کسب و کارهای مهارت محور کلید اشتغال است و راه آن از توسعه زیرساخت‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای می‌گذرد.

کسب و کارهای مهارت محور کلید اشتغال است و راه آن از توسعه زیرساخت‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای می‌گذرد.

به گزارش اداره‌ کل روابط عمومی دانشگاه، دکتر خسرویان با حضور در جلسه هیئت رئیسه دانشگاه، با رؤسای مراکز تابع دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان همدان  گفت‌ و گو کرد. وی با برشمردن ظرفیت‌های استان همدان تصریح کرد: اگر بخواهیم شاهد توسعه و تحول این استان باشیم، باید دانشگاه فنی و حرفه ای استان همدان بداند که مأموریتی جز اشتغال آفرینی ندارد و اگر بخواهیم اشتغال را در همدان توسعه بدهیم حتماً مدل اشتغالی ما در همدان باید مدل متناسب با خود استان باشد.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با اشاره به ظرفیت‌های این استان به تشریح پتانسیل های موجود فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و محصولات کشاورزی همدان پرداخت و افزود: این ظرفیت ها دیده نشده اند و برنامه ریزی باید مبتنی بر نیاز باشد.

دکتر خسرویان در خصوص راه های طی شده و دستاوردهای پس از انقلاب اسلامی گفت: به فضل الهی از مسیرهای سختی عبور کرده ایم و بسیاری از ملت های منطقه خاورمیانه شکست خورده اند و از بین رفته اند و این منطقه، منطقه تاخت و تاز استعمار بوده است و دشمنان همواره با چشم طمع برای این منطقه نقشه می کشند اما شهدای عزیزمان اجازه ندادند دشمن از دروازه های این کشور وارد شود و اگر ما بتوانیم مدل پیشرفت خودمان را عوض کنیم پرونده ۴۰۰ ساله استعمار در منطقه خاورمیانه بسته خواهد شد.

وی تصریح کرد: مهم ترین مسئله در دانشگاه ها، “اندیشه و نگاه” است و از دیرباز تاکنون در کشور دو نگاه وجود دارد؛ یک نگاه مبتنی بر «ما می توانیم» است که تولید سلول های بنیادی و صنایع موشکی و خودباوری محصول همین دیدگاه است. و در نقطه مقابل نگاه دیگری مبتنی بر «نمی توانیم» و نگاه به غرب و بیرون از مرزها وجود دارد. اصل در دانشگاه کار”فرهنگی” است و تا بستر فرهنگی فراهم نشود در حوزه علم اتفاقی رخ نخواهد داد و مسئله فرهنگی بسیار پیچیده است.

حتما بخوانید:  برگزاری همایش نظام جامع آموزش مهارتی با هدف مشارکت بخش خصوصی در ارائه آموزش‌ها

دکتر خسرویان همچنین افزود: دانشگاه به لحاظ منابع انسانی دارای دو رکن اساسی است؛ “استاد و دانشجو” و تمام فرایند ها در تعامل بین استاد و دانشجو می چرخد و نکته اینجا است که هر نگاهی که استاد داشته باشد به دانشجو منتقل می شود. اگر استاد نگاهش حتی ناخواسته نگاه استعماری باشد دانشجو تحت تأثیر قرار می گیرد و استاد دانشگاه در جمهوری اسلامی باید یک نگاه پیشتاز و پیشرو داشته باشد که در حل مسائل کشور لحاظ شود.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای در مورد چگونگی حل مشکلاتی که در این جلسه مطرح شد به ارائه طریق پرداخت و افزود: دولت به لحاظ مسائل بودجه ای در شرایط خاص قرار دارد و سالیان سال بودجه کشور از طریق اوراق سلف و اوراق خزانه تأمین شده که موجب تورم شده است، اما دولت مردمی و انقلابی سیزدهم تا این لحظه هیچ استقراضی از بانک مرکزی نداشته است، یعنی می خواهد از متورم شدن پول جلوگیری کند.

وی ضمن تأکید بر اهمیت و ضرورت گسترش آموزش های مهارت محور در مورد مأموریت جدید وزارت علوم گفت: مقام عالی وزارت علوم مأموریتی را تعریف کرده اند که بر مبنای آن ۳۰ درصد دروس سایر دانشگاه ها هم به سمت مهارتی شدن برود و این اهمیت مهارتی شدن دانشگاه ها را نشان می دهد.

دکتر خسرویان با بیان اینکه دانشگاه فنی و حرفه ای باید محصولش نیروی کار ماهر استاندارد باشد افزود: برای تربیت نیروی ماهر باید اهمیت کار مهارتی در بین خانواده ها فرهنگ سازی شود و دانشگاه باید به صورت ویژه در رابطه با اشتغال تکلیف را روشن کند، مسئله این دانشگاه اشتغال است و باید اکوسیستم مهارت را در کشور درست کند و برنامه ریزی ها به تناسب این موضوع باید انجام شود.

حتما بخوانید:  معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: آموزش های مهارتی باید متناسب با نیاز مشاغل آینده ارائه شود/ ارائه خدمات آموزشی توسط خیرین مهارتی

دکتر خسرویان در این جلسه ضمن ادای احترام به یاد و خاطره شهدای والامقام استان همدان افزود: امثال شهید حاج حسین همدانی، حاجی بابایی و چیت سازان و بسیاری دیگر هرکدام به مثابه یک ستاره در این منطقه می درخشند و رشادت هایی که نسل دهه هفتادی و بچه های مدافع حرم این منطقه از خود نشان دادند بی نظیر بود. به روانشان درود می فرستیم و امیدواریم که شرمنده این عزیزان نباشیم، زیرا مسئولیت ها در جمهوری اسلامی به بهای خون شهدا به دست آمده است.

گفتنی است در این جلسه دکتر کاظمی، رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان همدان ضمن معرفی توانمندی های دانشگاه فنی و حرفه ای استان، به بیان دستاوردها، ظرفیت ها، دغدغه ها و چالش های آموزشکده ها و مراکز تابعه پرداخت.

در ادامه، معاونین و رؤسای آموزشکده های استان به طرح دستاوردها، درخواست ها، نیازها و مشکلات خود پرداختند.

Rate this post
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *