فراخوانی ...
ده اتفاق تکنولوژیک تا سال 2030 نسخه چاپی RSS
 • شنبه 31 خرداد 1393 ساعت 13:14
  ده اتفاق تکنولوژیک تا سال 2030

   

  1- نمک زدایی صنعتی آب اقیانوس ها

  نمک زدایی و تصفیه در سطح صنعتی و وسیع تا سال 2030 به فرآیندی معمول بدل خواهد شد. با پیشرفت های سریع در تولید انرژی خورشیدی، احتمالا قادر خواهیم بود تا از گرمای مازاد حاصل از سلول های فوتوولتائیک آب دریا را نمک زدایی کنیم. پیش بینی شده با توجه به کم شدن آب آشامیدنی، این فناوری حتی تا سال 2020 به مقیاس صنعتی فعالیت خود برسد. از آن پس آب آشامیدنی در اختیار همه، حتی کسانی که در حال حاضر آب آشامیدنی نداشته اند، قرار خواهد گرفت.

   

  2- روبات های جنگنده

  همین حالا تعداد زیادی اسلحه وجود دارد که قابلیت حمله اتوماتیک را دارا می باشند مانند موشک های کروز و یا پاتریوت. تعداد بسیار زیادی از رزم ناوهای نیروی دریایی آمریکا از سیستم قدرتمند اتوماتیک Aegis Combat استفاده می کنند که می تواند با سیستم آنالیز بی نظیر خود هدف را از پا درآورد. هر چند موضعی سرسختانه علیه این روبات های جنگنده وجود دارد، فرماندهان ارتش آمریکا همواره در تلاش برای کاهش میزان تلفات انسانی هستند و کم کم باید حضور چنین روبات هایی را مانند همین شکل ترسناک در جنگ های آینده دنیا به خود قبولاند!

   

  3- ماهیچه های کشت شده در آزمایشگاه

  تعداد بسیار زیادی از منافع دنیای بیوتکنولوژی در حال ورود به زندگی علنی مردم هستند. یکی از این پروژه ها که گوگل مسئولیت اسپانسری آن را بر عهده دارد، اجازه رشد آزمایشگاهی ماهیچه را با استفاده از سلول های بنیادی می دهد. در حال حاضر دانشمندان توانسته اند سلول های خارج شده از پشت شانه یک گاو را دوباره رشد دهند و گوشت واقعی تولید کنند. با آب نمک زدایی شده و تولید چنین گوشت هایی بعید است در آینده انسان به قحطی دچار شود.

    

  4- اینترنت بین سیاره ای

  شاید چندان عجیب به نظر نیاید اما ایده «اینترنت بین سیاره ای» یکی از مواردی است که برنامه ریزی هایی آن در حال انجام است. هنگامی که ما سفرهای بین سیاره را آغاز کردیم و یا آخر سر کارمان به مریخ کشید، به اینترنت برای ارتباط و انتقال اطلاعات نیاز داریم. اینترنت بین سیاره ای یا IPN این امکان را برای ما به ارمغان خواهد آورد.

   

  5- روش های ضد افزایش سن

  فعلا لوازم آرایشی دست بالا را در پایین نشان دادن سن آدمی دارند، اما هنوز نتوانسته ایم راهی را پیدا کنیم که از افزایش سن انسان ها به شکل واقعی بکاهیم. آینده نگران هنوز در مورد روش های قطعی جلوگیری از افزایش سن مطمئن نیستند، اما همین حالا دانشمندان به چند روش رسیده اند که شاید نوید آینده ای بهتر را در این حوزه بدهد. آن ها توانسته اند با دست کاری ژنتیکی یک کرم روده، عمر آن را تا 50 درصد افزایش دهند و همین طور درمان هایی جهت رشد دوباره تلومرهای کروموزوم های سلولی و یا ذخیره سازی دوباره مواد در میتوکندری های سلول پیدا کرده اند. بشر تا 15 سال آینده یک قدم دیگر به آرزوی دیرین خود یعنی جاودانگی نزدیک تر می شود.

   

  6- مخترع شخصی

  پرینترهای سه بعدی به شکل بسیار آرامی در حال جای گرفتن میان زندگی ما هستند. با این حال آن ها فعلا قادرند قسمت های یک وسیله بزرگ تر را بسازند، اما تا 2030 شاهد پرینترهایی خواهیم بود که در کارخانه ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت. آن ها در آینده ای نه چندان دور می توانند انواع واکسن ها، روبات ها و حتی اسلحه های مختلف را تولید کنند.

   

  7- دستیار مجازی های پیشرفته

  اگر فیلم Her را تا امروز ندیده اید، معطل نکنید و در اولین فرصت معجزه تکنولوژی را در این فیلم ببینید. این فیلم آینده هوش مصنوعی دنیا را به شکل دیوانه کننده ای نشان می دهد. ما شاید امروز نرم افزارهایی چون کرتانای مایکروسافت یا سیری اپل را داشته باشیم که از عهده چند کار محدود برآیند، اما هوش مصنوعی آینده قادر به درک، احساس و صحبت با شماست و توانایی کمک آن ها فراتر از تصور کوتاه ماست!

   

  8- مهندسی محیط طبیعی

  با تغییرات شدید آب و هوایی (چون کم شدن میزان یخ در قطب ها، افزایش دمای زمین و…) که زمین در این مدت دچار آن بوده، راهی غیر از مهندسی محیط طبیعی وجود ندارد. پس در سال 2030 دیدن درختان مصنوعی، طوفان های پیشرفته، بارورسازی اقیانوس ها، دست کاری در میزان خصلت قلیایی اقیانوس ها و حتی کنترل آب وهوا چیز عجیبی نخواهد بود.

    

  9- کامپیوترهای ناپیدا

  گجت های ما در این سال ها روزبه روز کوچک تر شده اند. فکر می کنید تا 15 سال دیگر حجم آن ها به چقدر خواهد رسید؟ تصور آن باید سخت باشد. روزی خواهد رسید که بدن ما پر از گجت های ریز با هوش بالا خواهد شد و هر یک وظیفه ای را بر عهده خواهند داشت.

   

  10- جانوران مجازی

  شاید در حال حاضر در تولید مغز آدمی ناتوان باشیم، اما تا 10 یا 15 سال دیگر ساخت ذهن حیواناتی چون مورچه، زنبور و یا حتی موش کار چندان دشواری نخواهد بود و پس از آن می توانیم با انتقال آن ها به روبات ها، نمونه های واقعی آن ها را بسازیم!  دانستنی و سرگرمی| علمی
  نام منبع: فکر نو
  شماره مطلب: 2523
  دفعات دیده شده: 4917 | آخرین مشاهده: 2 ساعت پیش
مرتبط
 • دیدار سفیر چین و هیات همراه با معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

  دیدار سفیر چین و هیات همراه با معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور
  معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور صبح امروز دوشنبه 11 مرداد ماه با پانگ سن، سفیر چین دیدار و گفتگو کرد.
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 11 مرداد 1395
 • مهارت های فنی و حرفه ای ستونی از اقتصاد مقاومتی محسوب می شود

  مهارت های فنی و حرفه ای ستونی از اقتصاد مقاومتی محسوب می شود
  رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مهارت های فنی و حرفه ای و حرفه آموزی جوانان ستونی از اقتصاد مقاومتی محسوب می شود تصریح کرد: قطعا اگر کشور به سمت آموزش های فنی و حرفه ای و مهارت های حرفه ای سوق داده شود، به طور حتم شاهد تغییرات بنیادین و حرکت و توسعه ملی خواهیم بود.
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 4 مرداد 1395
 • وجود بانک اطلاعاتی قوی از مهارت آموزان کشور

  وجود بانک اطلاعاتی قوی از مهارت آموزان کشور
  رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: بیش از 99 درصد اطلاعات افراد در بانک اطلاعاتی سازمان درج شده که با ایجاد گواهینامه های الکترونیکی، این بانک اطلاعاتی از مهارت آموزان کشور قوی تر شده است.
  خبر | اجتماعی | چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران در بازدید از نمایشگاه الکامپ

  مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران در بازدید از نمایشگاه الکامپ
  فناوری های نوین، دریچه ی جدید به سوی فراگیری مهارت های نو در عصر انقلاب اطلاعات
  خبر | اجتماعی | پنج‌شنبه 20 آذر 1393
 • آخرین دستاوردهای آموزشکده فنی و حرفه ای پسران محمودآباد در رشته دریایی و تکنولوژی تجهیزات بنادر


  آموزشکده فنی و حرفه ای پسران محمود آباد برای پیشرفت هرچه بیشتر دانشجویان اقدام به تجهیز کارگاه ها دریانوردی و رسیدن به استانداردهای مورد استفاده کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نموده اند.
  اطلاعیه | اجتماعی | چهارشنبه 26 شهریور 1393