فراخوانی ...
ˈکارآفرینیˈ معجزه ˈکارˈ و ˈآفریدنˈ است نسخه چاپی RSS
 • سه‌شنبه 14 آذر 1391 ساعت 11:16

  یکی از ویژگی های کارآفرینی که معجزه ای از ˈکار ˈ و آفریدنˈ است خلاقیت و نوآوری است که می توان آن را از طریق نظام های تربیتی و آموزشی در کودکان تقویت کرد.

  بیکاری هم اکنون یکی از معضلات مهم نه تنها برای کشور های در حال توسعه ، بلکه برای کشورهای توسعه یافته محسوب می شود.


  دستیابی به شغل و ایجاد درآمد می تواند شرایط معیشت را برای افراد و خانواده ها بهبود بخشد، به طوری که با گسترش کارآفرینی در جامعه می توان تولید ثروت کرد و در نهایت این مهم منجر به توسعه عدالت اجتماعی خواهد شد.


  مسئولان به طور عام در اکثر کشورهای در حال توسعه به دلیل عدم برنامه ریزی صحیح با افزایش نرخ بیکاری مواجه هستند و توانایی بکارگیری نیروهای فعال جامعه را ندارند.


  در چنین شرایطی باید به دنبال توسعه کارآفرینی در جامعه بود، ضمن اینکه ضروری است دولتمردان و برنامه ریزان اجتماعی، امکانات خود را برای حمایت از آنها گسترش دهند.


  هم اکنون در بسیاری از کشورها قوانین حمایت از کارآفرینی تنظیم شده و کارآفرینان همواره در حمایت دولتها از طریق موسساتی که برای این منظور ایجاد شده است، قرار دارند.


  حمایت از کارآفرینان نه تنها می تواند باری از دوش دولتها به لحاظ مسئولیت ایجاد اشتغال بردارد، بلکه حمایت از بخش خصوصی محسوب می شود ، زیرا کارآفرینان با تکیه بر توانمندی خود و با حمایت دولتها می توانند اشتغال را در کشورهای خود گسترش دهند و به تولید ثروت بپردازند.


  سیر تحولات جهانی در سال های اخیر ، کارآفرینان را در خط مقدم توسعه اقتصادی قرار داده است. تجربه موفق اکثر کشورهای پیشرفته و نیز برخی از کشورهای در حال توسعه در عبور از بحران اقتصادی به واسطه توسعه کارآفرینی در آن کشورها موجب شده است تا سایر کشورها برای شکل گیری کسب و کارهای نوآورانه اهمیت خاصی قائل شوند.


  کارآفرینان به طور عام دارای ویژگی هایی نظیر خلاقیت، مخاطره پذیری، انعطاف پذیری، توانایی ایجاد ارتباط، انگیزه توفیق طلبی و در نهایت مسئولیت پذیری هستند.


  ویژگی های یاد شده آیا به طور ذاتی در افراد وجود دارد و یا نظامهای آموزشی بستر آن را در میان افراد فراهم می کند؟
  بی تردید، خلاقیت و نوآوری در افراد ذاتی است ، اما شیوه های آموزشی می تواند در بروز خلاقیت موثر باشد.
  کارآفرینی، تنها یک مفهوم است اما این مفهوم در خود رازهای بیشماری از مسائل فردی، فرهنگی، تاریخی و آموزشی را مستتر کرده است.

   


  توسعه کارآفرینی فرآیندی است که برای تحقق آن نه تنها فرد بلکه جامعه نیاز به تغییر و تحول دارد.


  برای توسعه کارآفرینی باید به سراغ پیش دبستانها، مدارس، الگوهای تربیتی، دانشگاهها رفت و برای تغییر نگرش کلی جامعه به منظور نهادینه کردن الگوی کار و تلاش گام برداشت.


  در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، خلاقیت و نوآوری اجزای نظامهای آموزشی در آن کشورها محسوب می شوند. کودکان در حین آموزش به قابلیت های فردی خود پی می برند و می توانند خود را برای آینده فعال آماده کنند.


  نظام های آموزشی در کشورهای توسعه یافته به گونه ای است که بر توانمندی و ابتکار دانش آموز تاکید دارد و دانش آموزان را از محفوظات مجرد ذهنی که نتیجه ای جز خستگی در بر ندارد، مبری می کند به طوری که برخی از دروس نظیر یادگیری علوم بر آزمایشهای عملی و ارائه گزارش از سوی کودکان، تاکید دارد.


  در نظامهای آموزشی پیشرفته دانش آموزان یاد می گیرند فراگیری دروس را به طور عملی انجام دهند و در پایان کار با تاکید بر جمع بندی، گزارشی در خصوص فعالیت هایی که برای یادگیری سپری کرده اند ، تنظیم کنند.


  شرایط یاد شده می تواند خلاقیت و ابتکار و همچنین مسئولیت پذیری را در میان کودکان افزایش دهد. این امر در نهایت منجر به این می شود که دانش آموز توانایی به اتمام رساندن انجام مسئولیتی که بر عهده اش نهاده شده است را می یابد.


  نظام های آموزشی که مبتنی بر آموزه های نظری است دانش آموز را از خلاقیت دور می کند و هرگونه نوآوری که از سوی دانش آموز بکار رود، می تواند برای وی منتج به نتایج نامطلوب شود.


  در چنین شرایط نامطلوبی است که دانش آموزان با جذب حداکثری محفوظات ذهنی خود جذب نظامهای آموزشی بالاتر (دانشگاه) می شوند و در این نظام جدید بندرت پیش می آید که در جهت تغییر خود و حل مشکلی برآیند.


  برای ظهور خلاقیت و نوآوری در بین دانش آموزان باید به سراغ سال های ابتدایی آموزش رفت. آموزه های پیش دبستانی باید مبتنی بر افزایش تفکر خلاق باشد که این مهم نیازمند مربیانی توانا است که خود برای ارائه این گونه آموزه ها توانمند باشند.


  هم اکنون در بسیاری از کشورهای توسعه یافته الزام است که آموزگاران دوره‌ های آموزش و پرورش را بگذرانند تا بتوانند به عنوان معلم در دبستان و یا دبیرستانها استخدام شوند ، در حالیکه در برخی از کشورهای در حال توسعه به طور عام ضعیفترین افراد به لحاظ آموزشی، به سوی آموزش و پرورش سوق داده می شوند.


  در برخی از کشورهای توسعه یافته که موضوع آموزش برای مسئولان و برنامه ریزان اهمیت دارد حتی به آموزگاران یک وعده غذای کامل داده می شود تا معلمان در صورت اهمال در موضوع تغذیه خود، دچار تنش های بی مورد با دانش آموزان نشوند.

   


  در کشورهای پیشرفته همواره تدریس در مقطع دبستان دشوارتر از دیگر مقاطع تحصیلی است و آموزش و پرورش تلاش می کند شرایط را برای دانش آموزان بهینه کند تا خلاقیت و نوآوری و اعتماد به نفس در همان سالهای ابتدایی آموزش در آنها نهادینه شود.


  آموزش در صورتی که با علاقمندی انجام شود ، در روح و روان دانش آموزان نهادینه شده و به آسانی فراموش نمی شود و در زندگی آنها مثمر ثمر خواهد بود.


  فیلم هایی که در کشورهای پیشرفته درخصوص کودکان ساخته می شود، همواره بر خلاقیت کودکان تاکید می کند به طوری که بینندگان از این همه ابتکار یک کودک شگفت زده می شوند.


  در واقع الگویی که از یک کودک در فیلم های یاد شده معرفی می شود به طور عام کودکی خلاق، باهوش و مبتکر است که می تواند موقعیت ها را بهبود دهد.


  کشورهای توسعه یافته نه تنها درنظام های آموزشی کودکان را برای کارآفرینی آماده می کنند، بلکه در زوایای دیگر اجتماعی خلاقیت کودکان را برجسته می سازند و به آنها القا می کنند که می توانند تصمیم گیرنده در شرایط بحرانی باشند.


  بی تردید، نظام آموزشی در ایران با مشکلات متعددی مواجه است. بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی نه تنها موفق به کسب مهارت نمی شوند، حتی اگر زمانی موفق به یافتن شغلی هم شوند از عهده ابتدایی ترین کار که همان نگارش گزارش کار است،به دشواری بر می آیند.


  برخی از کارشناسان بر این باورند که الگوهای اقتصادی براحتی تغییر می کنند ، اما نگرشهای فرهنگی به سختی دچار تغییر خواهند شد و برای تغییر نیاز به زمان بیشتری دارند.


  شکی نیست زمانی کارآفرینی در جامعه نهادینه می شود که فرهنگ کار و تلاش در جامعه الگوی برتر شود.


  هم اکنون اقتصاد ایران نظیر سایر کشورها با برخی مشکلات از جمله بیکاری و سست شدن فرهنگ کار و تلاش مواجه است.


  بی تردید برای بهبود شرایط یاد شده نباید تنها منتظر تغییرات فرهنگی بود.در حالیکه باید نهادهای حمایتی برای کارآفرینان در جامعه ایجاد شود، تغییر الگوهای فرهنگی با تلاشی مضاعف باید در کشور صورت گیرد.


  ˈ
  کارآفرینیˈ معجزه ˈکارˈ و ˈآفریدنˈرا با یکدیگر در خود جای داده است، دو معجزه ای که باید در جامعه ایجاد شود تا بتوان تعالی مردم را تضمین کرد.


     مقاله| اجتماعی
  نام منبع: اداره کل اموزش فنی و حرفه ای استان خراسان رضوی
  شماره مطلب: 771
  دفعات دیده شده: 2882 | آخرین مشاهده: 8 ساعت پیش
مرتبط
 • کارآفرینی و سابقه ان در دنیا

  کارآفرینی و سابقه ان در دنیا
  چکیده: در دنیای درحال تحول امروز، کامیابی از آن جوامع و سازمان هایی است که بین منابع کمیاب و قابلیت های مدیریتی و کارآفرینی منابع انسانی خود رابطه معنی داری برقرار سازد. به عبارتی دیگر جامعه و سازمانی می تواند در مسیر توسعه، حرکت روبه جلو و با شتابی داشته باشد که با …
  مقاله | اجتماعی | سه‌شنبه 28 خرداد 1392
 • تعریف و تاریخچه


  تعریف کارآفرینی و تاریخچه آن چکیده در دنیای درحال تحول امروز، کامیابی از آن جوامع و سازمانهایی است که بین منابع کمیاب و قابلیتهای مدیریتی و کارآفرینی منابع انسانی خود رابطه معنی داری برقرار سازد. به عبارتی دیگر جامعه و سازمانی می تواند در مسیر توسعه، حرکت روبه جلو و …
  صفحات داخلی | اجتماعی | چهارشنبه 19 مهر 1391
 • 9 چالش بازار کار/ اشتغال پایدار برنامه‌ریزی جامع می‌خواهد


  معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری با اعلام 9 چالش فعلی بازار کار، خواستار اتخاذ تدابیر 13 گانه برای بهبود شاخص‌های کلیدی بازار کار شد.  به گزارش خبرنگار مهر، در تازه ترین گزارش نظارتی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهور از شش سال اجرای برنامه …
  خبر | اجتماعی | چهارشنبه 3 آبان 1391
 • مقایسه آموزش فنی و حرفه ای در کشورهای خاورمیانه


  اشاره: مقاله حاضر از سایت سازمان آموزش فنی و حرفه ای نقل شده است. به نظر می رسد در مقایسه با برخی کشورها آموزش های فنی و حرفه ای در ایران پیشرفت خوبی داشته است اگر چه تا رسیدن به نقطه مطلوب راه طولانی در پیش است( در ضمن عنوان مقاله ظاهرا به اشتباه مقایسه آموزش فنی و حرفه ای در …
  مقاله | اجتماعی | چهارشنبه 1 شهریور 1391
 • نقش حمایت های دولت در گسترش کارآفرینی در میان زنان


  نقش حمایت های دولت در گسترش کارآفرینی در میان زنان 1- مقدمه امروزه میزان مشارکت زنان درفعالیت های اقتصادی - اجتماعی، به یکی از شاخص های مهم توسعه انسانی مبدل گردیده است . ولی حضور در بازار کار از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، زیرا فعالیت اقتصادی زنان رابطه مستقیمی …
  مقاله | اجتماعی | سه‌شنبه 17 مرداد 1391