برگزاری مسابقات مهارت مشاغل آینده محور از سال آینده

برگزاری مسابقات مهارت مشاغل آینده محور از سال آینده

معاون وزیر کار از برگزاری مسابقات مهارت مشاغل آینده محور برای اولین بار و مسابقات مهارت ویژه نوجوانان در سال آینده خبر داد و بر ضرورت بسیج امکانات بخش‌های دولتی و خصوصی برای توسعه و ارتقای فرهنگ مهارت آموزی در کشور تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، غلامحسین حسینی نیا معاون وزیر کار و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در اختتامیه نوزدهمین دوره مسابقات ملی مهارت گفت: مسابقات ملی مهارت در سه مرحله شهرستانی، استانی و کشوری و مطابق با استانداردهای جهانی برگزار می شود و هدف اصلی این مسابقات، ترویج فرهنگ مهارت آموزی در کشور و معرفی آموزش‌های مهارتی جوانان است تا بستر مناسبی برای ارتقای سطح کیفی آموزش‌های مهارتی در کشور فراهم شود.

حسینی نیا گفت: همان طور که مقام معظم رهبری تاکید فرمودند ما به پنجه های کارآمد در کشور نیاز داریم امیدواریم که این هدف محقق شود و به کشف استعدادهای برتر مهارتی در کشور دست یابیم.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: مسابقات ملی مهارت از سال ۱۳۵۰ در کشور آغاز و تا امروز  ۲۴ دوره از این مسابقات برگزار شده است که پنج دوره آن قبل از انقلاب و ۱۹ دوره بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی در کشورمان بوده است.

حسینی نیا ادامه داد: سال جاری با مشارکت بیش از ۴۰۰ هزار نفر در مراحل مقدماتی و ۹۶۸۱ نفر که به مرحله کشوری راه یافته اند، این مسابقات در ۳۳ رشته برگزار شده است و در مرحله شهرستانی در این دوره از مسابقات  ۱۲ هزار و ‌۵۰۰ نفر از ۳۱ استان شرکت کردند که ۲۵ درصد آن را زنان تشکیل دادند و از بین این افراد ۴۴۲ نفر به مرحله کشوری راه یافتند.

حتما بخوانید:  بیستمین دوره مسابقات ملی مهارت در 5 رشته

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور افزود: امروز ۹۷ نفر از برگزیدگان مسابقات که موفق به کسب مدال شده اند، مورد تقدیر و تجلیل قرار می گیرند و این افراد برای حضور در چهل و ششمین دوره از مسابقات جهانی مهارت در مهرماه ۱۴۰۱ به شانگهای چین اعزام و از ۱۵ بهمن امسال نیز در اردوی تیم ملی مهارتی کشورمان تمرینات خود را آغاز می کنند.

وی تصریح کرد: به منظور ایجاد هم افزایی و فراهم کردن زمینه اقدام عملی برای تقویت مسابقات ملی مهارت، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور دبیرخانه دائمی مسابقات را با عضویت ۱۴ سازمان و وزارتخانه و تشکل‌های بخش خصوصی ایجاد و شورای سیاستگذاری مسابقات را راه‌اندازی کرده است.
حسینی نیا گفت:سازمان آموزش فنی حرفه ای کشور انتظار دارد که امکانات بخش‌های دولتی و خصوصی برای توسعه فرهنگ مهارت آموزی در کشور و ارتقاء مهارت آموزی بسیج شود و رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما در این زمینه نقش آفرینی کنند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: با توجه به ضرورت ایجاد و تقویت نهضت مهارت آموزی در کشور از طریق برگزاری رویدادهای مهارت محور، سازمان آموزش فنی حرفه ای قصد دارد به منظور نهادینه کردن مهارت های مورد نیاز انقلاب صنعتی چهارم برای نخستین بار، اولین دوره مسابقات مهارت مشاغل آینده محور را راه‌اندازی کند.

به گفته وی، سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، برای هدایت تحصیلی دانش‌آموزان در چارچوب نیازهای بازار کار اولین دوره مسابقات مهارت نوجوانان ایران را طراحی خواهد کرد که  سال آینده همراه با مسابقات جهانی مهارت، مسابقات مهارت مشاغل آینده محور و مسابقات مهارت نوجوانان ایران را برگزار خواهد شد.

Rate this post
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *