فراخوانی ...
هدف جویی ( Goal Seeking ) نسخه چاپی RSS
 • چهارشنبه 4 تیر 1393 ساعت 14:03
  هدف جویی ( Goal Seeking )

  مطالعه ی موردی در دانشگاه ییل ( Yale University ) - دانشگاه ییل ، از قدیمی ترین و معتبرین دانشگاه های آمریکا و جهان به حساب می آید. دانشگاه ییل، دانشگاهی خصوصی است که در سال ۱۷۰۱ میلادی در شهر نیوهیون ( ایالت کنتیکات ) تأسیس شد. براساس آمار «یو اس نیوز» دانشکده ی حقوق این دانشگاه همواره رتبه اول را در بین دانشگاه های آمریکا احراز کرده است.

   

  در سال 1935 میلادی ، در دانشگاه ییل ، گروهی از دانشمندان و محققین تصمیم گرفتند تا پدیده ی هدف و هدف گذاری در زندگی یک انسان را مورد تحقیق و بررسی قرار دهند و ببینند که داشتن هدف در دنیای انسان چه نقشی را ایفا می کند ؟ فرق یک انسان با هدف و یک انسان بی هدف در چیست ؟ انسان هایی که در زندگی خود دارای هدف های مشخص هستند ، با انسان هایی که در زندگی خودشان هدفی ندارند ، چه تفاوتی دارند ؟

   

  برای انجام این تحقیق به سراغ فارغ التحصیلانی رفتند که در آن سال موفق به دریافت درجه لیسانس شده بودند . از آنها سوال کردند که اینک که از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند ، آیا در زندگی خود اهدافی تعیین کرده اند و یا اینکه باری به هر جهت زندگی می کنند و هیچ هدف مشخصی در کار و زندگی خود ندارند . تنها 3 درصد از این فارغ التحصیل ها گفتند : " آری ، ما در زندگی خود هدف داریم و دقیقا می دانیم دنبال چه هستیم ؟ و آینده ی خود را برای خود مشخص کرده ایم . " بقیه ی 97 درصد از این فارغ التحصیل ها گفتند : " ما هدف معلوم و مشخصی در زندگی آینده ی خود نداریم . باید ببینیم در آینده ، خدا چه می خواهد ؟ "

   

  محققین این دانشگاه ، این فارغ التحصیلان را تا 20 سال بعد رصد کرده و فعالیت های آنان را دنبال کردند . بعد از 20 سال ، یعنی در سال 1973 به سراغ این دانشجویان امدند و از آنها این پرسش را کردند : یافته ها و دستاوردهای شما در این بیست سال چه بوده است ؟ و یا مثلا ؛ در این بیست سالی که از فارغ التحصیلی شما از دانشگاه می گذرد ، چقدر پول به دست آورده اید ؟

   

  پس از دریافت این پاسخ ها ، محققین به ارزش گذاری ، تجزیه و تحلیل این نتایج پرداختند . آنها با کمال تعجب در یافتند که دستاوردهای آن 3 درصد که در زندگیشان هدف داشتند ، از مجموع دستاوردهای 97 درصد بقیه ، بیشتر است .

   

  سوال اینجاست : چرا ؟ پس از مطالعه و در پاسخ به این نتیجه رسیدند که ، علت تمام این موفقیت ها تنها و تنها یک چیز بوده است و آن داشتن هدف ، طرح و نقشه ی یک زندگی است . شاید باور نکنید ولی بعضی از این دانشجویان تمام اهدافی را که در سال 1973 به آن رسیده بودند ، قبلا در سال 1953 بر روی کاغذ نوشته بودند . به طوریکه وقتی از آنها پرسش بعمل آمد ؛ آن یادداشت ها را ارایه دادند .

   

  این آماری که ارایه داده شد ، تقریبا در همه جای جهان همین طور است . یعنی در حال حاضر ، تنها 3 درصد مردم جامعه بالقوه هدف دارند و 97 درصد بقیه ، بی هدف اند . مطمئن باشید که تمام افراد موفق در اطراف ما ، جزو همان 3 درصدی هستند که آینده ی خود را از قبل روشن کرده اند .

   

  بدانید که داشتن هدف ، برنامه وطرح های درازمدت در زندگی به انسان حرکت می دهد ، انگیزه می دهد ، اعتماد به نفس می دهد ، اشتیاقی سوزان (A Burning Desire) میدهد ، نشاط می دهد و در انسان انرژی می آفریند .

   

  نکته ی مهمی که حیف است از قلم بیفتد این است : اهداف خود را یادداشت کنید . مهم ترین اهداف خود را بر روی کاغذ بنویسید ؛ آنها همیشه بایستی جلو چشمانتان باشند . سعی کنید ، همواره برروی کاغذ فکر کنید این عمل در دراز مدت ، نتایج بسیار شگفت انگیزی در طرز تفکر و نحوه ی تصمیم گیری شما دارد ؛ امتحان کنید.  دانستنی و سرگرمی| اجتماعی
  نام منبع: فکر نو
  شماره مطلب: 2527
  دفعات دیده شده: 4851 | آخرین مشاهده: 9 ساعت پیش
مرتبط
 • 7 نکته باریک تر از مو برای یک تجارت موفق

  7 نکته باریک تر از مو برای یک تجارت موفق
  چیزی باشید که هستید داشتن یک تجارت کوچک برای بسیاری از افراد یک رویاست و ترس از ناموفق بودن در این زمینه اغلب افراد را از تحقق بخشیدن به آن بازمی دارد.
  خبر | اجتماعی | سه‌شنبه 5 مرداد 1395
 • تیم بدمینتون دانشجویان دختر دانشگاه فنی و حرفه ای مقام سوم رقابت های المپیاد ورزشی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی را کسب کرد

  تیم بدمینتون دانشجویان دختر دانشگاه فنی و حرفه ای مقام سوم رقابت های المپیاد ورزشی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی را کسب کرد
  در پایان رقابت های بدمینتون، تیم دانشگاه فنی و حرفه ای با پیروزی بر دانشگاه تهران در جایگاه سوم قرار گرفت
  خبر | اجتماعی | شنبه 2 مرداد 1395
 • انعقاد تفاهم نامه همکاری آموزشی با کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی

  انعقاد تفاهم نامه همکاری آموزشی با کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
  مهارت آموزشی فارغ التحصیلان دانشگاهی شروعی جهت پاسخگویی به نیاز بازار کار
  خبر | اجتماعی | سه‌شنبه 7 بهمن 1393
 • توسعه آموزش های مهارتی با استفاده ازظرفیت های بین المللی / طرح ویژه سازمان آموزش فنی و حرفه ای برای آموزش رایانه به نابینایان

  توسعه آموزش های مهارتی با استفاده ازظرفیت های بین المللی / طرح ویژه سازمان آموزش فنی و حرفه ای برای آموزش رایانه به نابینایان
  معاون وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور در مراسم افتتاحیه نخستین مرکز تخصصی آموزش محصولات سامسونگ، به استفاده از ظرفیت های سازمان های بین المللی تاکید و طرح ویژه سازمان آموزش فنی و حرفه ای برای آموزش رایانه به نابینایان را اعلام نمود.
  خبر | اجتماعی | چهارشنبه 10 دی 1393
 • پیگیری اجرای طرح شایستگی حرفه ای دانشجویان

  پیگیری اجرای طرح شایستگی حرفه ای دانشجویان
  رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: اجرای طرح ارتقای شایستگی های حرفه ای دانشجویان با رویکرد رفع نیاز بازار کار کشور از سوی این سازمان پیگیری می شود.
  خبر | اجتماعی | چهارشنبه 3 دی 1393