معضل فارغ‌التحصیلان بیکار با نهضت به کارگیری نخبگان پایان می‌یابد/تولید دانش‌بنیان بدون اشتغالزایی دردی دوا نمی‌کند

معضل فارغ‌التحصیلان بیکار با نهضت به کارگیری نخبگان پایان می‌یابد/تولید دانش‌بنیان بدون اشتغالزایی دردی دوا نمی‌کند

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم گفت: باید با ایجاد نهضت به کارگیری نخبگان و فارغ التحصیلان متخصص و مستعد در حوزه‌های مختلف در قالب شرکت‌های ‎دانش‌بنیان، به معضل و درد آزار دهنده چندین ساله فارغ التحصیلان و نخبگان بیکار در کشور، پایان داده شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مرتضی فرخی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه انتخاب شعار سال سنت حسنه و راهبردی هوشمندانه است که رهبر معظم انقلاب از چند دهه قبل آن را ابداع کردند، گفت: سیاست مداران غربی که به دنبال فهم حرکت‌های پیچیده نظام جمهوری اسلامی ایران در مقابله با دشمنی‌های دنیای سلطه‌گر غربی است، از تدبیر مقام معظم رهبری شگفت زده هستند، در شطرنج سیاست حرکت مهره‌ها تابعی از حرکات دشمن است برهمین اساس نام‌گذاری سال معنا و مفهوم خاصی دارد و نشانگر شناخت و فهم حرکات دشمن است.

وی افزود: در همه این سال‌ها شعار سال بسیار دقیق بوده است، شعارهای انتخاب شده توسط مقام معظم رهبری در دهه ۹۰ و امسال جز در سال ۱۳۹۴، همه در حوزه اقتصاد بوده است و کلید واژه تولید در همه این سال‌ها پررنگ‌تر بیان شده است و این نشان می‌دهد رهبری ضمن تشخیص برنامه دشمن برای به زمین زدن اقتصاد کشور، کلید حل مشکل اقتصادی کشور را تولید دانسته است.

حتما بخوانید:  پیشرفت و تغییر در جامعه از خط سیر مدرسه و معلم می‌گذرد

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به وجه تمایز شعار امسال با سال‌های گذشته، خاطرنشان کرد: تفاوت شعار امسال با سال‌های گذشته تاکید بر کیفیت تولید و چگونگی آن است و نشان می‌دهد تولید مطلوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد، لذا وجه تمایز شعار امسال با سال‌های گذشته در همین نکته نهفته است. مهم‌ترین بستر تحقق شعار سال، زنجیره‌های ارزش شامل دانش، نخبگان، شغل و بخش خصوصی است که می‌بایست فرصت ظهور و بروز داشته باشند.

مهم‌ترین نوع تولید، تولید دانش‌بنیان است

وی با تاکید براینکه به دلیل تغییرات ماهوی در زندگی امروزی و مفاهیم تابعه آن مثل شغل، کار، تولید، آموزش و ارتباطات، مفهوم اولیه تولید نیز دستخوش تحول شده است، گفت: یکی از اقسام تولید یا به تعبیری مهم‌ترین نوع تولید، تولید دانش‌بنیان است، در تولیدات دانش‌بنیان “خلاقیت و نوآوری” و ” بهره‌ گیری از آخرین “مرزهای دانش” حاکم است که اینها، وجه تمایز اصلی با تولیدات سنتی است که در یک شرایط رقابتی، مزیت محسوب می‌شود. به عبارتی افزایش توان رقابت، حضور قدرتمند در بازارها همراه با ارزش افزوده بیشتر، به روز بودن و پایدار بودن تولید، از ویژگی‌های تولید دانش بنیان است.

معضل فارغ‌التحصیلان بیکار باید با نهضت به کارگیری نخبگان پایان یابد

به گفته دکتر فرخی، با توجه به وجود نیروی انسانی تحصیل‌کرده و فارغ التحصیل، کشور در جایگاه مناسبی قرار دارد و باید با ایجاد نهضت به کارگیری نخبگان و فارغ‌التحصیلان متخصص و مستعد در حوزه‌های مختلف در قالب شرکت‌های ‎ دانش‌بنیان، به معضل و درد آزار دهنده چندین ساله فارغ التحصیلان و نخبگان بیکار در کشور، پایان داده شود. اگر توجه کنیم در شعار امسال دو وصف دانش بنیان و اشتغال‌آفرین برای تولید قید شده است و نکته ظریف اینجاست که صرف تولید دانش بنیان بدون ویژگی اشتغالزایی دردی را دوا نخواهد کرد.

حتما بخوانید:  نخستین المپیاد مهارتی سربازان وظیفه در تبریز برگزار می شود

وی خاطرنشان کرد: البته در کنار ضرورت ایجاد زیرساخت‌های سخت‌افزاری همچون تسهیلات مالی برای گسترش حوزه دانش‌بنیان، باید از نظر نرم‌افزاری همچون صدور مجوزهای کسب و کار و شناسایی مزیت‌های نسبی مناطق کشور نیز اقدامات اساسی صورت پذیرد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، گام دوم برای تحقق شعار سال را حرکت به سمت بازاریابی و بازار سازی تولیدات دانش بنیان در سطح کشور، منطقه و دنیا اعلام و تاکید کرد که با این اقدام پایه اصلی درآمدزایی تولیدات دانش بنیان از محل صادرات محقق می‌شود.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی مشوق‌های صادراتی به تولیدکنندگان دانش بنیان از سوی متولیان امر صادرات از راهکارهای منطقی برای تسریع و تسهیل صادرات است، گفت: شعار سال برای همه دولت‌مردان منشور یک ساله عمل است ولی برای وزارت علوم یک ضرورت است. تولید دانش بنیان گرچه وظیفه‌ای فرابخشی و فرا دستگاهی است لیکن برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وظیفه اولیه و ذاتی است، لذا نظام در این خصوص توقع بیشتری از آموزش عالی خواهد داشت.

دکتر فرخی گفت: خوشبختانه جذب و بکارگیری دانش آموختگان مستعد و نخبگان در شرکت‌های دانش‌بنیان و پشتیبانی از فارغ التحصیلان دانشگاهی و نخبگان برای راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان یکی از رویکردهای دولت سیزدهم و بویژه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که در برنامه‌های پیشنهادی به مجلس نیز مطمح نظربوده است، لذا این رویکرد هم‌راستا با تحقق شعار سال است. هم‌راستایی برنامه پیشنهادی وزارت عتف با شعار امسال دلگرمی مضاعفی برای مدیران آموزش عالی است.

وی ادامه داد: یکی از راهکارهای عملیاتی برای این امر پیش بینی “نظام ایده‌ها و نیازها” با نام اختصاری “سامانه نان” است که از شش ماه گذشته شروع شده و مورد استقبال جامعه دانشگاهی و نخبگانی قرار گرفته است. کارویژه اصلی این سامانه، شناسایی تمام نیازهای کشور و ارائه هوشمند آن به جامعه نخبگانی و دانشگاهی و اشخاص صاحب ایده و نظر است و بالعکس.

حتما بخوانید:  جذب نیروی کار در خودروسازان از طریق سازمان فنی و حرفه ای انجام شود

به گفته دکتر فرخی، از بایسته‌ های مهم سامانه نان این است که دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری موظف می‌شوند در پایان نامه‌های مقاطع تحصیلات تکمیلی، نیازها و جهت گیری‌های تولیدی و اقتصادی کشور را برای دانشجویان و اساتید دانشگاهی مشخص کنند تا تحقیقات و پایان نامه‌های دانشجویی منطبق بر اولویت‌ های مورد نیاز کشور بخصوص با محور تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌زایی باشد.

وی با تاکید بر اینکه فرایندی کارشناسی و مبتنی بر نیازهای کشور، پشتوانه فلسفه نام‌گذاری هر سال توسط مقام معظم رهبری است، گفت: اگر این هدف‌گذاری‌های اقتصادی با رویکرد تولید، در سال‌های گذشته به صورت دقیق‌تر و بهتری اجرایی و عملیاتی می‌شد بخش زیادی از مشکلات کنونی کشور یا وجود نداشت یا به طرز چشمگیری کاهش می‌یافت. امیدواریم با همت دولتمردان و همه قوا و همدلی مردم و دولت بتوانیم در تحقق شعار امسال و شعارهای کمتر توجه شده سال‌های قبل موفق تر عمل کنیم.

Rate this post
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *