فراخوانی ...
اجرای«نظام صلاحیت حرفه‌ای» از شش ماه آینده/نحوه تایید صلاحیت شغلی افراد نسخه چاپی RSS
 • سه‌شنبه 7 آذر 1391 ساعت 11:32
  اجرای«نظام صلاحیت حرفه‌ای» از شش ماه آینده/نحوه تایید صلاحیت شغلی افراد معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه نظام صلاحیت حرفه‌ای در هفته گذشته به طور کامل تکمیل شد، گفت: امیدواریم تا شش ماه آینده این نظام به طور کامل اجرایی و عملیاتی شود.

  دکتر برزویی در یک نشست خبری در این دانشگاه، با بیان اینکه در این زمینه جلسات زیادی در هیات دولت با محوریت دانشگاه علمی کاربردی و همکاری دانشگاه فنی حرفه‌ای برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس این آیین‌نامه، پس از آن هر فردی برای استخدام در دستگاه‌های اجرایی، حوزه‌های صنفی و دستگاه‌های خصوصی و عمومی باید صلاحیت حرفه‌ای و توانمندی آن شغل را احراز کند.

  تقسیم صلاحیت‌ها به 10 سطح مختلف

  وی با بیان اینکه در این نظام، صلاحیت‌ها به 10 سطح مختلف تقسیم‌ شده‌اند، گفت:‌ تا شش ماه آینده هر نوع استخدام در کشور متناسب با این نظام انجام خواهد شد.

  معاون آموزشی دانشگاه علمی کاربردی با اشاره به نحوه تایید صلاحیت افراد، تصریح کرد: در این زمینه شاخص‌های متعددی وجود دارد که بر اساس آزمون مشخص خواهد شد که ممکن است این شاخص‌ها نیاز به آموزش داشته باشد، اما افراد می‌توانند با توجه به سوابق، دوره‌ها و توانمندی فردی این شاخص‌ها را نیز کسب کرده باشند.

  برزویی ادامه داد: بنابراین کسانی که در نظام آموزش مهارتی تحصیل کرده باشند، در اولویت صلاحیت هستند، چرا که با توجه به اینکه از سال گذشته در دانشگاه علمی کاربردی آموزش‌ها را شغل‌ محور کرده‌ایم، این افراد غالبا نیاز به آموزش نخواهند داشت.

  لزوم تایید صلاحیت شرکت‌های خارجی برای انجام کار در ایران

  وی با بیان اینکه حتی شرکت‌های خارجی که بخواهند در پروژه‌های ایرانی شرکت کنند، ابتدا باید تایید صلاحیت شوند، گفت: مگر اینکه تفاهم‌نامه‌ای بین دو کشور امضا شود و بر اساس آن، آن شرکت در همه پروژه‌های داخل کشور تایید شده باشد.

  پوشش بیمه‌ای در صورت تایید در نظام صلاحیت حرفه‌ای

  معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی همچنین با بیان اینکه کسانی که تابحال صلاحیت حرفه‌ای را در نظام‌هایی مثل نظام مهندسی کسب کرده‌اند، باید در این قالب به کار خود ادامه دهند، گفت: از این به بعد کسانی تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت که در نظام صلاحیت حرفه‌ای تایید شده باشند.

  تدوین نظام احراز اشتغال

  برزویی درباره تدوین نظام احراز اشتغال نیز گفت: این نظام در حال تدوین است و تابحال پنج ویرایش آن تکمیل شده که به زودی نهایی خواهد شد.

  تصویب 36 رشته جدید کارشناسی ارشد

  وی همچنین درباره دوره‌های کارشناسی حرفه‌ای ارشد و مهندسی فناوری ارشد، تصریح کرد: در سال جاری، 36 رشته جدید را در وزارت علوم مصوب کردیم که تمامی این دوره‌ها هدفمند و پروژه‌ محور هستند.

  معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه بر اساس نیاز پروژه‌ها، رشته تعریف می‌شوند، گفت: به عنوان مثال سال گذشته در 16 رشته محل پذیرش داشتیم که در سال جاری این رشته‌ها به هفت عدد کاهش یافته است، چرا که در برخی از این رشته‌ها دیگر نیازی به پذیرش دانشجو نداریم.

  ایجاد سه دوره حرفه‌ای ارشد در زمینه خودروسازی

  برزویی با اشاره به انحصاری بودن صنعت خودرو و مشکل تولید قطعات خودرو در کشور، گفت: سه دوره حرفه‌ای ارشد را در زمینه خودروسازی ایجاد کرده‌ایم که با همکاری شرکت ایران خودرو، در محل تحقیقات خودروسازی کشور این رشته‌ها برگزار خواهد شد.

  کاهش ظرفیت‌های خالی دانشگاه

  وی با اشاره به افزایش پذیرش دانشجو در دانشگاه جامع علمی کاربردی، گفت: در حال حاضر نسبت صندلی‌های خالی دانشگاه کاهش یافته و در برخی از رشته‌ها صفر است.

  معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه از سال 89 ظرفیت برخی از زیر نظام‌ها بین 20 تا 30 درصد کاهش داشته است، گفت: حتی در برخی از دانشگاه‌ها کاهش ظرفیت 60 درصدی را داشته‌ایم. این در حالی است که جمعیت دانشجویی دانشگاه علمی کاربردی از سال 89 از 390 هزار نفر به 600 هزار نفر افزایش پیدا کرده‌ است.

  برزویی افزود: در حال حاضر دانشگاه جامع علمی کاربردی 968 مرکز، بیش از 40 هزار مدرس و بیش از 600 هزار دانشجوی فعال دارد.

  وی همچنین درباره رشته مدیریت خانواده، گفت: این رشته که متقاضیان آن بیشتر خانم‌های خانه‌دار بوده‌اند، در سال 89 حدود 10 هزار دانشجو داشت که این رقم امروز به 30 هزار افزایش پیدا کرده است، که رشد 300 درصدی را نشان می‌دهد.

  معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی همچنین با اشاره به برگزاری دوره‌های کاردانی غیر حضوری برای برخی مشاغل خاص، گفت: برخی از افراد در شوراها و دهیاری‌ها آموزش لازم را ندارند و از سطح تحصیلات پایینی برخوردارند، بنابراین رشته‌ای به نام کاردانی حرفه‌ای امور دهیاری‌ها و شوراها به صورت غیر حضوری ایجاد شده است.

  کسب مجوز موسسه علمی کاربردی شهرداری تهران

  برزویی همچنین از کسب مجوز موسسه علمی کاربردی شهرداری تهران خبر داد و گفت: شهرداری تهران در صدد این است که تعداد مراکز خود را به 15 مرکز افزایش دهد و تمامی مباحث مربوط به شهرداری را به صورت آموزشی برگزار کند.

  وی افزود: همچنین امسال هشت مرکز جدید ورزشی راه‌اندازی شد که بر این اساس 30 عنوان دوره ورزشی و مربی‌گری ایجاد کردیم.

  معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه تمام موسسات آموزش عالی آزاد به طور کامل به دانشگاه علمی کاربردی منتقل شد، تصریح کرد: در این زمینه 26 موسسه آموزش عالی در 16 استان کم‌برخوردار یا محروم ایجاد کردیم که شش مرکز آنها در استان‌هایی بوده است که تابحال حتی یک موسسه نیز نداشته‌اند.

  برزویی همچنین با تاکید بر پروژه محور بودن رشته‌های ایجاد شده در دانشگاه علمی کاربردی، گفت: در این زمینه رشته‌هایی از قبیل مهندسی فناوری ارشد طراحی موتور خودرو با عنوان پروژه طرح توسعه و ارتقای موتورهای ملی خانواده EF، مهندسی فناوری ارشد تولید نان صنعتی، مهندسی فناوری ارشد سیستم‌های مکاترونیکی خودرو، کارشناسی حرفه‌ای ارشد بهینه‌سازی لجستیک بنادر و کارشناسی حرفه‌ای ارشد خبرنگاری بین‌المللی ایجاد شد.  خبر| اجتماعی
  نام منبع: خبرگزاری ایسنا
  شماره مطلب: 714
  دفعات دیده شده: 2844 | آخرین مشاهده: 10 ساعت پیش
مرتبط
 • معرفی رشته مهندسی عمران دانشکده صنعت آب و برق (شهید عباسپور)


  دیباچه:آب، راز ماندگاری جهان و از عناصر اصلی بقا و دوام زندگی در کره زمین است.در عصر حاضر، این ماده حیاتی در مصارف کشاورزی، خانگی و صنعتی نقش اساسی دارد و کمبود آن، مشکلاتی را در اکثر کشورها، بویژه کشورهای خشک و نیمه خشک به وجود آورده است.گفته می شود که در سال های آینده، جهان با …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 30 مرداد 1392
 • استخدام پنج هزار مربی در سازمان فنی حرفه‌ای کشور


  رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای گفت : مجوز استخدام 4 هزار و 800 مربی حق‌التدریس به سازمان فنی حرفه‌ای داده شده که از طریق آزمون سراسری محقق می‌شود.
  خبر | اجتماعی | سه‌شنبه 14 آذر 1391
 • نظام ملی مهارت در دانشگاه‌های علمی کاربردی نهادینه می‌شود

  نظام ملی مهارت در دانشگاه‌های علمی کاربردی نهادینه می‌شود
  معاون دانشگاه علمی کاربردی خراسان‌رضوی گفت: نظام ملی مهارت به سبب مهارت‌افزایی در مشاغل در دانشگاه‌های علمی کاربردی نهادینه می‌شود.
  خبر | اجتماعی | یکشنبه 12 آذر 1391
 • افتتاح هزارمین مرکز دانشگاه جامع علمی و کاربردی

  افتتاح هزارمین مرکز دانشگاه جامع علمی و کاربردی
  هزارمین مرکز آموزش علمی و کاربردی کشور ، با تأکید بر لزوم فراهم کردن بسترهای آموزشی برای دوره های مهارتی در شرکت ملی حفاری ایران در اهواز راه اندازی شد.
  خبر | اجتماعی | دوشنبه 19 اسفند 1392
 • استمرار آموزش های فنی و مهارتی نیروی انسانی، شاهراه مهم خلق حماسه اقتصادی در واحدهای تولیدی و صنعتی می باشد.

  استمرار آموزش های فنی و مهارتی نیروی انسانی، شاهراه مهم خلق حماسه اقتصادی در واحدهای تولیدی و صنعتی می باشد.
  مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران در آیین انعقاد تفاهم نامه همکاری بین گروه صنعتی ایران خودرو و آموزش فنی و حرفه ای این استان گفت: استمرار آموزش های فنی و مهارتی نیروی انسانی، شاهراه مهم خلق حماسه اقتصادی در واحدهای تولیدی و صنعتی می باشد.
  خبر | اجتماعی | چهارشنبه 27 شهریور 1392