پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها، بخش مهمی از توان پژوهشی کشور هستند

پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها، بخش مهمی از توان پژوهشی کشور هستند

معاون پژوهشی وزارت علوم

معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها بخش مهمی از توان پژوهشی کشور محسوب می‌شوند و می‌توانند تاثیر زیادی در بهبود وضعیت اقتصادی و صنعتی کشور داشته باشند. بر این اساس و با توجه به ضرورت نقش آفرینی مؤثر دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور در حل مسائل جامعه و رفع مشکلات کشور، لازم است حمایت و پشتیبانی مناسبی از اینگونه پژوهش‌‌های تقاضامحور صورت پذیرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم دکتر پیمان صالحی اظهار داشت: با توجه به روندهای حاکم ضروری است جهت‌دهی پذیرش و تربیت دانشجویان بر اساس نیاز جامعه و صنایع فعال صورت پذیرد. بنابراین لازم است به تدریج سهم بیشتری از این توان معطوف به نیازها و اولویت‌های کشور شده و مستقیماً بر اساس تقاضا تعریف و به اجرا گذاشته شوند. در این راستا پیش‌بینی انواع حمایت‌ها، تشویق‌ها و تسهیلات ضروری بوده و تحقق این امر چه در سطح دانشگاه‌ها و چه در سطح ستاد وزارتخانه نیازمند تلاش جدی است.

وی افزود: خوشبختانه در سال ۱۴۰۰ دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور بیش از ۹۰ پایان‌نامه و رساله‌ی تقاضامحور برگزیده معرفی کردند که چکیده این موارد گردآوری، تدوین و منتشر شده است. پس از داوری پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها توسط کمیته داوران، در سطح کشور ۳ رساله دکتری تقاضامحور برگزیده و ۲ پایان‌نامه کارشناسی ارشد تقاضامحور برگزیده مشخص شدند که از این برگزیدگان در مراسم هفته پژوهش و فناوری سال ۱۴۰۰ تجلیل شد.

حتما بخوانید:  رشد سنجش مهارت در سازمان آموزش فنی حرفه ای کشور

معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار امیدواری کرد: با تقدیر و تشویق مناسب اساتید راهنما و دانشجویان، بتوان در هدفمندی و اثربخشی بیش از پیش پژوهش‌های تقاضا محور کشور گام برداشت.

کتاب پایان‌نامه‌ها و رساله‌های برتر تقاضامحور دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور از طریق فایل پیوست قابل مشاهده است.

لینک دانلود فایل مقاله

پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها، بخش مهمی از توان پژوهشی کشور هستند

Rate this post
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *