نخستین جلسه کارگروه تخصصی آموزش های مهارتی شورای عالی اشتغال برگزار شد

نخستین جلسه کارگروه تخصصی آموزش های مهارتی به ریاست دکترغلامحسین حسینی نیا، معاون وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، سه شنبه، 16 آذر 1400، در راستای اجرای  مصوبات هشتاد و یکمین نشست شورای عالی اشتغال، نخستین نشست کارگروه تخصصی آموزش های مهارتی به ریاست دکترغلامحسین حسینی نیا، در محل سازمان برگزار شد.

در این نشست، حسینی نیا، ضمن تاکید بر تاثیرگذاری تشکیل کارگروه تخصصی آموزش های مهارتی، گفت: این کارگروه می تواند مانند موتور محرکه، برای رسیدن نیروی کار به بازار تولید و اشتغال موثر باشد.

وی گفت: یکی از برنامه های دولت سیزدهم رفع مشکل بیکاری است و در این راستا تحقق یک میلیون شغل در سال با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی، نیروی انسانی، ثروت طبیعی و اندوخته های دانشی در کشور امکان پذیر است.

معاون وزیر تعاون تاکید کرد: باید با جدیت بیشتر و نگاه علمی برنامه ها را پیگیری کنیم تا تصمیم ها و خروجی کارگروه اجرایی و موثر باشد.

وی افزود: برنامه هایی که برای اشتغال تدوین می شود باید در قالب زیست بوم مهارت آموزی و اشتغال تعریف شود زیرا یکی از دلایل عدم موفقیت طرح های گذشته مبتنی نبودن آن ها بر تعاملات نظام مند (اکوسیستمی) بوده است.

رئیس کارگروه تخصصی آموزش های مهارتی ادامه داد: دولت بخشی از راه حل مساله اشتغال را در سازمان آموزش فنی و حرفه ای دیده است  و ما هم معتقدیم مهارت آموزی یکی از رکن های اشتغال در کشور است.

حتما بخوانید:  توسعه رشته‌های دریامحور از اولویت‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای بوشهر است

وی تصریح کرد: برنامه ها و پروژه ها در کشور باید دارای پیوست مهارت آموزی و اشتغال باشد تا بتوان نقش مهارت آموزی را به عنوان یکی از پایه های مهم توسعه به خوبی ترسیم کرد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور همچنین گفت: در برنامه ریزی مهارت آموزی توجه به آمایش سرزمینی و شناسایی گروه های هدف و فرصت های شغلی را مود توجه قرار دهیم.

حسینی نیا در پایان گفت: وظیفه ما برنامه ریزی برای اشتغال پذیری بیشتر در جامعه است و در این راستا فعالیت این کارگروه یک فرصت ارزشمند است.

در این نشست، همچنین، حسین محمودی سفیدکوهی، نایب رئیس کارگروه تخصصی آموزش های مهارتی ضمن ارائه گزارشی از وضعیت اشتغال کشور گفت: اگر درک درستی از نیازهای بازار کار داشته باشیم می توانیم در حوزه اشتغال زایی خوب عمل کرده و زمینه انطباق طرف عرضه و تقاضای نیروی کار ماهر را فراهم کنیم.

وی گفت: بهره وری نیروی کار در کشور مناسب نیست، چون بسیاری از افراد صلاحیت حرفه ای و شغلی لازم را ندارند.

در ادامه حبیب عرفان منش، دبیر این کارگروه، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های انجام شده گفت: این کارگروه در تسهیل ارتباط و تصمیم سازی می تواند بسیار موثر باشد و بهتر است شورای عالی اشتغال و شورای عالی مهارت در یک راستا عمل کرده و ارتباط نظام مند با یکدیگر داشته باشند.

در این نشست که با حضور نماینده هایی از: وزارت راه و شهرسازی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دانشگاه جامع علمی و کاربردی، دانشگاه فنی و حرفه ای، کمیته امداد حضرت امام (ره)، جهاد دانشگاهی،  اتاق اصناف ایران، کانون عالی کارفرمایان ایران و  ستاد کل نیروهای مسلح برگزار شد، برخی از اعضا نظرات و پیشنهادات خود را ارائه کردند.

حتما بخوانید:  آموزش مهارتی به ۵.۷ میلیون نفرساعت در بوشهر

بنا براین گزارش، کارگروه تخصصی آموزش های مهارتی دو هفته یکبار و به میزبانی سازمان آموزش فنی و حرفه ای برگزار و برنامه ها، اقدامات و طرح های این کارگروه از طریق کمیسیون تخصصی شورای عالی اشتغال در جلسات شورای مذکور که  به ریاست رئیس جمهور برگزار می شود، طرح و درباره آن ها تصمیم گیری خواهد شد.

Rate this post
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *