فراخوانی ...
هنرستان هنرهای تجسمی اصفهان؛ گنجینه ای غنی از آثار هنری نسخه چاپی RSS
 • یکشنبه 23 مهر 1391 ساعت 11:20
  هنرستان هنرهای تجسمی اصفهان؛ گنجینه ای غنی از آثار هنری

  بسیاری از ایرانیان، اصفهان را با نمادهای تاریخی و معماری چون سی و سه پل، میدان نقش جهان و منارجنبانش می شناسند و در هر سفری که به این شهر دارند، به دیدن این اماکن دیدنی زیبا می روند.

  در حالیکه می توان در کنار زیبایی های سی و سه پل، معماری دیدنی منارجنبان و هنر کاشی کاری میدان نقش جهان، با گنجینه ای از هنر اصیل ایرانی در دل هنرستان هنرهای زیبای این شهر آشنا شد.

  خیابان مطهری، حد فاصل خیابان شمس آبادی و پل آذر، ساختمانی قدیمی در حیاطی وسیع مربوط به اواخر دوره پهلوی اول قرار دارد که اکنون هنرستان هنرهای زیبای پسران این شهر است.

  البته این مدرسه پیش از انقلاب اسلامی شامل هنرجویان دختر و پسر بود و از سال 1357 و توقفی چند ساله در فعالیت خود، از سال 1361 و بعد از تفکیک پسران و دختران به هنرستانی برای پسران اختصاص یافت.

  در بخشی از ساختمان شمالی این هنرستان، موزه ای دو طبقه از آثار هنری هنرجویان این مدرسه طی سال های متمادی قرار دارد.

  هنرستان هنرهای تجسمی اصفهان سال 1315 و با مدیریت فردی به نام ˈعیسی بهادریˈ که طراح و بافنده فرش بود، آغاز به کار کرد.

  بهادری نزدیک به سی سال در این سمت حضوری مفید و ارزشمند داشت و با مدیریت خود توانست این هنرستان را به مرکزی مهم در پرورش هنرهای صنایع دستی تبدیل کند؛ بطوریکه طی سال ها فعالیت، این هنرستان به یکی از مهمترین مرکزهای آموزش هنر در اصفهان و حتی ایران تبدیل شد.

  هدف از تاسیس این مدرسه که در اسفند 1383 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده، شناسایی و معرفی جوانان مستعد در رشته های تجسمی و آموزش تخصصی آنها بود و در سال های طولانی فعالیت این مرکز آموزشی نیز هزاران هزار هنرجو در رشته های مختلف هنری فارغ التحصیل شدند که برخی آنها از جمله چهره های شاخص هنر و امروزه به عنوان اساتید این رشته ها شناخته می شوند.

  از سال 1388 و بعد از سه سال مرمت و بازسازی در ساختمانی دو طبقه در بخش شمالی محوطه این مدرسه، موزه ای راه اندازی شد که اکنون با بیش از 300 اثر هنری در رشته های فرش، منبت، معرق، مینا، نقاشی، قاب سازی، زر بافی، سرامیک، معرق چوب و قلم زنی از آثار هنرآموزان قدیم و استادان امروز هنر نصف جهان، به عنوان گنجینه ای زیبا و دیدنی از گذشته تا امروز می درخشد.

  70 یا 80 درصد آثار عرضه شده در این موزه، پروژه های فارغ التحصیلی هنرجویان سال آخر مدرسه است، بنابراین بازدید کننده این آثار باید بداند که خالق بسیاری از این آثار هنری جوانانی 17 یا 18 ساله هستند که هنر دستشان در این موزه گردآوری شده است.

  اما به راستی زیبایی و پختگی برخی آثار، بیننده را بابت سن خالقان آنها دچار تردید می کند.

  در کنار پرو‍ژه های فارغ التحصیلی دانشجویان، آثاری از برخی اساتید این هنرستان نیز در معرض دید قرار گرفته است.

  طبقه اول نمایشگاه به آثار نقاشی، مینیاتور و طراحی اختصاص دارد. در راهروی ورودی این موزه نیز تصویری نقاشی شده از استاد ˈعیسی بهادریˈ هنرمند و مدیر مدرسه نصب شده است.

  تصاویری قدیمی از مدرسه چهارباغ با تاریخ 1327، مسجد امام در دهه 40 و بنای تاریخی چهلستون مربوط به سال 1321 به همراه ظرایف و زیبایی های معماری این بناها همه از جذابیت های این آثار است.

  بخشی از آثار این موزه نیز به کارهای مینیاتوری و نگارگری هنرجویان اختصاص دارد که داستان هایی از خسرو و شیرین، لیلی و مجنون و یا صحنه شکار و یا تصویری از حافظ شیرازی در میان این تابلوها به چشم می خورد.

  اما یکی از مهمترین بخش های این موزه در طبقه اول ساختمان، اختصاص به آثار استاد برجسته مینیتاتور ˈمحمود فرشچیانˈ دارد.

  در میان تابلوهای عرضه شده در این بخش اثری با تاریخ 1339 قرار دارد که استاد فرشچیان، ˈرودکیˈ شاعر بلند آوازه ایرانی را در حال نواختن چنگ ترسیم کرده است.

  تصویر مردی سالخورده و مغموم نشسته در پای درخت از دیگر آثار استاد فرشچیان است که وی عنوان ˈافسوس که نامه جوانی طی شدˈ را بر آن نهاده است.

  این تابلوها گرچه مربوط به سال ها پیش است و هنوز پختگی کارهای آخر استاد فرشچیان را ندارد، اما همچنان یکی از زیباترین و ظریف ترین آثار رشته مینیاتور محسوب می شود.

  بازدید کننده در طبقه دوم موزه هنرستان هنرهای زیبای پسران اصفهان، با آثاری چون فرش های دستباف، انواع تابلو فرش و میز و صندلی هایی از خاتم، سفال های منقش به طرح های سنتی و انواع پارچه های زری باف و ابریشمی روبرو می شود.

  در بخشی از این طبقه، تصاویری نقاشی شده از اساتید برجسته موسیقی از جمله ˈجلیل شهنازˈ، ˈجلال تاج اصفهانیˈ و ˈابوالحسن صباˈ در معرض دید قرار گرفته است که هنرجویان در سال های ابتدایی دهه 60 آنها را به تصویر کشیده اند.

  علاوه بر هنرمندان یاد شده، در این موزه آثاری از افرادی چون عباس پور سقا، هوشنگ جزی زاده، احمد کوشش، قلی دادخواه، اکبر مصری پور، سیدمهدی هاشمی، بهرام طاهری و جمع کثیری از هنرمندان نصف جهان به نمایش گذاشته شده است.

  در مجموع بازدید از این موزه علاوه بر مشاهده آثار هنری و سنتی برگرفته از فرهنگ ایرانی، سیر تحول نگاه هنرمندان و اساتید تجسمی را نشان می دهد؛ قدمت تاریخ برخی از آثار از دیگر جذابیت های مشاهده این نمایشگاه است.

  از نکات جالب درباره تاریخچه این هنرستان این است که چندی پیش مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان اصفهان قصد داشت بخشی از ساختمان این هنرستان را برای استقرار موقتی اداره شهرستان های فرهنگ و ارشاد این شهر اختصاص دهد که این امر با مخالفت های بسیاری بخصوص از سوی سازمان میراث فرهنگی همراه شد.

  مخالفت هنرجویان این هنرستان با این تغییر کاربردی نیز در نهایت نتیجه داد و اداره ارشاد استان به ساختمان معروف ˈشیشه آبیˈ در همسایگی این هنرستان منتقل شد  خبر| اجتماعی
  نام منبع: خبرگذاری ایرنا
  شماره مطلب: 555
  دفعات دیده شده: 3831 | آخرین مشاهده: 1 ساعت پیش
مرتبط
 • دانشگاه علمی – کاربردی فرهنگ و هنر در بندرعباس راه اندازی می شود


  انوشیروان پیشدار در این خصوص گفت: با توجه به ظرفیت های بسیار خوب فرهنگی  - هنری هرمزگان، نیاز بود سال ها قبل، این دانشگاه در بندرعباس راه اندازی شود که پس از پیگیری های مستمر مجوز آن نهایی شده است. وی افزود: هم اکنون هرمزگان دارای هنرستان هنرهای زیبا، آموزشگاه های مختلف فرهنگی …
  خبر | اجتماعی | چهارشنبه 17 آبان 1391
 • 20 هزار مترمربع به فضاهای فرهنگی و هنرستان های زنجان افزوده می شود


  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: با بهره برداری از پروژه های عمرانی در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، 20 هزار متر مربع به فضاهای فرهنگی و هنری این استان اضافه می شود. علی سهندی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: هنرستان هنرهای تجسمی پسران در شهرک نصر با 85 …
  خبر | اجتماعی | سه‌شنبه 28 شهریور 1391
 • امضای تفاهم نامه بین فرهنگ و ارشاد اسلامی با فنی و حرفه ای همدان(برگزاری تئاتر استانی)

  امضای تفاهم نامه بین فرهنگ و ارشاد اسلامی با فنی و حرفه ای همدان(برگزاری تئاتر استانی)
  برگزاری جشنواره تئاتر استانی در نهاوند، امضای تفاهم نامه بین فرهنگ و ارشاد اسلامی با فنی و حرفه ای همدان، اجرای پنج نمایش در نهاوند و .. برخی عناوین اخبار این بخش است.  رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نهاوند گفت: بیست و چهارمین جشنواره تئاتر استان همدان یکم …
  خبر | اجتماعی | چهارشنبه 8 شهریور 1391
 • برگزاری ویژه برنامه «جشن فجر» هنرستان سوره در حوزه هنری مازندران

  برگزاری ویژه برنامه «جشن فجر» هنرستان سوره در حوزه هنری مازندران
  به مناسبت گرامیداشت سی وششمین دهه فجر انقلاب اسلامی، حوزه هنری استان مازندران با همکاری هنرستان سوره ویژه برنامه فجر انقلاب اسلامی را با حضور مسئولین و هنرآموزان هنرستان دخترانه ساری برگزار کرد .
  خبر | اجتماعی | چهارشنبه 15 بهمن 1393
 • ثبت نام 30 تیم دانشجویی در مسابقات ملی بازی سازی رایانه ای

  ثبت نام 30 تیم دانشجویی در مسابقات ملی بازی سازی رایانه ای
  دبیر سومین مسابقات ملی بازی سازی رایانه ای از ثبت نام 30 تیم از دانشگاه های دولتی، پیام نور و آزاد اسلامی سراسر کشور برای شرکت در این دوره از مسابقات خبر داد.
  خبر | اجتماعی | چهارشنبه 20 فروردین 1393