علم عملی تبدیل ایده به تولید و خدمت است

مرتضوی:

ضرورت پیوند آموزش و صنعت در ایجاد اشتغال آبرومندانه / علم عملی تبدیل ایده به تولید و خدمت است

آئین تکریم و معارفه معاونین وزیر و رؤسای پیشین و جدید سازمان آموزش فنی و حرفه ای

کنفرانس

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای به جهت رسالت مهمی که دارد از مهم‌ترین ارکان توسعه جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، «سیدصولت مرتضوی» در آیین تکریم و معارفه معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای کشور با اشاره به تحولات گسترده سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای در دو سال گذشته، اظهار داشت: دستیابی به رشد و رهایی از چالش بیکاری از رسالت‌های تقویت آموزش‌های مهارتی در کشور است.

وی با بیان اینکه در کشور ظرفیت تأمین نیازهای جمعیت بالایی وجود دارد، گفت: لازمه زیست مناسب در این دنیا دانستن است و سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای می‌تواند دانش را تبدیل به تولید و خدمات نماید و به رشد اشتغال منجر شود.

وزیر کار افزود: سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای بر اساس تأکیدات مقام معظم رهبری و نیز اسناد بالادستی از مهم‌ترین مراکز توسعه‌بخش جمهوری اسلامی ایران است.

مرتضوی با بیان اینکه این سازمان در تلاش است با مهارت‌افزایی مسیر اشتغال آبرومندانه را فراهم کند، تأکید کرد: یکی از مأموریت‌های اساسی ما در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توجه به مهارت‌افزایی و توانمندسازی جوانان است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: نیروی کارآمد باید متناسب با توان و ظرفیت‌های اشتغال کشور تأمین شود.

وی به‌روزرسانی و توسعه مراکز آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای را مهم عنوان کرد و افزود: پیوند آموزش و صنعت در رویکرد جدید سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای کشور باید دنبال شود و آقای عظیمی به جهت تجربیات گسترده توانایی راهبری این حوزه را دارند.

حتما بخوانید:  بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ ساعت آموزش مهارت حرفه ای به دانشجویان اصفهانی

مرتضوی با تقدیر از تلاش‌های آقای حسینی‌نیا در دوران تصدی ریاست سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای گفت: به جهت توانمندی ایشان و اهمیت نقش‌آفرینی گسترده جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های بین‌المللی خصوصاً سازمان بین‌المللی کار از حضور مؤثرشان در ژنو بهره خواهیم برد.

کنفرانس-جلسه

* سازمان آموزش فنی و حرفه ای بازوی اجرایی تحقق وعده یک میلیون شغل در سال

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، با اشاره به سند راهبردی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و چشم انداز نسل های آینده ایران، تصریح کرد: مهمترین کلیدواژه انجام مأموریت های اجرای سند راهبردی، سازمان آموزش فنی و حرفه ای می باشد که باید مورد توجه دولت و مردم قرار گیرد.

مهرداد عظیمی،  به وعده رئیس‌جمهوری مبنی بر ایجاد یک میلیون شغل در سال، اشاره کرد و خاطرنشان ساخت:  سازمان آموزش فنی و حرفه ای بازوی اجرایی تحقق وعده یک میلیون شغل در سال می باشد.

وی با اشاره به رشد سریع تکنولوژی دنیا و متناسب با آن تغییر و به روز شدن تجهیزات، گفت: ضروری است با هم افزایی بنگاه های اقتصادی، سازمان های زیر مجموعه وزارت متبوع و … از تمام ظرفیت ها برای گسترش کارآفرینی و ایجاد اشتغال بهره مند شویم.

* سرمایه انسانی مهمترین گنجینه برای کشور

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای، از سرمایه انسانی به عنوان مهمترین گنجینه برای کشور یاد کرد و بیان داشت: دو نوع سرمایه مادی و انسانی وجود دارد که هیچ سند تحولی اجرا نخواهد شود مگر اینکه سرمایه انسانی پای کار باشد و این سرمایه به توجه و انگیزه نیازمند است و برای سرمایه های مادی هم نیازمند فراهم سازی زیرساخت های مناسب هستیم.

حتما بخوانید:  اشتغال از مسیر مهارت آموزی می‌گذرد

 

* ضرورت فراغ خاطر سرمایه های انسانی در پیشبرد اهداف

عظیمی با تأکید بر اینکه همکاران به عنوان سرمایه های انسانی نیابد دغدغه داشته باشند، افزود: با رفع نیازهای معیشتی، سرمایه های انسانی باید به اجرای مأموریت اصلی خود بپردازند.

وی با تأکید بر چانه زنی با نهادهای مالی چون سازمان برنامه و بودجه، عنوان کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دولتی است که دارای ظرفیت های عظیمی است که باید برای تعاملات بیشتر بین دستگاهی در جهت رفع مشکلات و تأمین منابع مالی راهکارهایی ارائه کنیم.

معاون وزیر کار، کاهش آسیب های اجتماعی از طریق ارائه آموزش های مهارتی را توفیق دانست و گفت: ضروری است پیوست مهارتی برای صنایع کشور و بهره گیری از نیروهای بومی ماهر در منطقه وجود داشته باشد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای در پایان سخنان خود اعلام کرد: من دو سرمایه جوانی و آبروی خود را برای توسعه گفتمان ملی مهارت به کار خواهم گرفت و ایمان داشته باشید، مسیر روشنی در پیش داریم که دست به دست هم در فضای همدلی برای موفقیت این سازمان تلاش خواهیم کرد.

عظیمی افزود: باید هم قسم شویم که مهارت آموزی به مسأله اول کشور تبدیل شود.

* سازمان آموزش فنی و حرفه ای رکن رکین توسعه کشور  

رئیس پیشین سازمان آموزش فنی و حرفه ای با تقدیر از همکاران ساعی و خدوم که عاشقانه و خالصانه در ارائه و توسعه آموزش های مهارتی، به ارائه گزارشی در خصوص اجرای طرح های تحولی سازمان نظیر طرح کهاد برای دانشجویان، طرح نخلستان ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی، طرح محیط کار واقعی ویژه متقاضیان اشتغال، طرح تابستانه مهارت ویژه دانش آموزان و … پرداخت.

حتما بخوانید:  فقط ۱۴ درصد آموزش ها در وزارت علوم مهارتی است

غلامحسین حسینی نیا با تأکید بر تبدیل مهارت آموزی به یک گفتمان ملی، گفت: سازمان بین المللی کار را یک دانشگاه جهانی کارآفرینی و پنجره جدیدی در خدمت است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حکمی «غلامحسین حسینی‌نیا» را به‌عنوان نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سازمان بین‌المللی کار و سایر اتحادیه‌های مرتبط در ژنو معرفی و مأموریت‌های نماینده جدید ایران در ILO را نیز ابلاغ کرد.

در این آیین با حکم مرتضوی «مهرداد عظیمی» به‌عنوان معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای کشور معرفی و از زحمات «غلامحسین حسینی‌نیا» در دوران تصدی مسئولیت این سازمان تقدیر شد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *