چرا داشتن دیپلماسی مهارت مهم است؟

چرا داشتن دیپلماسی مهارت مهم است؟

امروزه دیپلماسی مهارت مبنای توسعه بسیاری از فعالیت‌های تجاری و اقتصادی و تعاملات بین المللی قرار گرفته و بسیاری از کشورها در تمام بخشها به ویژه اقتصاد از دپلماسی مهارت برای گسترش مناسبات و تعاملات با یکدیگر استفاده می کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به نقل از ایسنا، دردنیای رقابتی امروز مهارت آموزی و آموزشهای فنی و حرفه ای از حالت یک بحث صرفا درون مرزی و درون کشوری یا ملی خارج شده و معنا و مفهوم دیگری پیدا کرده است چرا که آموزشهای مهارتی در نگاه جهانی جایگاه و اهمیت ویژه ای یافته و به بستر مناسبی برای گسترش تعاملات مؤثر بین المللی تبدیل شده است. با توجه به موقعیت ویژه کشورمان، بهره مندی از دپلماسی مهارت نقش بسزایی در ارتباط با کشورهای منطقه و همسایه دارد.

در سند مهارت‌آموزی سازمان فنی و حرفه‌ای به‌ عنوان متولی امر مهارت‌آموزی در کشور، تعریف «دیپلماسی مهارت»، دستیابی و رسیدن به اهداف عالی نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق صدور مهارت و فناوری در بستری سیاسی عنوان شده است.

‌از منظر سیاست‌گذاری مهارتی کشور، دیپلماسی مهارت برنامه‌های پیش‌بینی‌شده به‌منظور تقویت حضور کشور در عرصه‌های بین‌المللی است، ابزار اصلی نیز تدوین استانداردهای شغل و شایستگی در سطح بین‌المللی، مبادله نیروی انسانی ماهر و عضویت در سازمان‌های بین‌المللی است

سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در راستای تحقق دیپلماسی مهارت اقداماتی را با هدف توسعه همکاری‌های بین‌المللی با کشورها و سازمان های منطقه ای و بین المللی در حوزه مهارت طی ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۰ داشته است که از جمله این اقدامات می توان به تدوین ۲۵ اولویت برای توسعه همکاری‌های بین‌المللی، تسهیل فرآیند ایجاد آموزشگاه‌های فنی و حرفه ای آزاد در خارج از کشور و تهیه و ارسال بروشور انگلیسی معرفی سازمان به سفارتخانه های ایران در خارج اشاره کرد.

حتما بخوانید:  شاهد ارتقای کیفی مسابقات قرآن و عترت هستیم

در همین راستا غلامحسین حسینی نیا معاون وزیر کار و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای در گفت وگو با ایسنا، از ایجاد میز همکاری های بین المللی برای ۴۵ کشور و ساماندهی ۲۹ سند همکاری بین المللی خبر می دهد.

او می گوید: به منظور گسترش دیپلماسی مهارت و بهره مندی از ظرفیتهای پیش بینی شده در این بخش، پیش‌نویس برنامه همکاری مشترک با کشورهای تاجیکستان، نیجر و سوریه تهیه و ارسال شده و یادداشت تفاهم اولیه با کشورهای هند و روسیه در زمینه کارآفرینی و مشاغل نوین به امضا رسیده است.

به اعتقاد حسینی نیا، دیپلماسی مهارتی در راستای توسعه همکاری های بین المللی در دولت سیزدهم به طور ویژه‌ای در اولویت قرار گرفته است.

معاون وزیر کار، برگزاری دوره‌های آموزش مهارتی برای ۲۵۰۰ نفر از اتباع خارجی و پناهندگان با مشارکت مالی و موسسات بین المللی را از دیگر اقدامات عنوان کرده و می گوید: سازمان آموزش فنی و حرفه ای به این منظور، نشستهای مشترک با سازمان ها و موسسات خارجی از جمله موسسه توسعه کارآفرینی هند، جهاد البناء لبنان و سازمان مسابقات فدراسیون روسیه برگزار کرده و ۸ پروژه در حوزه زیرساخت های آموزش های مهارتی به کمیسیون اروپا و صندوق جمعیت ملل متحد به منظور استفاده از کمک های توسعه ای تهیه و ارسال کرده است.

در دیدار اخیری که میان رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای و وزیر توسعه مهارت و کارآفرینی کشور هند صورت گرفت، ضمن تشریح ظرفیت ها و پتانسیل های مهارتی و کارآفرینی کشور های ایران و هند در بخش های مختلف، راههای تقویت مراودات و همکاری های دو کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و ایجاد آکادمی مهارت های آینده، تبادل کارشناس، مربی مهارتی و کارآفرینی، برگزاری کارگاه و سمینار مشترک در حوزه مهارت آموزی و کارآفرینی، برگزاری مسابقات مهارت دو جانبه و چند جانبه و تربیت مربیان مهارتی پیشنهاد شد.

حتما بخوانید:  معضل فارغ‌التحصیلان بیکار با نهضت به کارگیری نخبگان پایان می‌یابد/تولید دانش‌بنیان بدون اشتغالزایی دردی دوا نمی‌کند

بنا براین گزارش در حال حاضر سازمان آموزش فنی و حرفه ای با چشم انداز حضور مؤثر در عرصه های بین المللی نوع جدیدی از تعاملات بین المللی را با استفاده از آموزش های فنی و حرفه ای تحت عنوان دیپلماسی مهارت رقم زده است.

به اعتقاد کارشناسان با توجه به شرایط اقتصادی و وضع تحریم‌هایی که از خارج به کشورمان تحمیل شده، یکی از بهترین فضاها و حوزه‌هایی که می توان در آن سرمایه گذاری کرد و سریع تر به نتیجه رسید، حوزه آموزشهای مهارتی و فنی و حرفه ای‌ است.

Rate this post
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *