پیگیری معافیت سربازی برای دانش‌آموزان دارای کد اشتغال

وزیر آموزش و پرورش از پیگیری معافیت سربازی برای دانش‌آموزان دارای کد اشتغال خبر داد و گفت: در شورای انقلاب فرهنگی به دنبال این هستیم تا این دانش‌آموزان پس از فارغ‌التحصیلی همچون پذیرفته‌شدگان دانشگاه برای مدت ۴ سال از معافیت خدمت وظیفه استفاده کنند.

سخنرانی

رضا مراد صحرایی، وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه کلاس درس و مدرسه، چشمه جوشان تحول است و آموزش و پرورش به عنوان دستگاه‌ سازنده‌ ایران باید مورد توجه قرار گیرد گفت: مشکل تولید کشور توسط دانش‌آموزان تولید کننده حل خواهد شد.

مراد صحرایی با تاکید بر اینکه مهارت‌محوری را دنبال می‌کنیم گفت: مشکل تولید کشور توسط دانش آموزان تولیدکننده حل خواهد شود و با حمایت دولت می‌توانیم زمینه اشتغال آینده دانش‌آموزان را فراهم کنیم.

وی با تاکید بر اینکه دانش‌آموز باید در آینده به بازار کار وصل شود و این امر مستلزم مهارت آموزی است از ایده مدارس کارآفرین  تقدیر کرد و افزود: در شاخص‌های توسعه انسانی، شاخص سن بسیار مهم است و نشانه اهمیت مدرسه است، بنابراین مدرسه یادگیرنده، مدرسه کارآفرین است که برای مشکلات راه حل ارائه کند.

وی تاکید کرد: تبصره ۱۸ مشکل کشور را حل نمی کنند مشکل بیکاری را مدارس مهارتی حل می‌کند و دوراهی پیش روی مدیران ارشد درمان بیکاری و یا تربیت نیروی کار از ابتدا در مدارس است.

صحرایی با اشاره به اینکه کسی می‌تواند تحول را رقم بزند که بداند حل مشکل امروز بستن راه بروز مشکل است و راه آن پرداختن به مدرسه‌هاست تصریح کرد: مهارت آموزی یکی از پنج اولویت اصلی ماست و ۴۵درصد دانش آموزان را شامل می شود.

حتما بخوانید:  ۶۰ هزار تارک تحصیل سال گذشته به چرخه آموزش بازگشتند

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: آموزش و پرورش برای تربیت و ارائه آموزش‌ها اولویت دارد، اگر فردی در مدرسه ماهر شد، نیازی نیست در جای دیگر هزینه شود، از این رو هزینه کردن در آموزش و پرورش، سرمایه‌گذاری مهمی است.

وی از پیگیری معافیت سربازی برای مدت ۴ سال برای دانش‌آموزان دارای کد اشتغال خبر داد و گفت: در شورای انقلاب فرهنگی به دنبال این هستیم تا دانش‌آموزانی که کد اشتغال دریافت کنند پس از فارغ التحصیلی همچون پذیرفته‌شدگان دانشگاه برای مدت ۴ سال  از معافیت خدمت وظیفه استفاده کنند.

وی افزود: ما معتقدیم اگر دانش آموزان را صاحب شغل کنیم مشکل بیکاری، ازدواج  حل خواهد شد.

دستورالعمل اجرایی تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور بررسی، تصویب و مقرر شد طبق قانون ۲۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در قالب طرح های اشتغال حمایتی، تولیدی، پیشران اقتصادی و دانش بنیان در سال جاری اختصاص یابد.

وزیر آموزش و پرورش به المپیاد تفکر و کارآفرینی  اشاره و تصریح کرد: این المپیاد با هدف پرورش تفکر و مهارت‌های مبتنی بر تفکر و ارزش آفرینی شامل خلاقیت، نوآفرینی و کارآفرینی در دانش ­آموزان راه‌اندازی شده است.

مراد صحرایی از فراهم شدن امکان معافیت شرکت در کنکور سراسری دانشگاه‌ها برای دارندگان مدال یا تندیس طلای کشوری این المپیاد در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: این المپیاد علمی به‌دنبال متوجه کردن دانش‌آموزان از سنین پایین به جستجوی راهکارهای نوآورانه برای حل مشکلات است. بنابراین به ارزیابی و شناسایی دانش‌آموزان خلاق، پرورش صحیح و هدایت تفکر خلاق به فرایندهای نوآورانه و همچنین شناسایی استعدادهای دانش‌آموزان می‌پردازد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *