دعوت از اصناف برای پیوستن به طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار

در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه تهران مطرح شد: دعوت از اصناف برای پیوستن به طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار

معاون وزیر تعاون،کارو رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، در سخنرانی پیش از خطبه های نماز عبادی و سیاسی نمازجمعه تهران، از تصویب بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای تجهیز و تکمیل مراکز فنی و حرفه ای در سفرهای استانی دولت خبر داد و از اصناف کشور دعوت کرد تا با پیوستن به طرح ” مهارت آموزی در محیط واقعی کار” زمینه مهارت آموزی یک میلیون و ۴۰۰ هزار جوان در کارگاه‌های صنفی تولیدی و خدماتی را فراهم کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، به نقل از خبرگزاری ایسنا، غلامحسین حسینی نیا در خطبه‌های پیش از نماز جمعه این هفته با تسلیت و تعزیت فرارسیدن دهه اول محرم و ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان اظهار کرد: هفته ای که گذشت، هفته ملی مهارت بود و روز گذشته نیز به نام روز ملی کارآفرینی و آموزشهای فنی و حرفه ای نامگذاری شده بود که فرصت مناسبی است تا با گرامیداشت این هفته و پرداختن به اهمیت موضوع مهارت آموزی برای جوانان و خانواده ها،‌به ترویج فرهنگ مهارت آموزی و تبدیل آن به معارف عمومی اهتمام ورزند.

 

وی افزود: امروز اهمیت مهارت آموزی و آموزشهای فنی و حرفه ای که منجربه ایجاد مهارتهای  لازم جهت اشتغال پذیری جوانان و همه افراد جویای کار است، بر کسی پوشیده نیست. مهارت آموزی هنر تبدیل علم نافع به عمل صالح است و روایت است که حضرت رسول اکرم (ص) این دعا را همواره زمزمه می فرمودند که “خدایا پناه می برم به تو از علمی که سودی نبخشد.”طبعا هر علمی که به عمل برآید و به دست عالمان عامل، ‌زمینه رفاه و سعادت و خوشبختی مردم را فراهم کند در علم نافع قرار می گیرد.

حتما بخوانید:  امسال، ۳۰ میلیون نفر ساعت آموزش مهارتی درحوزه مشاغل دانش بنیان اجرا می‌شود

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای ادامه داد: در سازمان آموزش فنی و حرفه ای این افتخار را داریم که علم را به عمل در بیاوریم و به تعبیرمقام معظم رهبری، پنجه های کارآمد را تربیت کنیم که امروز بیش از هر زمان  دیگری برای سازندگی و آبادانی کشور مورد نیاز است.

حسینی نیا گفت: بی تردید تلاشهای کسانی که در جهت مهیا کردن جوانان با ارائه آموزشهای مهارتی اقدام می کنند، یک عبادت و کار مقدس است. اولیا و انبیای خداوند نیز به یک هنر و مهارتی آراسته و حرفه ای را پیشه کرده بودند. ابن عباس نقل می‌کند که حضرت آدم به بخش زراعت، حضرت سلیمان به زنبیل بافی، حضرت عیسی به نجاری و حضرت ادرییس به خیاطی اشتغال داشتند و ما در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای افتخار داریم که شرایط اشتغال پذیری جوانان را با ارائه آموزشهای مهارتی فراهم می کنیم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: خوشبختانه بزرگان نظام مقدس جمهوری اسلامی تاکیدات فراوانی در امر مهارت آموزی دارن. حضرت امام خمینی‌(ره) تاکید داشتند که دانش های فنی و مورد نیاز جوامع را بیاموزید. مقام معظم رهبری نیز بارها اهمیت مهارت آموزی را یادآوری و تاکید فرمودند که کشور به موازات نیاز به علم به پنجه های کارآمد نیاز دارد.

وی ادامه داد: در طول سالهای بعد از انقلاب به مدد تاکیدات مقام معظم رهبری،  زیرساختها برای توسعه آموزشهای فنی و حرفه ای ایجاد شده است. هم اکنون بیش از ۶۴۰ مرکز ‌آموزش دولتی با ۵۴۰۰ کارگاه را برای مهارت آموزی جوانان تجهیز کردیم که رایگان به جوانان آموزش می دهد و بیش از ۱۲ هزار آموزشگاه آزاد هم وجود دارد که کمک موثری به توسعه چتر آموزشهای مهارتی است.

حتما بخوانید:  میزان حضوری بودن دانشگاه‌ها توسط ستاد کرونای هر استان مشخص می‌شود

حسینی نیا با اشاره به تاکید رئیس جمهور بر موضوع مهارت آموزی اظهار کرد: در دولت سیزدهم موضوع مهارت آموزی مورد تاکید شخص رئیس جمهور قرار دارد و در سفرهای پربرکت هیات دولت به استانها، تصویب بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبارات برای تجهیز و تکمیل مراکز فنی و حرفه ای را شاهد هستیم که نوید بخش توسعه فرهنگ مهارت آموزی برای جوانان است و در این راستا طرح های خوبی هم تهیه و اجرا شده و تلاش کردیم همه اقشار و جمعیت فعال بالای ۱۵ سال را زیر چتر آموزشهای مهارتی بیاوریم.

به گفته معاون وزیر کار، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، جوانان بیکار و جویای کار، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، زنان سرپرست خانوار، کارگران شاغل، زنان خانه دار، کودکان کار، روستاییان و عشایر، معلولان، زندانیان و سربازان وظیفه را تحت پوشش آموزشهای فنی و حرفه‌ای قرار داده ایم و برای عملیاتی کردن شعار “تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین” در سال جاری توجه به مقوله آینده مشاغل و مشاغل آینده که متاثر از تکنولوژی های روز و روند پر شتاب آن است را در دستور کار قرار داده ایم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه مدرک گرایی کاذب دردی از خانواده‌ها دوا نمی کند، از پیش بینی دوره های مهارت آموزی برای دانشجویان و فارغ التحصیلان خبر داد و گفت: در سازمان‌ آموزش فنی و حرفه‌ای با طرح‌هایی مثل مهارت آموزی برای دانشجویان و طرح “نخلستان”، زمینه مهارت آموزی برای بیش از ۵۰۰ هزار دانشجو و فارغ التحصیل دانشگاهی را با اولویت مهارتهای دانش بنیان فراهم کرده ایم و برای توسعه مشارکت بخش خصوصی هم طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار را با کمک اصناف کشور آغاز کرده ایم که می تواند زمینه مهارت آموزی یک میلیون و ۴۰۰ هزار جوان را در کارگاههای صنفی تولیدی و خدماتی فراهم کند و لذا از همه اصناف در رشته ها و تخصص‌های مختلف برای پیوستن به این طرح و نهضت ملی مهارت آموزی دعوت می کنیم.

حتما بخوانید:  در گفت و گو با ایسنا اعلام شد؛کاهش زمان صدور مجوز تاسیس آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای

وی در عین حال با اشاره به ایجاد ۱۵۰۰ مرکز جوار کارگاهی در کارخانه‌ها و مراکز تولیدی اظهار کرد: این مراکز زمینه مهارت آموزی هرچه بیشتر برای کارگران شاغل در این کارخانه‌ها را ایجاد می کند و امیدواریم به نقطه ای برسیم که هر کارخانه یک مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای را درون خود داشته باشد.

به گفته حسینی نیا،‌ در مجموع بخش دولتی و خصوصی فنی و حرفه‌ای سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ظرفیت آموزشهای مهارتی را فراهم کرده‌اند و سال گذشته ۹۱۹ هزار نفر از کسانی که آموزش دیده و در آزمون‌های صلاحیت حرفه ای ما شرکت کرده بودند، موفق به دریافت گواهینامه بین المللی فنی و حرفه ای شدند.

وی ضمن دعوت از خانواده ها برای شرکت فرزندانشان در دوره های مهارتی مراکز فنی و حرفه‌ای خصوصا در ایام فراغت تابستان برای بهره مندی از آموزشهای مهارتی متناسب با نیاز، ابراز امیدواری کرد: با همکاری مربیان در سراسر کشور، چتر کامل آموزشهای مهارتی با کیفیتی بالا و متناسب و مرتبط با نیاز روز کشور گسترانیده شود.

معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در پایان از خیرین خواست تا همچنان که در انجام بسیاری از امور خیر پیشقدم می شوند، سازمان آموزش فنی و حرفه ای را در انجام فعالیتهای خیرخواهانه و مهارتی و تجهیز مراکز آموزشی و تامین اعتبارات مورد نیاز برای آموزش و اشتغال پذیری جوانان جویای کار و فارغ التحصیلان مورد حمایت قرار بدهند تا اقشار بیشتری از طریق خیرین مهارتی، تحت پوشش آموزشهای فنی و حرفه‌ای قرار بگیرند.

Rate this post
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *