دانشگاه جامع علمی کاربردی باید دنبال نیازآفرینی باشد/۴۲ درصد بیکاران کشور تحصیلات عالی دارند

دانشگاه جامع علمی کاربردی باید دنبال نیازآفرینی باشد/۴۲ درصد بیکاران کشور تحصیلات عالی دارند

به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر اصغر کشت کار قائم مقام رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی روز دوشنبه ۲۰ دی ماه ۱۴۰۰ در اولین همایش نقش دانشگاه جامع علمی کاربردی در توسعه و اشتغال کشور عنوان کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی باید دنبال نیازآفرینی باشد، باید مشاغل پردرآمد را پیش بینی کند و براین اساس نیرو پرورش دهد

کشتکار اظهار کرد: بیکاران بسیاری در کشور وجود دارند، اما براساس آمار بیکاران زیر دیپلم بسیار کمتر هستند. آمار بیکاران با تحصیلات زیر دیپلم ۳۱ درصد، بیکاران بی سواد ۳ درصد، بیکار با تحصیلات عالی ۴۲ درصد و بیکار با تحصیلات دیپلم ۲۴ درصد است.

وی افزود: نتیجه این موضوع این است که ۵۲ درصد شرکت کنندگان در کنکور انتخاب رشته نمی کنند. یعنی درس نخواندن را ترجیح می دهند، در واقع آموزش عالی کشور نتوانسته است اعتماد جوانان را جلب کند.

معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: اگر آموزش در دانشگاه علمی کاربردی و فنی و حرفه ای با کیفیت انجام شود، مشکل اشتغال حل خواهد شد. شغل‌هایی که تازه ایجاد می شود تحصیلات عالی می خواهد. هیچ شغلی تصور نمی شود که نیاز به آموزش نداشته باشد.

کشت کار ادامه داد: هر کس برای موفقیت باید مدرک آموزش عالی داشته باشد. پایه تمامی مشاغل در آموزش عالی است، بنابراین باید رشته های جدید ایجاد شود که شغل آنها تضمین شده باشد.

حتما بخوانید:  امضای تفاهم‌نامه دانشگاه صنایع و معادن و پژوهشکده میکروالکترونیک در حوزه‌های فناورانه

توانمندسازی نیروی انسانی ضروری است

همچنین مهدی حاجی سیاری مدیرکل آموزش صدا و سیما در این مراسم اظهار داشت: دانشجویان باید کار عملی در کارگاه های دانشگاه را تجربه کنند تا درآمد کسب کنند و کارآفرین شوند.

وی ادامه داد: در ایران باید همه چیز از نوک مداد تا پیشرفته ترین صنایع را تولید کنیم. باید توانمندسازی نیروی انسانی و کسب مهارت را در دستور کار قرار داد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: باید زندگی را به صورت یک شبکه دید که سیستم و مدل و الگو در درون آنها وجود داشته باشد، شبکه اختصاصی را باید با کمک مراکزی مانند وزارت صمت ایجاد کنیم.

حمیدی زاده گفت: چرخ تمام فعالیت های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را باید با هم حرکت داد، اگر آموختن هدف قرار گیرد، همواره می توان به تحقق خواسته های خود امیدوار بود.

گسترش دوره بر مبنای برون داد نظام مهارتی بهروز ریاحی رییس هیات موسس مرکز علمی کاربردی زاهدان نیز در این مراسم عنوان کرد: فردی که وارد نظام علمی کاربردی می شود، کاردان می شود. این افراد دوره گذرانده و آموزش دیده اند.

وی افزود: در این دانشگاه نسبت به نظام پودمانی غفلت شده است، نتوانستیم از این استفاده کنیم، برخی افراد علاقمند به تک درس هستند و نمی خواهند بطور کامل دوره را بگذرانند.

رییس هیات موسس مرکز علمی کاربردی زاهدان یادآورشد: گسترش دوره بر مبنای برون داد نظام مهارتی باید مورد توجه قرار گیرد. باید بدانیم نظام مهارتی از ما چه می خواهد و شغل های مطرح در دنیا و کشور کدام است.

Rate this post
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *