هل دادن تمامی نخبگان به سوی کارآفرینی صحیح نیست

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور:

هل دادن تمامی نخبگان به سوی کارآفرینی صحیح نیست

جلسه

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور گفت: عده‌ای از نخبگان دانشگاهی علاقه‌مند به راه‌اندازی کسب و کار خودشان هستند، هل دادن تمامی نخبگان به سوی کارآفرینی یا سوق دادن به کار علمی، صحیح نیست و افراد باید بر مبنای توانمندی و استعدادشان در هریک از این زمینه ها، هدایت و حمایت شوند.

روح الله دهقانی فیروزآبادی در دیدار نخبگان فعال در حوزه کار و صنعت با بیان اینکه شکل برجسته‌ای از نخبگی در عرصه کار و کارآفرینی به شمار می‌رود، افزود: این جمع به معنای واقعی یک جمع نخبه است چراکه فعالان خلاق و نوآور حوزه کار و صنعت از ظرفیت های نخبگی برخوردارند.

وی با تاکید بر این‌که باید تعریف و دیدگاه به کارگر نخبه تبیین و تفکیک شود، خاطرنشان کرد: کارگری که مشکلی از صنعت را حل می کند اما دانش و سواد آکادمیک ندارد کاری عمدتا از جنس خلاقیت انجام می دهد و فردی با تخصص و مدرک دکتری در صنعت فعالیت دارد کاری از جنس فناوری انجام می دهد؛ هر دو نخبه هستند اما یکی بر بال خلاقیت و نوآوری و دیگری بر بال فناوری و دانش سوار است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با یادآوری اینکه اثرگذاری در جامعه مهم ترین سنجه و معیار نخبگی است، ادامه داد: نخبگی با استعداد این تفاوت را دارد که کار تلاش و تجربه به آن اضافه شده است. کار و تلاش در مسیر الهی و خدمت به کشور، ویژگی نخبگی را در دل خود دارد یعنی مهم این است که کاری که انجام می‌دهیم، به واسطه نوآوری و تلاش ما، دردی از جامعه دوا کند و در این صورت، می‌توان ردای سنگین نخبگی را بر تن یک نفر پوشاند.

حتما بخوانید:  معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: آموزش های مهارتی باید متناسب با نیاز مشاغل آینده ارائه شود/ ارائه خدمات آموزشی توسط خیرین مهارتی

دهقانی فیروزآبادی به تمهیدات لازم صورت گرفته برای حمایت از استعدادهای برتر و نخبگان به صورت تخصصی و مبتنی بر مهارت و تخصص‌های این افراد اشاره کرد و گفت: در معاونت استعدادها به افرادی که زمینه لازم برای اثرگذاری و نخبگی نیاز دارند در این معاونت از بنیاد حمایت می شوند و معاونت سرآمدان به نخبگانی می پردازد که اثرگذاری لازم را داشته و به فضای نقش آفرینی و اثرگذاری بیش تری نیاز دارند.

وی با تاکید بر اهمیت بهره مندی و حمایت از نیروی انسانی متخصص در تحقیق و توسعه صنایع افزود: ما برای تحقیق و توسعه شرکتی مجال و فضای واقعی ایجاد نمی کنیم و نگاه مدیران صنعتی به این مقوله، امری تکلیف آفرین و تشریفاتی است. در حوزه دفاعی و نظامی اما این بخش به خوبی مورد توجه قرار گرفته و خروجی آن به خوبی نمایان شده است اما در سایر بخش ها این باورمندی در مدیران کمتر وجود دارد و این عارضه ساختار دولتی و صنعتی ما است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور افزود: لازم است تا این معاونت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این حوزه با محوریت جشنواره امتنان تعاملی جدی را آغاز کنند تا چگونگی ارزیابی و انتخاب افراد، نحوه استفاده از ظرفیت آنها به صورت هدفمند و بر مبنای یک برنامه ریزی بلند مدت، مشخص شود.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: باید طراحی جشنواره امتنان در دوره‌های بعدی به صورتی باشد که در قالب یک رویداد مساله و فرآیند محور، مسیر بالندگی و رشد را برای این افراد رقم بزند.

حتما بخوانید:  اعطای امتیازات نخبگی به برگزیدگان جشنواره حرکت

مردمی شدن اقتصاد در قالب بهره‌مندی از نخبگان

وی به ظرفیت‌های قانون جهش تولید دانش‌بنیان برای حمایت از تحقیق و توسعه فناورانه در صنایع به کمک نیروی انسانی توانمند و نخبه اشاره کرد و گفت: این قانون یک ظرفیت بسیار خوب را برای حمایت از ایده های افراد نوآور در دل صنعت به ارمغان آورده است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور افزود: اعتبار مالیاتی به عنوان منبعی برای تحقیق و توسعه در این قانون پیش بینی شده است که می تواند جان تازه ای به تحقیق و توسعه در صنایع و تلاش های افراد نوآور در صنایع ببخشد. بر اساس این قانون، معاونت علمی می تواند به شرکت یا صنعتی مجوز دهد تا بخشی از مالیات خود را در حوزه‌های خاصی از تحقیق و توسعه صرف کند.

Rate this post
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *