مهارت برزیل– 2015 در روزهای یازدهم و دوازدهم اردیبهشت ماه سال جاری برگزار می شود.
  اطلاعیه | اجتماعی | چهارشنبه 10 اردیبهشت 1393
 • ثبت نام مرحله دوم پانزدهمین مسابقات ملی مهارت، انتخابی چهل و سومین مسابقات جهانی مهارت

  ثبت نام مرحله دوم پانزدهمین مسابقات ملی مهارت، انتخابی چهل و سومین مسابقات جهانی مهارت
  ثبت نام مرحله دوم پانزدهمین مسابقات ملی مهارت، انتخابی چهل و سومین مسابقات جهانی مهارت (برزیل–2015) از تاریخ 26/11/92 تا 15/12/92 صورت می گیرد.
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 28 بهمن 1392
 • ثبت نام پانزدهمین مسابقات ملی مهارت، انتخابی چهل و سومین مسابقات جهانی مهارت ( برزیل–2015 )

  ثبت نام پانزدهمین مسابقات ملی مهارت، انتخابی چهل و سومین مسابقات جهانی مهارت ( برزیل–2015 )
  علاقمندان به شرکت در پانزدهمین مسابقات ملی مهارت انتخابی چهل و سومین مسابقات جهانی مهارت برزیل– 2015 می توانند در یکی از دو بازه زمانی 1/11/92 تا 10/11/92برای شرکت در آزمون مورخ 25 بهمن ماه سال جاری و یا 26/11/92 تا 15/12/92 برای آزمون مورخ 23 اسفند ماه سال جاری نسبت به ثبت نام خود به صورت …
  خبر | اجتماعی | چهارشنبه 25 دی 1392