ضرورت توجه مجلس آینده به بودجه آموزش فنی و حرفه‌ای

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خوزستان عنوان کرد

ضرورت توجه مجلس آینده به بودجه آموزش فنی و حرفه‌ای

کارگاه

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خوزستان با اشاره به اهمیت انتخابات و ضرورت شرکت مردم، بر لزوم توجه مجلس آینده به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در بودجه‌ها تاکید کرد.

شهرام ملایی هزاروندی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری، این دوره از انتخابات بسیار حساس است و بنابراین وظیفه شرعی ما است که مردم و همکاران خود را تشویق کنیم تا ۱۱ اسفند شاهد حضور گسترده آحاد مردم پای صندوق‌های رای باشیم.

وی ادامه داد: بخش زیادی از مخاطبان ما جوانان هستند و از این طریق برای حضور در انتخابات اطلاع‌رسانی کردیم و اقدامات و دستاوردهای انقلاب و دولت تبیین شد تا با حضور گسترده مردم، تمامی نقشه‌های شوم استکبار جهانی و دشمنان اسلام که امروزه در فضای مجازی به صورت ویژه روی این مساله کار می‌کنند، خنثی شود و بار دیگر شاهد اقتدار جمهوری اسلامی در صحنه انتخابات باشیم.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خوزستان گفت: یکی از دغدغه‌های همه مسئولان و مردم، اشتغال است. آموزش‌های فنی و حرفه‌ای نقش کلیدی در ایجاد اشتغال دارند و می‌توان گفت که هیچ دستگاهی به اندازه فنی و حرفه‌ای نمی‌تواند در اشتغال‌زایی نقش آفرینی کند. نیروی متخصص و ماهر هیچ وقت بیکار نمی‌ماند و رسالت سازمان فنی و حرفه‌ای نیز آموزش مهارتی است که منجر به اشتغال می‌شود. هر چند وظیفه ذاتی ما ایجاد اشتغال نیست اما استانداردهای آموزشی فنی و حرف‌های، بر اساس نیاز مشاغل است.

حتما بخوانید:  کسب آموزش های مهارتی کلید توانمندسازی و اشتغال معلولان است

وی عنوان کرد: اگر به فنی و حرفه‌ای توجه ویژه‌ شود، می‌تواند بیش از این در اشتغال و مهارت‌آموزی نقش‌آفرینی کند. حدود ۹۲ درصد بودجه آموزشی کشور متعلق به بخش آموزش نظری و ۸ درصد متعلق به مهارت‌آموزی است و از این میزان، سهم فنی و حرفه‌ای تنها یک درصد است و این در حالی است که خروجی همه بخش‌های آموزشی از جمله دانشگاه‌ها، برای مهارت‌آموزی به ما مراجعه می‌کنند.

ملایی‌هزاوندی گفت: آموزش کارجویان، معتادان بهبودیافته، زندانیان و زنان سرپرست خانوار با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز برعهده ما است و در مجموع، ۱۹ گروه هدف در برنامه آموزشی فنی و حرفه‌ای قرار دارند.

وی با اشاره به میزان آموزش‌های ارائه شده، افزود: فنی و حرفه‌ای امسال، نزدیک به ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در بخش دولتی و حدود یک میلیون نفر در بش آزاد تعهد آموزشی داشت اما در بخش دولتی بیش از ۸ میلیون و بیشتر از تعهد، آموزش‌های مهارتی ارائه شد.

مجلس جدید به آموزش فنی و حرفه‌ای کمک کند

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خوزستان با اشاره به انتظارات مجموعه آموزش فنی و حرفه‌ای از مجلس آینده، ادامه داد: در فنی و حرفه‌ای مشاغلی وجود دارد که راه‌اندازیشان نیاز به سرمایه چندانی ندارد مانند مشاغل کم سرمایه و با درآمد بالا از جمله تعمیر و تجهیز کولر. انتظار ما از مجلس جدید این است که توجه کنند اگر چه همه به دنبال اشتغال هستند اما راه رسیدن به آن، آموزش فنی و حرفه‌ای است.

وی بیان کرد: باید به فنی و حرفه‌ای کمک کنند و می‌توانند اعتبارات خوبی برای فنی وحرفه‌ای در نظر بگیرند چون آموزش‌های فنی و حرفه‌ای پرهزینه هستند و مانند نظام آموزش نظری، تئوری نیستند.

حتما بخوانید:  امضای تفاهم نامه هشت دستگاه و تشکل صنفی برای طرح مهارت آموزی

ملایی‌هزاروندی یادآور شد: اگر به تربیت نیروی ماهر نیاز باشد، راهش این است که فنی و حرفه‌ای در تخصیص اعتبارات به صورت ویژه دیده شود بنابراین انتظار داریم که کمک شود تا برنامه‌های فنی و حرفه‌ای به نحو شایسته‌تر اجرا شوند و نرخ بیکاری و آسیب‌های اجتماعی استان خوزستان کاهش یابد.

Rate this post
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *