فراخوانی ...
سفر در زمان به کمک فوتون ها نسخه چاپی RSS
 • شنبه 7 تیر 1393 ساعت 13:24
  سفر در زمان به کمک فوتون ها

  نظریه اینشتین جهان را در مقیاس بسیار بزرگ از ستارگان، گرفته تا کهکشان ها به بهترین شکل توصیف می کند، در حالی که مکانیک کوانتومی نیز بخوبی جهان را در مقیاس بسیار کوچک مثل اتم ها و مولکول ها شرح می دهد.

   

  محققان دانشگاه کوئینزلند به رهبری دکتر مارتین رینگبائر از فوتونها برای شبیه سازی ذرات کوانتومی در حال سفر در زمان استفاده و رفتار آنها را بررسی کرده اند که احتمالا می تواند جنبه های عجیبی از فیزیک مدرن را به نمایش بگذارد.

   

  دکتر رینگلبر گفت: ویژگی های سفر در زمان با استفاده از موفق ترین نظریه های فیزیکی همانند نسبیت عام اینشتین و مکانیک کوانتومی یک پل ارتباطی بر قرار کرده است.

   

  وی افزود: نظریه ی اینشتین جهان را در مقیاس بسیار بزرگ از ستارگان، گرفته تا کهکشان ها به بهترین شکل توصیف می کند، در حالی که مکانیک کوانتومی نیز بخوبی جهان را در مقیاس بسیار کوچک مثل اتم ها و مولکول ها شرح می دهد.

   

  محققان می گویند: اگرمسافر زمانی به گذشته سفر کند و پدر بزرگش را پیش از آشنایی با مادر بزرگ خود  بکشد، به این معنی است که او دیگر نمی تواند وجود داشته باشد، به این نکته"پارادوکس پدر بزرگ"می گویند.

   

  گروهی از دانشمندان استرالیایی برای نخستین بار از ذرات فوتون نور برای شبیه سازی سفر در زمان استفاده کردند، آنها معتقداند در سطح کوانتومی راهی برای جلوگیری از پارادوکس پدر بزرگ یافته اند.

   

  محققان دانشگاه کوئینزلند در استرالیا توانستند پدیده "سفر در زمان" را برای ذرات نور (فوتون ها) از طریق کرمچاله شبیه سازی کنند.

   

  نظریه نسبیت اینشتین امکان سفر در زمان گذشته را با دنبال کردن یک مسیر از خمیدگی فضا زمان به نقطه آغاز در فضا نشان می دهد. این احتمالا فیزیکدانان و فلاسفه را از زمان کشف آن توسط کورت گودل در سال ۱۹۴۹ تاکنون متحیر کرده است، چرا که بنظر باعث ایجاد تناقضاتی مانند تناقض سفر به گذشته در جهان کلاسیک می شود که در آن فرد می تواند از پیش از ازدواج پدربزرگ و مادربزرگ خود با کشتن پدر بزرگش از تولد خود اجتناب کند.

   

  اما محققان معتقدند، سفر در زمان در جهان های موازی کوانتومی می تواند از چنین تناقضاتی جلوگیری کند. در واقع با سفر به گذشته گیتی به دو جهان و خطهای زمانی مختلف تقسیم می شود. در یک خط زمانی فردی  که شما کشته اید شبیه به پدر بزرگتان است، ولی تفاوت دارد، زیرا شما اکنون در جهان موازی قرار دارید. پژوهش اخیر این امکان را با نظریه ی کوانتوم سازگار می داند.

   

  پل کیهانی اینشتین روزن که اصطلاحا کرمچاله هم نامیده می شود کرمچاله، مسیر میان بر کیهانی است که دو نقطه دور دست در پهنه فضا زمان را به همدیگر متصل می کند.

   

  به گفته محققان استرالیایی با توجه به شبیه سازی رفتار ذرات یک فوتون که از میان یک کرم چاله سفر کرده و با خود قدیمی ترش تعامل برقرار کرد. این امر با استفاده از تعادل ریاضیاتی بین دو مورد محقق شده است. در مورد اول، فوتون یک از میان یک کرم چاله به گذشته سفر کرده و سپس با نسخه قدیمی ترش تعامل برقرار کرد. در مورد دوم، فوتون دو از میان مسیر عادی فضا زمان سفر کرده اما با فوتون دیگری که در یک کانال شمارنده/زمان سنج برای همیشه گیر افتاده بود تعامل برقرار کرد.  دانستنی و سرگرمی| علمی
  نام منبع: باشگاه خبرنگاران
  شماره مطلب: 2529
  دفعات دیده شده: 4521 | آخرین مشاهده: 1 ساعت پیش
مرتبط
 • زندگینامه دکتر علی جوان

  زندگینامه دکتر علی جوان
  نمی خواهم همه چیز برای همه کس باشم، من تنها می خواهم چیزی برای کسی باشم، کسی مثل تو، مثل ما، مثل یک ایرانی، فرقی نمی کند؛ شاید منظور او کسانی است که محتاج تکنولوژی امروزند. در نهمین روز سرد دی ماه سال 1305 پسرکی آذری زبان در کوچه پس کوچه های تهران قدم به دنیای نور گذاشت؛ دنیایی …
  صفحات داخلی | اجتماعی | سه‌شنبه 22 اسفند 1391
 • همبازی جدیدی که کودکان را از پشت رایانه بلند خواهد کرد!

  همبازی جدیدی که کودکان را از پشت رایانه بلند خواهد کرد!
  نوعی گجت بی سیم با هدف تشویق کودکان به ورزش، بازی های بیرون از منزل را به بازی های ویدیوئی تخیلی تبدیل خواهد کرد.
  خبر | اجتماعی | شنبه 17 اسفند 1392
 • تولید صفحات خورشیدی با بیشترین بازده جهانی در کشور

  تولید صفحات خورشیدی با بیشترین بازده جهانی در کشور
  ·      در حال حاضر بسیاری از کشورهای پیشرفته به دنبال استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و به ویژه فناوری سلول های خورشیدی به منظور استفاده از انرژی خورشید هستند و تحقیقات بنیادین و کاربردی بسیاری نیز در این زمینه انجام شده است. یکی از محققان کشور سلول های …
  صفحات داخلی | اجتماعی | دوشنبه 4 شهریور 1392
 • اموزشگاه های ازاد فنی و حرفه ای زنجان


  اسامی آموزشگاههای آزاد حقیقی فعال استان زنجان مجتمع های آموزشی   ردیف آموزشگاه نام مدیر آدرس تلفن ملاحظات 1 پرستو مهرانگیز مخترع خ استانداری ک مهدیه ک ش احدیان پ28 3234615   2 خزر …
  صفحات داخلی | اجتماعی | سه‌شنبه 28 خرداد 1392
 • ساخت تلسکوپ غول پیکر یک میلیارد دلاری برای کشف حیات بیگانه تا پنج سال آینده

  ساخت تلسکوپ غول پیکر یک میلیارد دلاری برای کشف حیات بیگانه تا پنج سال آینده
  ستاره شناسان بر این باورند که بهترین راه شناسایی حیات بیگانه می تواند جست وجو برای گرمای تولید شده توسط تمدنهای دیگر با استفاده از یک مگاتلسکوپ باشد که برنامه ریزی برای ساخت آن آغاز شده است.
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 22 خرداد 1392