فراخوانی ...
راه‌اندازی 20 رشته هنرستانی منطبق با بازار کار/ افزایش 14 میلیونی دانش آموزان نسخه چاپی RSS
 • پنج‌شنبه 18 آبان 1391 ساعت 10:25
  راه‌اندازی 20 رشته هنرستانی منطبق با بازار کار/ افزایش 14 میلیونی دانش آموزان

  کاهش سرانه مطالعه معلمان، برچیده شدن تابلوی مدارس قرآنی و رد این موضوع از سوی مسوولان آموزش و پرورش، پرداخت حقوق معلمان قرآنی، مژده به معلمان خارج از کشور برای پرداخت حقوق شان، جذب 45 درصدی دانش آموزان در هنرستانها، موافق نبودن آموزش و پرورش با استفاده دانش آموزان از تلفن همراه، جذب 90 درصدی هنرستانی ها در بازار کار، پرداخت اعتبار تجهیز هنرستانها با تاخیر و ... از مهمترین اخبار آموزش و پرورش در این هفته بود.

    این هفته اخبار آموزش و پرورش با اعلام کاهش سرانه مطالعه معلمان به عنوان یکی از تبعات اجرای نظام 6.3.3 آغاز شد. این موضوع را مرتضی نظری به عنوان کارشناس آموزشی در قالب پژوهش های انجام شده روی مطالعه فرهنگیان مطرح کرده و معتقد است: یکی از پیامدهای اجرای طرح 6.3.3 شلوغی بیش از اندازه کلاسهای درسی است که بالطبع این موضوع می تواند در کاهش سرانه مطالعه معلمان نقش بسزایی داشته باشد.

  وی توضیح داده است که شلوغی کلاسها از یک سو و مسائل معیشتی از سوی دیگر کتابخوانی و پژوهش را در مدارس به حداقل رسانده است، این در حالی است که نسل امروز در دوره ای به سر می برد که هر روز تازه های دنیای نانو و شگفتی های فناوری او را احاطه و غوطه ور می کند به نحوی که دامنه اطلاعات نوجوانان ایرانی بسیار بیشتر از معلمان و کتابهای درسی است و امروز شاهدیم که سواد دانش آموزان از معلمان سبقت گرفته است.

  جمع آوری تابلوی مدارس قرآنی

  یکی از اخبار مهم این هفته آموزش و پرورش خبر برچیده شدن تابلوی مدارس قرآنی بود که تعدادی از مدیران مدارس شهر تهران این موضوع را در تماس با خبرگزاری مهر عنوان کردند. به گفته این مدیران مدارس گویا کسری بودجه آموزش و پرورش برای پرداخت حقوق و دستمزد مربیان این مدارس و نبود فضای کافی برای دانش آموزان منجر به تصمیم گیری جدیدی برای مدارس قرآنی مبنی بر برچیده شدن تابلوهای آبی رنگ مدارس قرآنی شده است. این در حالی است که دو سال پیش مدیران اکثریت مدارس موظف به تابلوی نصب مدارس قرآنی در سردر مدرسه شده و هر مدیر می بایست برای نصب تابلو یکصد هزار تومان هزینه می کرد.

  هیچ مدیری حق جمع آوری تابلوی مدارس قرآنی را ندارد

  البته این موضوع از سوی وزیر آموزش و پرورش و همچنین مدیر کل قرآن، نماز و عترت تکذیب شد. همچنین  محمد بنیادی در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد: هیچ مدیری حق جمع آوری تابلوی مدارس قرآنی را ندارد.
  وی افزود: رویکرد آموزش و پرورش توسعه تربیت قرآنی است و به همین دلیل علاوه بر 10 هزار مدرسه قرآنی که در نوبت عصر فعالیت می کنند، مجوز یک هزار و 311 مدرسه تخصصی قرآن در نوبت صبح صادر شده است.

  همچنین وزیر آموزش و پرورش ضمن رد این موضوع درباره عدم پرداخت دستمزد به معلمان قرآنی توضیح داد: آموزش و پرورش هیچ مشکلی برای پرداخت حقوق معلمان در مدارس قرآنی ندارد و حقوق آنها به صورت کامل پرداخت شده است. البته در برخی استانها مدیران به اشتباه تصور می کردند که نباید به معلمان اضافه کار پرداخت شود که به آنها اعلام شد اضافه کار معلمان مدارس قرآنی به صورت کامل پرداخت شود.

  پرداخت اعتبار تجهیز هنرستان ها با تاخیر دو- سه ماهه

  همایش سراسری توسعه آموزش های فنی حرفه ای و کار ودانش در افق 1404 این هفته با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

  در این همایش محمدرضا رحیمی درباره عدم پرداخت اعتبار تجهیز هنرستان ها توضیح داد: امسال دولت با توجه به فشارهای درونی و بیرونی بدشانسی آورد. 31 میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز هنرستانها با توجه به نقش موثر آنها در بازار کار رقمی نیست اما آموزش و پرورش باید دو، سه ماه صبر پیشه کند تا بتوان این اعتبار را به آنها اختصاص داد.

  به گفته وی، تاسیس 1200 هنرستان در طول یک سال کار بزرگی است و قطعا آثار این اقدامات در آینده نزدیک در جامعه هویدا خواهد شد. در حال حاضر 12-13 میلیون دانش آموزان و 4-5 میلیون دانشجو در کشور وجود دارد که امکان استخدام همه آنها نیست.

  راه‌اندازی 20 رشته در هنرستان ها منطبق با بازار کار

  در این همایش حمیدرضا حاجی بابایی از راه اندازی 20 رشته تخصصی در هنرستان های کشور باتوجه به نیاز بازار کار خبرداد و گفت: تلاش آموزش و پرورش برای جذب دانش آموزان به هنرستان ها قابل تقدیر است ،چرا که این وزارتخانه قرار بود تا پایان برنامه پنجم 50 درصد دانش آموزان را جذب هنرستانها کند که هم اکنون این اتفاق افتاده است و گام بعدی ما جذب 70 درصدی دانش آموزان تا پایان برنامه پنجم است.

  اصلاح روند صدور کارنامه هدایت تحصیلی

  امسال آموزش و پرورش عزم خود را برای جذب دانش آموزان به سمت هنرستان ها جزم کرده است و از سال تحصیلی جدید نیز کار اصلاح صدور کارنامه هدایت تحصیلی را آغاز کرده است. به این معنی که دانش آموزان کلاس ششمی پس از سه سال تحصیل می توانند کارنامه هدایت تحصیلی خود را از مقطع سوم راهنمایی دریافت کرده و از سال اول دبیرستان به صورت تخصصی در رشته و مهارت مورد علاقه خود مشغول به تحصیل شوند.
  ابراهیم سحرخیز معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش در این زمینه توضیح داد: این اقدام به منظور تشویق دانش آموزان به انتخاب رشته های فنی ــ حرفه ای و کار و دانش صورت می گیرد و بدین منظور باید روند صدور کارنامه هدایت تحصیلی برای دانش آموزان ششم ابتدایی اصلاح شود.

  تشکیل ستاد اجرایی برای نظارت به اجرای 6.3.3

  اجرای نظام جدید 6.3.3 همچنان در میان فرهنگیان، منتقدان و مجلسی ها بحث برانگیز است و بسیاری از منتقدان آموزشی به رغم اجرایی شدن آن به نحوه اجرای آن نقدهایی را وارد می کنند.
  در این زمینه معاون پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش و پرورش از تشکیل ستاد اجرایی تحول و رصد اجرایی نظام 6.3.3 خبر داده و گفته است: استان‌های کشور باید به صورت ماهانه گزارش های خود را به سازمان پژوهش و برنامه ریزی ارائه دهند.
  به گفته حجت‌الاسلام بهرام محی‌الدین محمدیان نظام 3-3-6 به تازگی اجرایی شده و هنوز مشکلات خود را نشان نمی‌دهد و برای بررسی این نظام ستاد اجرایی تحول و رصد اجرایی تشکیل شده است. همچنین سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی بازدیدها و نظارت‌های حضوری در فرآیند تولید محتوا و اجرا نیز انجام می‌دهد.

  آموزش و پرورش موافق استفاده از تلفن همراه در مدرسه نیست

  موبایل دانش آموزی از دیگر موضوعاتی است که همچنان مخالفان و موافقان خاص خود را دارد. اما در این میان موضع گیری وزیر آموزش و پرورش در این زمینه از نکات حائز اهمیت است.

  حاجی بابایی اعلام کرده است که تمایلی برای تصمیم‌گیری درباره موبایل دانش‌آموزی ندارد و گفته است:هیچگونه تصمیمی در این باره اتخاذ نکرده‌ایم و تمایلی هم برای تصمیم گیری در این باره نداریم.
  اما از سوی دیگر معاون اموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش ضمن عدم موافقت این وزارتخانه مبنی بر استفاده نکردن دانش آموزان از تلفن همراه می گوید: تلفن همراه دانش‌آموزی موجب سلب تمرکز دانش‌آموزان می‌شود و با نگاه کارشناسی، استفاده از آن در مدرسه برای دانش‌آموزان ممنوع است.
  فاطمه قربان توضیح داده است: آموزش و پرورش به هیچ وجه موافق استفاده از تلفن همراه در مدرسه نیست، چرا که فرایند آموزش و یادگیری دانش‌آموزان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تولید این گونه تلفن‌ها به دلیل نگاه اقتصادی برخی افراد برای کسب منفعت صورت گرفته است.

  پیش بینی افزایش 14 میلیونی دانش آموزان در 1404

  خبر دیگر مربوط به پیش بینی رئیس مرکز آموزش و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش درباره تعداد دانش آموزان در سال 1404 است.

  یوسف نوری با بیان اینکه هم اکنون تعداد دانش اموزان کشور 12 میلیون 527 هزار و 350 نفر است، گفت: تا سال 92 پیش بینی می‌شود تعداد دانش آموزان با افزایش 30 هزار نفری مواجه شود؛ ضمن آنکه طبق آمار، روند افزایش جمعیت دانش آموزی در پایه میانی پیش بینی می‌شود.

  به گفته رئیس مرکز آمار و فناوری وزارت آموزش و پرورش، بر اساس آمار و طبق پیش بینی این مرکز سال 1404 تعداد دانش آموزان با روند افزایشی فعلی به 14 میلیون و 228 هزار نفر خواهد رسید که طی این سالها نیز 48 درصد دانش آموزان را دختران و 52 درصد را دانش آموزان پسر تشکیل خواهند داد.  خبر| اجتماعی
  نام منبع: خبرگزاری مهر
  شماره مطلب: 644
  دفعات دیده شده: 3263 | آخرین مشاهده: 2 ساعت پیش
مرتبط
 • مروری بر عملکرد آموزش و پرورش در دولت‌های نهم و دهم(توسعه آموزش فنی حرفه ای)

  مروری بر عملکرد آموزش و پرورش در دولت‌های نهم و دهم(توسعه آموزش فنی حرفه ای)
  آموزش و پرورش به عنوان دستگاه متولی تعلیم و تربیت همواره برنامه‌های خود را تغییر داده است تا بتواند نظام آموزشی خود را متناسب با نیازها و برنامه‌های جامعه پیش ببرد و در سالهای اخیر این دگرگونی شتاب بیشتری به خود گرفت و با رونمایی از سند تحول بنیادین این وزارتخانه برای …
  خبر | اجتماعی | چهارشنبه 8 شهریور 1391
 • راه اندازی نخستین هنرستان انیمیشن در فارس

  راه اندازی نخستین هنرستان انیمیشن در فارس
  نخستین هنرستان انیمیشن فارس در شیراز راه اندازی شد. مدیر کل آموزش و پرورش فارس گفت: نخستین هنرستان انیمیشن فارس در ۲ واحد جداگانه ویژه دختران و پسران ظرفیت پذیرش ۲۰۰ دانش آموز را دارد.
  خبر | اجتماعی | شنبه 23 شهریور 1392
 • معرفی هنرستان بهشتی


  یکصدمین مهر در قدیمی ترین مدرسه فعال ایران سال 1285،طهران ،میدان توپخانه ، پشت میدان مشق ،مدرسه دولتی ایران و آلمان سال 1385 ، تهران ، خیابان امام خمینی ، خیابان 30 تیر ،مقابل کتابخانه ملی ایران هنرستان صنعتی تهران (شهید بهشتی ) این هنرستان تنها مر کز آموزشی فعال باقدمت …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 21 فروردین 1392
 • تحصیل 900 هزار دانش آموز در رشته های فنی حرفه ای و کاردانش

  تحصیل 900 هزار دانش آموز در رشته های فنی حرفه ای و کاردانش
  بیش از 900 هزار دانش آموز در رشته های فنی حرفه ای و کاردانش اداره های کل آموزش و پرورش سراسر کشور تحصیل می کنند.ابراهیم سحرخیز گفت: از مجموع یک میلیون و 800 هزار دانش آموز سال های دوم و سوم متوسطه سراسر کشور بیش از 900 هزار نفر در رشته های فنی و حرفه ای کاردانش تحصیل می کنند. …
  خبر | اجتماعی | پنج‌شنبه 25 آبان 1391
 • دانش آموزان ممتاز هنرستانی بدون کنکور وارد دانشگاه می‌شوند

  دانش آموزان ممتاز هنرستانی بدون کنکور وارد دانشگاه می‌شوند
  ابراهیم سحرخیز با بیان این مطلب گفت: به منظور تشویق دانش آموزان به انتخاب رشته های فنی - حرفه ای و کار و دانش طرحی را با عنوان ورود بدون کنکور دانش آموزان ممتاز هنرستانی به دانشگاه شهید رجایی تدوین کرده ایم.
  خبر | علمی | شنبه 20 آبان 1391